Ceny najmu mieszkań w listopadzie

Nadal trudno znaleźć wymarzone mieszkanie na wynajem. Oferta w największych miastach spada. Ceny najmu zaczęły się jednak stabilizować. Jednym z powodów może być mniejsza aktywność poszukujących. Listopad był drugim z rzędu miesiącem kiedy wysokość czynszów ofertowych nie uległa znaczącej zmianie. W październiku nastąpił spadek o 0,4% m/m, w listopadzie wzrost o 0,2% m/m, co można uznać za stabilizację.

Średnia wysokość czynszu w Krakowie i Wrocławiu była niższa niż przed miesiącem o 1%. W Poznaniu ceny najmu wzrosły o 1% m/m, a w Gdańsku o 2%. Istotnie wyższe niż w październiku br. były natomiast w Warszawie – o 5% i Łodzi – o 7%. Najbardziej w ciągu miesiąca zdrożały mieszkania na wynajem w Katowicach, gdzie odnotowano 12% podwyżkę średniego czynszu ofertowego.

Jak wielkość oferty zmienia średnie ceny najmu

Analizując wysokość czynszów najmu trzeba mieć na uwadze dwie rzeczy. Średnia cena najmu dla danego miasta liczona jest na podstawie tego co w ofercie zostało, a nie tego co z niej zniknęło. Jeśli w pierwszej kolejności ubywa mieszkań najbardziej dostępnych cenowo, to średnia dla wszystkich ogłoszeń rośnie, nawet jeśli wynajmujący nie podnieśli stawek. Przykładem mogą być Katowice, najmniejszy wg liczby ogłoszeń rynek najmu spośród analizowanych miast. Na koniec października liczba ogłoszeń obejmujących mieszkania na wynajem wynosiła w serwisie Otodom zaledwie 1,3 tys. W listopadzie ubyło 30 % z nich. Założyć można w takim przypadku, że 12% wzrost średniej ceny najmu był czysto statystycznym efektem.

Czy warto negocjować wysokość czynszu?

Prezentowane w ogłoszeniach poziomy czynszów mogą się zmieniać również na etapie negocjacji z najemcą. Rosnące koszty utrzymania dotykają obie strony tej transakcji. Nie tylko najemcy szacują koszty związane z najmem lokalu. Wynajmujący, którzy nie mogą lub nie chcą finansować utrzymania pustostanu będą skłonni zmniejszać ceny najmu. Najłatwiej o to, gdy zainteresowane ze strony najemców maleje.

Ceny najmu w listopadzie 2022 r.
Wysokość średnich czynszów ofertowych na 7 najwiekszych rynkach. Listopad 2022 r.

Sezon na najem mieszkań w tym roku inny niż zwykle

Najem w Polsce podlega zmianom sezonowym. Wysoki sezon definiowany jest jako pik w wyszukiwaniach ofert najmu. Zgodnie z historycznymi danymi Otodom przypada zwykle jesienią i trwa od sierpnia do października. Dotychczas zbiegał się w czasie z powrotem studentów na uczelnie. Część z nich poszukuje wtedy nowego lokum. Wielu odnawiała też w tym okresie umowy. W tym roku mieliśmy jednak zbieg kilku czynników, które zupełnie zmieniły obraz tego rynku. Agresja Rosji na Ukrainę w lutym br. zaowocowała ogromną migracją ludności do Polski. Zainteresowanie rynkiem najmu wówczas gwałtownie wzrosło i do listopada utrzymywało się na nowym wyższym poziomie. W tygodniu kończącym marzec 2022 r. liczba ofert najmu na portalu Otodom była o prawie 60% niższa, niż w tygodniu poprzedzającym wybuch wojny.

Ostatnie 9 miesięcy było na rynku najmu wyjątkowym okresem. Nastąpiła niespotykana dotychczas kumulacja różnych grup popytowych, których dotychczas nie było, albo nie były tak aktywne w tym sektorze. Chodzi przede wszystkim o Ukraińców, którzy uciekli przed wojną, potencjalnych nabywców mieszkań, którzy muszą przeczekać ograniczenia w dostępie do kredytowania oraz studentów, którzy w większej niż w okresie pandemii liczbie wrócili do zajęć stacjonarnych na uczelniach.

Ewa Tęczak, Otodom

W tym roku oznaki spowolnienia na rynku najmu analitycy Otodom zauważyli wcześniej bo już w październiku. Spadek liczby wyszukiwań w kategorii najem o 10 % w listopadzie oznacza, że wróciliśmy do poziomu sprzed wybuchu wojny. 

Czynsze nie rosną, ale znaleźć mieszkanie nadal trudno

Poziomy cen się stabilizują, a wyszukiwań jest mniej. Nie oznacza to jednak, że szukając mieszkania na do wynajęcia w nadchodzących miesiącach łatwiej będą mogli znaleźć własne lokum. Ograniczone możliwości finansowe najemców i dość okrojona już oferta sprawiają, że najemcy muszą znacznie bardziej angażować się w poszukiwania. Świadczyć może o tym większa liczba wyświetleń poszczególnych ofert (+15% r/r) i częstsze odpowiedzi na ogłoszenia (+50% r/r).  A oferta kurczy się z miesiąca na miesiąc. 

W porównaniu do października 2022 r. mieszkań na wynajem ubyło na niemal wszystkich spośród 7 największych rynków. Poziom aktywnych ogłoszeń utrzymał się tylko we Wrocławiu. Największy spadek w porównaniu do października nastąpił w Katowicach (-30%). W Krakowie, Warszawie i Poznaniu ubyło 10-13% ogłoszeń.

Dobrze wynająć niezależnie od ceny najmu

Wynajęcie mieszkania nie jest łatwym zadaniem – ani dla wynajmującego, ani dla najemcy. Dowiedz się jak przygotować ofertę i dobrze zaprezentować swoją nieruchomość. Sprawdź powinieneś wiedzieć przed podpisaniem umowy najmu. Wszystkie szczegóły w naszym najnowszym e-booku.

POBIERZ E-BOOK

Back to top button