W pogoni za wymarzonym mieszkaniem – jak preferencje mieszkaniowe zmieniają się wraz z wiekiem?

11 września 2019

Autor otodom

W pogoni za wymarzonym mieszkaniem – jak preferencje mieszkaniowe zmieniają się wraz z wiekiem?

 

 

   Na skróty 

 

Mieszkanie dla młodych oznaką niezależności

Osoby młode, dopiero wchodzące w dorosłe życie i za bardzo niemyślące jeszcze o poważniejszej stabilizacji, mają inne potrzeby, inne gusta, a co za tym idzie, poszukują innej wymarzonej nieruchomości, niż osoby w średnim wieku. Gdy z dyplomem w ręku podejmują pierwszą pracę i rozpoczynają karierę zawodową, ich możliwości finansowe siłą rzeczy są ograniczone. 

 

Kawalerki w parze z urokami życia miejskiego

Jak tłumaczy Waldemar Oleksiak z Emmerson Realty S.A. młodzi Polacy wybierają mniejsze lokale mieszkalne, głównie kawalerki, które pozwalają przynajmniej na jakiś czas sprawdzić, jak to jest mieszkać na swoim. Nie muszą one mieć wielkiego metrażu ani bardzo wysokiego standardu. Muszą za to cechować się odpowiednią lokalizacją, najlepiej w centrum, bądź też w miejscu zapewniającym sprawną komunikację z innymi rejonami miasta. 

Pozwala to bowiem młodym osobom na korzystanie pełną piersią z uroków miejskiego życia, wliczając w to zwłaszcza jego nocne atrakcje.

 

Mieszkanie dla rodziny – potrzeby inne niż wszystkie

Młode rodziny poszukują innych nieruchomości. Są to zazwyczaj 2- lub 3-pokojowe mieszkania, co ważne – również w odpowiedniej lokalizacji. Jednakże jak zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom, atrakcyjna lokalizacja z perspektywy młodej rodziny oznacza już coś zupełnie innego niż z punktu widzenia singla. Odnosi się ona do osiedli dedykowanych właśnie dla rodzin z dziećmi. W tym przypadku chodzi o bliskość żłobków, przedszkoli i szkół, aptek, sklepów oraz terenów zielonych, placów zabaw itp. Takie osiedla nie powstają w centrum, ale raczej na obrzeżach miast czy poszczególnych dzielnic. 

 

Najtańsze oferty sprzedaży nieruchomości w poszczególnych miastach

Rodzaj nieruchomości

Warszawa   

Kraków    

Wrocław   

Poznań     

Gdańsk      

1-pokojowe mieszkanie

155 430

109 000

122 539

121 887

148 935

2 lub 3-pokojowe mieszkanie

188 000

109 000

190 000

159 000

203 410

3 lub 4-pokojowe mieszkanie

249 000

230 000

220 000

179 000

199 000

Dom jednorodzinny

420 000

251 000

339 000

217 000

199 000

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

 

Domy jednorodzinne i szeregowce na celowniku

Rodziny ze starszymi dziećmi potrzebują większej przestrzeni. Nie od dziś wiadomo, że po osiągnięciu pewnego wieku marzeniem każdego dziecka jest posiadanie własnego pokoju. 

Rodzice, zwykle w średnim wieku, posiadają już lepszą pozycję zawodową, dysponują więc także większymi możliwościami finansowymi. Coraz częściej pozwalają one właśnie na tym etapie życia na kupno większego mieszkania, szeregowca lub domu jednorodzinnego z metrażem zapewniającym komfort wszystkim członkom gospodarstwa domowego.

 

Jakie mieszkania wybierają seniorzy?

Ostatni segment stanowią osoby w wieku emerytalnym. Takie osoby przeważnie nie garną się do mieszkania w domach jednorodzinnych. Ich pociechy zdążyły już podrosnąć, wyprowadzić się i założyć własne rodziny. Osobom w wieku emerytalnym z tego powodu często brakuje kontaktu z innymi ludźmi. Wolą więc mieszkać w 2- lub 3-pokojowym lokalu mieszkalnym niż w domu wolnostojącym z daleka od jakichkolwiek sąsiadów. Warto zaznaczyć, iż obecnie w Polsce ten proces wyraźnie przybiera na sile. 


Dzisiaj rzadko można spotkać mieszkające razem rodziny wielopokoleniowe – dziadków, rodziców i dzieci razem. A jeszcze nie tak dawno temu był to standard. Dzisiejsi dziadkowie na jesień swojego życia coraz częściej zostają sami, we dwoje w wielkim domu, którego kupno czy budowa pochłonęła niegdyś wszystkie rodzinne oszczędności.

 

   Przeczytaj również

Artykuł zaktualizowany: 13 maja 2020

Udostępnij