Otodom Live #32: Kto pyta, nie błądzi. O co zapytać pośrednika przed kupnem lub sprzedażą nieruchomości?

04 listopada 2020

Autor Jarosław Krawczyk

Otodom Live #32: Kto pyta, nie błądzi. O co zapytać pośrednika przed kupnem lub sprzedażą nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości to przyjaciel każdej osoby, która chce sprzedać lub kupić nieruchomość. To kompetentny agent, który najlepiej zna swoje miasto i wskaże odpowiednią lokalizację, a także wesprze nas w wypełnianiu formalności. Jednak udając się do pośrednika, nie zawsze wiemy, o co go zapytać. Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy ekspertki: Katarzynę Czerwiak, prezes GRUPY PRO i Dagmarę Tejerle, dyrektor Oddziału Tekton Property, które wezmą udział w #32 Otodom Live.

Niezbędna wiedza agenta nieruchomości

Podczas live zastanawialiśmy się:

 • Na co zwracać uwagę przed zakupem i sprzedażą nieruchomości?
 • Co jest najistotniejsze w trakcie zakupu i sprzedaży nieruchomości?
 • Jak powinny wyglądać umowy sprzedaży i zakupu lokalu?
 • Jakie dokumenty musisz przygotować przed dokonaniem transakcji?
 • Jakie opłaty poniesiesz za korzystanie z usług pośrednika?
 • Po czym można poznać kompetentnego pośrednika?
 • O odpowiedziach na trudne pytania - z jakimi specjalistami może konsultować się pośrednik?
 • O ukrytych chochlikach - czyli o tym, czego nie wiedzą klienci, a na co pośrednik nieruchomości zwraca uwagę.

Podobała Ci się transmisja #32 Otodom Live? Poznaj kilka najważniejszych refleksji, które wybrzmiały w trakcie spotkania:

 • Każdy klient jest indywidualnym przypadkiem. Zależnie od oczekiwań i potrzeb klienta, pośrednik przygotuje umowę “szytą na miarę” i dopasowaną do konkretnych warunków.
 • Dobry pośrednik szczegółowo weryfikuję sytuację nieruchomości. Dzięki temu sprzedaż może być odpowiednio dostosowana do wymogów rynkowych.
 • Standardowa wysokość prowizji dla pośrednika na polskim rynku wynosi od 2% do 5%.
 • Pośrednik doradzi najlepsze narzędzia do sprzedaży nieruchomości, takie jak rozwiązania online. Według danych Otodom, ogłoszenia, które umożliwiały klientom wirtualne spacery, były odwiedzane 2 razy częściej, niż pozostałe ogłoszenia.
 • Jakie zewnętrzne czynniki mogą świadczyć o tym, że pośrednik jest dobrym specjalistą? Są to: rekomendacje bliskich, polecenia od innych klientów, a czasem również licencja pośrednika.
 • Agenci nieruchomości powinni współpracować z dobrymi prawnikami, specjalistami do spraw finansów czy notariuszami.
 • Ekspertki przewrotnie dodały, że najważniejsze pytanie może paść z ust pośrednika: “dlaczego”? W ten sposób agent pozna nasze oczekiwania, plany, marzenia i wątpliwości. Wszystko to pomoże skutecznie sfinalizować transakcję. 

…a jeszcze więcej o współpracy pośrednika z klientem dowiesz się z całej transmisji!

Zobacz całość #32 Otodom Live:


Spotkanie odbyło 10 listopada o godzinie 10:00. Transmisja jest dostępna zarówno na Facebooku, jak i YouTube Otodom.

Gośćmi #32 Otodom Live były: 

Katarzyna Czerwiak

Katarzyna Czerwiak - pośredniczka nieruchomości i prezes GRUPA.PRO. Lider Nieruchomości Otodom 2020 w kategorii “Pośrednik Roku”. Od 25 lat zajmuje się pośrednictwem nieruchomości i pomaga klientom bezpiecznie znaleźć lub zmienić mieszkanie, dom czy biuro. Ukończyła Ekonomikę Nieruchomości i Inwestycji na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie, studia podyplomowe Wyceny Nieruchomości, a w 2019 zdała egzamin na Certified Digital Marketing Professional w ramach Digital Marketing Institute. 

Dagmara Tajerle

Dagmara Tajerle - Dyrektor Oddziału Tekton Property, które zostało Liderem Nieruchomości Otodom 2020 w kategorii “Najlepsze biuro nieruchomości w Polsce”. Agentka i manager Gdańskiego biura w Deo Plaza na Wyspie Spichrzów od 2017 roku. W latach 2000 - 2009 pracowała w Urzędzie Skarbowym. Zyskała także unikatowe doświadczenie w zakresie zarządzania, kiedy w latach 2009 - 2017 prowadziła prywatne przedszkole Podniebny Raj w Kosakowie pod Gdynią. Nieruchomości zawsze były jej pasją, a połączenie tego z umiejętnością zarządzania placówką przedszkolną umożliwiło zdobycie jedynych w swoim rodzaju kompetencji.

Nie chcesz przegapić transmisji? Dołącz do wydarzenia na Facebooku!

Sprawdź poprzednią rozmowę z cyklu Otodom Live!

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 20 listopada 2020

Udostępnij