Sprzedaż garażu lub miejsca postojowego. O tym warto pamiętać!

W dużych miastach, w których walka o zaparkowanie jest bardzo zaciekła, sprzedaż garażu wydaje się prosta. Jednak mimo, że miejsca postojowe są dziś bardzo poszukiwane, to warto pamiętać o kilku sprawach. Od czego zacząć? Jak napisać ogłoszenie? A przede wszystkim: jak sprawnie i jak najkorzystniej sprzedać garaż? Podpowiadamy!

W miastach coraz trudniej znaleźć miejsce parkingowe, zwłaszcza w godzinach szczytu, gdy większość z nas wraca z pracy. Dodatkowo w miastach stopniowo rozszerzane są strefy płatnego parkowania, a opłaty są stopniowo podnoszone, przez co parkowanie w takich miejscach przestaje być dla wielu mieszkańców opłacalne. Zakup mieszkania na nowym osiedlu również nie wiąże się z gwarancją posiadania parkingu – często okazuje się, że dostępnych miejsc jest za mało względem liczby mieszkańców.

Dlatego wiele osób podejmuje decyzję, by zakupić własny garaż. Dzięki temu zyskują spokój ducha, a także miejsce do przechowywania wszystkiego, co jest potrzebne do utrzymania auta w dobrym stanie. Jesień to idealny moment na zamieszczenie ogłoszenia o garażu lub miejscu parkingowym, które chcesz sprzedać. Zbliżające się zimne noce i przymrozki sprzyjają szybkim decyzjom potencjalnych kupujących!

Sprzedaż garażu: jak się przygotować?

Pierwszym krokiem do sprzedaży garażu jest sprawdzenie dokumentacji i praw, jakie obowiązują dla terenu, na którym się znajduje. Garaże wolnostojące budowane są często na działkach dzierżawionych np. od gminy. Należy wtedy zweryfikować zasady, według których można przepisać dzierżawę na inną osobę. Jeśli jednak garaż powstał na terenie prywatnym, powinien posiadać księgę wieczystą, w której notarialnie wprowadza się zmiany po znalezieniu kupca.

Co ważne, miejsca postojowe w parkingu podziemnym nie zawsze posiadają osobną księgę wieczystą. W takiej sytuacji można je sprzedać wyłącznie razem z mieszkaniem. Z kolei jeżeli nasze miejsce posiada odrębną księgę wieczystą, możemy je bez problemu sprzedać niezależnie od mieszkania w bloku. W tym przypadku aby sprzedaż garażu doszła do skutku, również konieczna będzie wizyta u notariusza w związku z niezbędnymi zmianami w księdze wieczystej. 

Jak przygotować dobre ogłoszenie?

Garaże zwykle nie są najbardziej reprezentacyjnymi miejscami, ale to nie oznacza, że nie da się ich przedstawić w atrakcyjny sposób! Zastanów się, jaki jest największy atut twojej nieruchomości. Następnie podczas robienia zdjęć i tworzenia opisu ogłoszenia postaw przede wszystkim na tą zaletę swojego garażu. Co możesz wymienić jako największy plus?

  • Wygoda użytkowania – jeśli garaż jest wolnostojący, posiada osobny wjazd lub jest dostosowany dla osób z niepełnosprawnością (np. nie ma stromego podjazdu).  
  • Dogodna lokalizacja – dla wielu kupujących kluczowa będzie położenie garażu. dlatego koniecznie zawrzyj informacje o ulicy, na której się on znajduje, a także o pobliskich osiedlach czy odległości od centrum. Kupujący chcą wiedzieć czy miejsce to odpowiada ich codziennym potrzebom. 
  • Wielkość – podaj wymiary garażu, opisz czy zmieści się w nim więcej niż jedno auto lub np. auto i motocykl.
  • Dodatkowa przestrzeń na narzędzia – każdy majsterkowicz dobrze wie, że takiej przestrzeni nigdy nie jest zbyt wiele.
  • Inne udogodnienia – dostęp do prądu, kanał do napraw samochodu, stacja ładowania auta elektrycznego. Wszystkie te elementy sprawiają, że twój garaż jest jeszcze bardziej atrakcyjny na rynku.

Zdjęcia wykonaj najlepiej w świetle dziennym, przy dobrej pogodzie. Wtedy uzyskasz najlepszy efekt i tym samym zwrócisz uwagę kupujących na swoje ogłoszenie. Warto zadbać o to, żeby naszemrzeczy były poukładane tak, by pokazać, jak funkcjonalnie wykorzystać dostępną przestrzeń roboczą. 

Jeśli sprzedajesz miejsce postojowe, np. w parkingu podziemnym, opisz dokładnie jego wymiary i dostępność garażu, tzn. sposób wjazdu (kod lub pilot). Jako dodatkową zaletę możesz wskazać, że na terenie parkingu jest ochrona bądź kamery. Dla fanów ekologicznych aut ważne będzie również czy znajduje się tam stacja do ładowania auta elektrycznego.

Pamiętaj! Atuty takie jak ochrona w parkingu podziemnym, schowki na narzędzia i opony czy spory rozmiar garażu wpływają również na cenę, jaką zaproponujesz w ogłoszeniu!

Jak podpisać umowę na sprzedaż garażu?

Kiedy znajdziesz już osobę chętną na kupno twojego garażu, należy przejść do podpisania umowy. Do tego potrzebne przede wszystkim dane osobowe sprzedającego i kupującego, kwota transakcji. Konieczne będą także: dokładna data sprzedaży, miejsce zawarcia umowy i podpisy obu stron. Należy również uwzględnić dokładne dane dotyczące konstrukcji garażu. Co się pod tym kryje? Między innymi powierzchnia, materiał wykonania, stan garażu oraz jego stan techniczny. Ważna jest oczywiście także informacja o tym czy jest to garaż wolnostojący czy przylegający do innych.

Nie każdy garaż można jednak sprzedać poprzez zwykłą umowę kupna-sprzedaży. W większości przypadków konieczne będzie skorzystanie z usługi notariusza. Przygotuje on stosowne dokumenty oraz wprowadzi zmiany w księdze wieczystej. W ten sposób zyskamy też pewność, że wszystko odbywa się zgodnie z prawem i dopełnimy niezbędnych formalności.

Część garaży znajduje się za bramą wjazdową lub w specjalnej hali garażowej, dlatego koniecznie poinformuj o tym kupującego. Nie zapomnij o udostępnieniu mu pilota czy kody wjazdowego!

Back to top button