Wielkanocy dom - zaproś wiosnę pod swój dach!

13 kwietnia 2022

Autor Joanna Witczak

Wielkanocy dom - zaproś wiosnę pod swój dach!

Wielkanoc już za pasem, a powiedzenie kwiecień-plecień jest jak najbardziej zasadne. W tym roku pierwsze kwietniowe tygodnie bardziej przypominają jesień, a czasami nawet zimę, warto więc stworzyć wiosenną oazę w swoich własnych czterech kątach. Po uporaniu się z wiosennymi porządkami następuje znacznie przyjemniejszy etap: dekorowanie. W sklepach znajdziemy bogatą ofertę różnych ozdób, ale z powodzeniem można stworzyć je własnoręcznie. Dowiedz się więcej o korzeniach wielkanocnych tradycji i zainspiruj się naszymi propozycjami.

Wielkanocna paleta barw 

Wiosna i święta Wielkanocne to okres eksplozji kolorów: zieleni, żółci, pomarańczy, fioletu. Radosne, energetyczne kolory można spotkać w wydaniu pastelowym lub wręcz przeciwnie - mocno nasycone. Co ciekawe, barwy związane z Wielkanocą mają swój symboliczny wymiar. Zieleń wiąże z odrodzeniem, żółć to energia, światłość, majestat. Pomarańcz symbolizuje radość życia, pobudzenie, pastelowy niebieski oznacza niewinność i czystość, zaś fiolet ma odnosić się do zakończenia Wielkiego Postu. Wprowadzenie kolorów do mieszkania sprawi, że nawet deszcz za oknem przestanie przypominać jesienne ulewy i zacznie kojarzyć się z letnią mżawką. Dobrym pomysłem jest sięgniecie choćby po żółtą forsycję czy żonkile lub pastelowe tulipany.

Symbole Wielkanocy 

Nie tylko kolory kryją symboliczne znaczenie. W okresie wielkanocnym niezmiennie przewijają się te same motywy, można zobaczyć je wszędzie: na opakowaniach, kartkach świątecznych, jako figurki dekoracyjne. Ale co one naprawdę oznaczają?

Na początku należy zaznaczyć, że wszystkie motywy łączy pozytywny wydźwięk. Jajko odnosi się do odrodzenia, zmartwychwstania i płodność. Podobnie odczytuje się symbolikę kurczaczka wielkanocnego: oznacza odradzające się życie, a żółty kolor wskazuje na radość, słońce i wieczność.  Symbolika baranka wielkanocnego zakorzeniona jest w Biblii, odzwierciedla posłuszeństwo, pokorę i czystość. Za to zajączek wielkanocny związany jest z czasami pogańskimi, w których symbolizował płodność, a ta nierozerwalnie kojarzyła się z wiosną. Zajączek to również symbol przemiany. 

Przy wielkanocnym stole

Podczas świąt stół stanowi serce domu. Wokół niego gromadzą się goście, rozkoszują się smakiem mazurka, rozmawiają, spędzają wspólnie świąteczne chwile. Warto więc zadbać o to, aby dekoracja stołu podkreślała uroczysty czas i wprowadziła przyjemną atmosferę. To, jak udekorowany jest stół, zależne jest od indywidualnych preferencji, jednak niezawodnym połączeniem jest jasny, biały lub beżowy, obrus i kolorowe dodatki, na przykład zastawa w pastelowym odcieniu. Harmonijny efekt uzyskamy operując maksymalnie trzema kolorami.

Ci, którzy pragną nuty ekstrawagancji, mogą postawić na prawdziwą feerię barw i zestawić obrus o intensywnym kolorze z wielobarwnymi naczyniami o różnym kształcie, każdy z innej zastawy.  Uroczystą oprawę wzmocnią świece i świąteczne serwetki, jednokolorowe lub z wzorami, które nawiązują do Wielkanocy. Podkładki pod talerze z naturalnego materiału, przykładowo z bambusa, ochronią obrus przed plamami, ale również dopełnią zastawę i nawiążą do odradzającej się natury. Wielkanocne dania i ciasta potrzebują odpowiedniego wyeksponowania, dlatego warto umieścić je na stylowych paterach i półmiskach. Na stole mogą zagościć figurki, które nawiązywać będą do symboliki Wielkanocy. Można też pokusić o zrobienie ich samemu, np. z gliny czy masy solnej - może to okazać się fantastyczną zabawą, szczególnie dla rodzin z dziećmi.

Kwiaty w ogrodzie, kwiaty na stole

Niezbędnym elementem stołu wielkanocnego powinny być kwiaty, warto bowiem wykorzystać fakt, że wiosna daje nam ich bogaty wybór. W Wielkanoc królują bukiety tulipanów, narcyzów, frezji i żonkili, rośliny te tworzą niezwykle radosną aurę. Wzbogacenie bukietów o bazie lub zielone gałązki, jeszcze bardziej wzmocni świąteczną atmosferę. Nie trzeba ograniczać się do ciętych kwiatów. Równie pięknie prezentować się będą rośliny doniczkowe, a osłonki mogą stać się kolejnym elementem dekoracyjnym. Wnętrza z powodzeniem ozdobią cebulowe hortensje, tulipany, irysy, bratki, krokusy, narcyzy czy prymusy. Obecność kwiatów potrafi zdziałać aranżacyjne cuda, zresztą kto nie chciałby chociaż na chwilę przenieść się do rozkwitającego wiosennego ogrodu?

Ozdoby na Wielkanoc - zrób to sam!

Asortyment sklepów posiada szeroki wachlarz produktów, które upiększą wnętrza i nastroją nas świątecznie, ale nic tak nie satysfakcjonuje oczu, jak widok własnoręcznie wykonanej ozdoby. Internet to prawdziwa kopalnia pomysłów na dekoracje świąteczne o różnym poziomie trudności, więc należy odsunąć od siebie obawy, że nie jest się mistrzem prac plastycznych. Ponadto DIY to doskonała okazja do twórczego spędzenia czasu z najbliższymi. 

Pierwszy punkt na liście DIY to wysiew rzeżuchy. Na opakowaniu znajduje się instrukcja, jak tego dokonać, rzeżucha to powszechna ozdoba wielkanocnego stołu, ale również źródło wielu witamin. Równie prostą czynnością będzie wycięcie z bloku technicznego kształtów jajek i sięgnięcie po farby. Po wyschnięciu można zawiesić papierowe pisanki na sznurku jutowym. Sznurek jutowy przyda się także podczas wykonywania girlandy wielkanocnej. Na kolorowych kartkach wystarczy odrysować kształt nawiązujący do Wielkanocy, na przykład zajączka. Zajączki można wyposażyć w ogon, czyli w gotowe pompony, które należy przykleić. Kolorowe zajączki wystarczy przypiąć drewnianymi klamerkami do sznurka.

Chcesz, by kura znosząca złote jajka podrzuciła Ci na stół swoje jaja? Wystarczy wydmuszki lub gotowane jajka pokryć klejem w sztyfcie i przykleić szlagmetal. Kolejna ozdoba urzeknie wszystkich gości, a szczególnie tych, którzy cenią sobie naturalne materiały. Z gałązek brzozy stwórz szkielet wianka, warto przepleść wianek gałązkami bukszpanu. Środek wypełnij mchem, a do brzegów przyklej skorupki od jajek, jaja przepiórcze i piórka. Stroik wielkanocny będzie pięknie ozdabiać stół podczas uroczystości. Na dno szklanego naczynia należy równomiernie wsypać kamyczki, następnie pokryć kamyczki mchem, zostawiając pusty środek. W środku znajdzie się bowiem typowo wielkanocny kwiat w doniczce, kompozycja z kamyczków i mchu służy do przykrycia owej doniczki. Do naczynia wystarczy powtykać bazie i gałązki, lub ułożyć przepiórcze jajka. Kilka prostych prac może wyczarować nietuzinkowe ozdoby. 

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 13 kwietnia 2022

Udostępnij