Schemat ten sam, od lat

Oferta mieszkań, które zostały wystawione na sprzedaż na rynku wtórnym w największych miastach Polski dobrze ukazuje strukturę polskiego rynku nieruchomości mieszkaniowych. Agata Polińska z serwisu Otodom wyjaśnia, że największym zainteresowaniem kupujących zwykle cieszą się lokale z tzw. segmentu popularnego. Tzn. te średniej wielkości, których powierzchnia zazwyczaj zawiera się w przedziale od 40 do 60 mkw. Są to przeważnie nieruchomości składające się z dwóch lub trzech pokoi. Dlaczego są tak popularne? Ponieważ zarówno pod względem samej powierzchni, jak i standardu są one przeznaczone dla rodzin z dwójką lub trójką dzieci, których w naszym kraju jest najwięcej. Rodzin, których możliwości finansowe oczywiście pozwalają na zakup takiego lokum. Z tego właśnie powodu na rynku wtórnym najczęściej można spotkać właśnie takie nieruchomości wystawione na sprzedaż.

 

Oferta mieszkań z rynku wtórnego wg przedziałów powierzchni

Miasto

do 40 mkw.

od 41 do 60 mkw.

od 61 do 80 mkw.

Powyżej 80 mkw.

Warszawa

3,6%

35,6%

25,1%

35,7%

Kraków

10,9%

39,2%

26,9%

22,9%

Wrocław

4,4%

39,5%

33,3%

22,8%

Poznań

6,1%

49,3%

25,3%

19,4%

Gdańsk

5,8%

42,2%

29,6%

22,4%

Opracowanie Emmerson Realty dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom

 

W Warszawie rozmiar ma znaczenie

Ciekawych informacji dostarcza porównanie wielkości oferty w poszczególnych segmentach rynkowych, na pięciu głównych rynkach mieszkaniowych w naszym kraju. W czterech przypadkach, to właśnie segment popularny odpowiada za zdecydowanie największą część rynku. – Wyjątek od reguły stanowi Warszawa, gdzie to odsetek największych mieszkań - tych o powierzchni przekraczającej 80 mkw. – jest najwyższy. Stolica jest pod tym względem zdecydowanym liderem. Ponad jedna trzecia wszystkich nieruchomości z drugiej ręki, które czekają na chętnych w stolicy może się pochwalić tak dużym metrażem. W Poznaniu takie nieruchomości stanowią mniej niż piątą część wszystkich dostępnych na rynku – zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom.

 

W Krakowie małe jest piękne 

W gronie pięciu rozpatrywanych miast najmniejsze mieszkania, te o metrażu do 40 mkw., stanowią największą część całej podaży w Krakowie. W grodzie Kraka więcej niż jedno na dziesięć mieszkań wystawionych na sprzedaż przez obecnych właścicieli znajduje się w tym przedziale. Dla porównania w Warszawie udział takich lokali wynosi zaledwie 3,6%. 

 

SPRAWDŹ MIESZKANIA DOSTĘPNE W OTODOM