Dlaczego opcja „na gotowe” cieszy się stosunkowo małym, choć rosnącym, zainteresowaniem i ciągle gros kupujących woli wykańczać mieszkanie na własną rękę? Przede wszystkim pokutuje przekonanie, że deweloper, który wykończy pod klucz naliczy sobie dodatkową marżę i finalnie koszty będą wyższe, niż gdyby to robić samodzielnie.

Z takim poglądem można polemizować, ale zanim wymienimy zalety i wady wykończenia pod klucz, przyjrzyjmy się kosztom.

 

Za ile?

Zazwyczaj deweloperzy oferują nam kilka standardów wykończenia (2-3), a więc wersję podstawową, czyli stosunkowo ubogą z materiałami niskiej lub średniej klasy, wersję podwyższoną, na którą składa się typowe wykończenie plus kilka dodatkowych rzeczy ekstra – np. montaż szafy wnękowej, i wreszcie wersje premium, czyli pełne wyposażenie mieszkania, włącznie z AGD, użycie wysokiej klasy materiałów itp.

Za chwilę omówimy typowe elementy każdego z pakietów, jednak najpierw należy powiedzieć kilka zdań o samym wykończeniu pod klucz. Czym ono w zasadzie jest? Pod tym pojęciem rozumiemy mieszkanie gotowe do wprowadzenia się, wniesienia mebli i zamieszkania. Lokal ma więc zrobione ściany, podłogi, łazienkę, biały montaż, wszystkie instalacje, parapety i drzwi wewnętrzne.

Taką też wersję podstawową, z materiałów niższej klasy możemy zamówić u dewelopera w przeciętnej cenie 500  zł za metr kwadratowy (choć zdarzają się i oferty tańsze – od 300 zł). Tak więc do ceny 50 – metrowego mieszkania powinniśmy doliczyć około 15-25 tys. zł.

Nieco wyższy standard wykończenia zazwyczaj plasuje się cenowo na poziomie 700-800 zł od metra kwadratowego. Oczywiście poza standardowymi elementami, tyle że przy użyciu lepszych materiałów, ściany są malowane na wybrany kolor, montaż podwieszanych sufitów w kuchni i łazience z oprawami oświetleniowymi, czasem też wykonanie zabudowy kuchennej z montażem.

Pakiet Gold i ewentualne premium Gold zaczynają się przeciętnie od około 1000 zł. Charakteryzuje się on zazwyczaj po prostu użyciem materiałów najwyższej jakości, dostępem wliczonych w cenę konsultacji designera wnętrz, czasem zakupem i montażem wyposażenia AGD itp.

 

Zalety i wady

Jak już wspomnieliśmy, przekonanie że wykańczanie samemu będzie z pewnością tańsze, wynika z krzywdzącego dla deweloperów założenia, że firma zawyży koszty. Czy rzeczywiście? Duży deweloper, kupujący materiały w ilościach hurtowych może liczyć na znaczne obniżki cen u dostawców, niedostępne dla zwykłego Kowalskiego. To samo dotyczy też robocizny. Firma, dla której pracuje wielu podwykonawców na wielu kontraktach może negocjować niższe stawki robocizny. Osoba prywatna, wzywająca do każdego elementu wykończenia innych specjalistów (od podłóg, od instalacji itp.) finalnie może zapłacić znacznie drożej.

Poza tym pamiętajmy, że naszym kosztem jest też nakład czasu i energii, potrzebny by to wszystko spiąć. Sprawa jest znacznie bardziej przejrzysta, gdy decydujemy się na precyzyjnie określony pakiet wykończeniowy, wraz z wymienionymi elementami i materiałami.

Oprócz zawyżonej ceny obawy potencjalnych odbiorców standardu pod klucz budzi ewentualna jakość wykończenia. Oczywiście wszystko zależy od solidności dewelopera, ale klient ma możliwość weryfikacji jakości, którą dostarczy mu firma.

Informacje o standardzie wykończenia powinny być zawarte w umowie deweloperskiej, a zwłaszcza w tzw. prospekcie informacyjnym, który musi dostarczyć deweloper. Jeśli mieszkanie odbiega standardem od tego, co jest w tym prospekcie, powinniśmy odmówić odbioru lokalu. Nawet jednak jeśli nie zauważymy jakichś uchybień, mamy możliwość dochodzenia swoich praw już po podpisaniu protokołu – na mocy rękojmi.

Oczywiście wszystko, co jest napisane nie oznacza że wykończenie pod klucz jest automatycznie lepszą opcją niż wykańczanie samodzielnie. Do wad wersji „pod klucz” możemy zaliczyć czasem ograniczoną ofertę deweloperską, zawartą w pakietach. Zdarza się, że klient nie ma wpływu na wiele rzeczy i musi zaakceptować zakres prac oraz użycie konkretnych materiałów, na które deweloper ma zniżki. Większy zakres swobody mają klienci wykupujący droższe pakiety.

Wykańczanie samodzielnie może być też dobrym wyjściem, jeśli potrafimy naprawdę zminimalizować koszty robocizny – np. gdy samodzielnie potrafimy wiele rzeczy zrobić, lub mamy wśród znajomych, rodziny specjalistów, którzy podejmą się tego w atrakcyjnej cenie.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM