Partnerstwo, otwartość, synergia, odpowiedzialność

Skąd nietypowy, jak na branżową imprezę związaną z rynkiem nieruchomości, dobór prelegentów? Cytatem z Alberta Einsteina wyjaśniła to na początku Monika Rudnicka, szefowa zespołu Otodom. – „Tylko głupcy robią wciąż to samo spodziewając się lepszych rezultatów”. Warto zatem szukać inspiracji poza głównym nurtem działalności – powiedziała. Jak się wkrótce okazało, każdy kto chciał szerzej spojrzeć na swoją firmę, dzięki znakomitym prelekcjom zaproszonych gości, mógł wrócić z Serocka z pokaźną dawką pomysłów, energii i nowymi, ciekawymi informacjami.

W otwierającej imprezie prelekcji Monika Rudnicka opowiedziała szerzej o działalności Naspers, korporacji, która jest właścicielem Otodom od 2008 roku. Przypomniała o innych, znanych na polskim rynku serwisach (OLX, Otomoto i startującym właśnie Fixly), a także o bliźniaczych do Otodom serwisach z nieruchomościami, które Naspers prowadzi w wielu krajach świata. Zwróciła uwagę na to, że funkcjonowanie firmy w powiązaniu z jej odpowiednikami na innych rynkach, umożliwia wymianę dobrymi pomysłami między oddziałami i wdrażanie sprawdzonych w innych krajach rozwiązań. Omówiła też najważniejsze wartości przyświecające firmom z grupy OLX.

Wśród nich było m. in. partnerstwo, któremu szefowa zespołu Otodom poświęciła bardzo dużo uwagi. Otwartość, synergia, odpowiedzialność jej zdaniem nie tylko panują wewnątrz firmy, ale jest też podstawą w kontaktach z klientami. Stąd właśnie hasło „Rośniemy razem”, które najlepiej oddaje relacje lidera wśród serwisów z ogłoszeniami nieruchomości z zaproszonymi gośćmi – liderami wśród pośredników. – Jeśli ktokolwiek miałby do mnie jakieś pytania i uwagi, zapraszam do kontaktu. Chciałabym z Wami porozmawiać – powiedziała na koniec swojego wystąpienia Monika Rudnicka.

 

Wyzwania stojące przed biznesem

Wielu inspiracji biznesowych dostarczył słuchaczom dr hab. Robert Kozielski. Były piłkarz, wykładowca Uniwersytetu Łódzkiego i współtwórca sukcesów mBanku, który doradzał takim firmom jak Unilever, Microsoft, Hewlett-Packard, Merck, Danone, Johnson&Johnson czy Bayer, podzielił się z gośćmi Spotkania Liderów Nieruchomości niezwykle cennymi uwagami. Rozpoczął od przewidywania przyszłości, zapowiadając czwartą rewolucję przemysłową. Sygnalizował wyzwania, jakie stać będą przed biznesem nie tylko z branży nieruchomości i strategie adaptacyjne, które mogą być na nie odpowiedzią. Zdaniem eksperta mogą nimi być: sprofilowanie się pod sprecyzowanego klienta, dostosowywanie konceptów i modeli biznesowych do sytuacji rynkowej, sprawność operacyjna i wreszcie kultura organizacyjna i odpowiedni lider.

Zwracał też uwagę na częste bolączki przedsiębiorców. Wśród nich wymieniał zajmowanie się rzeczami pilnymi, a nie ważnymi lub bezrefleksyjne podążanie za innymi. Zdaniem Roberta Kozielskiego, każda firma, która ma odnieść sukces w nowych czasach powinna być zbudowana na solidnych fundamentach. Zwrócił też uwagę na to, że same pieniądze nie gwarantują sukcesu, co poparł wieloma przykładami.

 

 

Nie wiesz co zrobić? Dodaj gazu!

Z historii Krzysztofa Hołowczyca także można było wyciągnąć sporo dla siebie. Jeden z najbardziej utytułowanych polskich kierowców, mistrz Europy i trzykrotny mistrz Polski w wyścigach WRC, który stanął na podium Rajdu Dakar swoją prezentację zatytułował „Pasja jako droga do sukcesu”. Z niezwykłą swobodą i dowcipem opowiadał zarówno o chwilach triumfu, jak i najtrudniejszych momentach w karierze. – Nie można się poddawać. Nie ma sytuacji bez wyjścia. Zawsze możemy spróbować ponownie iść do przodu – to jedna z ważniejszych tez, których prawdziwość udowodnił we własnym życiu. Zwracał też uwagę na to, że największe sukcesy są nie do osiągnięcia w pojedynkę. Aby dokonać czegoś naprawdę wielkiego, trzeba mieć doskonały zespół. I to nie tylko w sporcie, ale we wszystkich dziedzinach życia. Wielokrotnie wspominał też o ty, jak ważna jest dla niego rodzina.  

Cała opowieść popularnego Hołka była dowodem na to, że kluczem do osiągania niemożliwego jest tytułowa pasja. – Bez pasji usycham i nie mogę żyć – stwierdził kierowca, który bardzo chętnie odpowiadał na liczne pytania publiczności. Słuchało się go – od początku do końca – z prawdziwą przyjemnością.

 

Mówmy ludziom, nie do ludzi

Po mistrzu kierownicy na scenie zagościł prawdziwy mistrz słowa. Prof. Jerzy Bralczyk, jeden z najwybitniejszych polskich językoznawców, w porywającym wystąpieniu udowodnił, jak wiele można osiągnąć odpowiednio dobierając nie tylko słowa, ale i gesty, intonację i całą postawę. W wystąpieniu pt. „O perswazji i manipulacji językowej” wyjaśniał różnicę między komunikacją „udaną” a „skuteczną”. Zdradził jak zjednać sobie odbiorcę, a na przykładzie własnego, dowcipnego i błyskotliwego wystąpienia, ukazywał jak można wywierać wpływ na słuchaczach.

„Mówmy ludziom, nie do ludzi”, „Przyjemność mówienia nie powinna być dużo większa, niż przyjemność słuchania” – w prelekcji prof. Bralczyka aż roiło się od znakomitych bon motów. Podobnie jak w ubiegłym roku Jan Englert, stwierdził on, że w pełni wiarygodny może być tylko ktoś, kto sam wierzy w to, co mówi. Zaznaczał także, że mimo wszystko najważniejsza jest treść, a odpowiednio dobrany język ton głosu, czy gesty są tylko jej opakowaniem.

W wystąpieniu, które upłynęło niemal błyskawicznie, prof. Bralczyk udowodnił, że jest prawdziwym mistrzem słowa, jednocześnie pokazując, jak różne efekty można osiągnąć w rozmowie. - Pan profesor chyba musiał skończyć co najmniej ze 3 szkoły aktorskie – zażartował na koniec prowadzący imprezę Olivier Janiak.

Po części oficjalnej nadszedł czas na wrażenia artystyczne. Dla gości Spotkania Liderów Nieruchomości swoje największe przeboje zagrał zespół Zakopower, a do późnych godzin nocnych można się było bawić w rytm muzyki serwowanej przez znanego didżeja – Hirka Wronę.

Drugie Spotkanie Liderów Nieruchomości już za nami. Podobnie jak w ubiegłym roku w Serocku można było otrzymać dawkę pozytywnej energii i zainspirować się historiami i poradami ludzi sukcesu. Rośnijmy dalej razem, do zobaczenia za rok!

 

SPRAWDŹ RELACJĘ Z 1. SPOTKANIA LIDERÓW NIERUCHOMOŚCI