Mieszkania do wynajęcia – studenci na polowaniu

30 kwietnia 2020

Autor otodom

Mieszkania do wynajęcia – studenci na polowaniu

 

   Na skróty

 

Mieszkanie dla studentów, czyli powtórka z rozrywki

Jak co roku z początkiem września w praktycznie każdym mieście wojewódzkim zaczyna się nerwowy ruch na rynku najmu nieruchomości. Oczywiście im większy ośrodek akademicki, tym powtarzające się zamieszanie również jest większe. Duża liczba studentów, którzy zaczynają poszukiwania miejsca do spędzenia kolejnych 9-10 miesięcy sprawia, że we wrześniu stawki najmu idą mocno w górę. Pod koniec miesiąca można nierzadko być świadkiem zachowania świadczącego o swego rodzaju histerii, np. podpisywaniu umów najmu mieszkania bez jego wcześniejszego obejrzenia.

 

Idealny moment – kiedy wynająć mieszkanie na studia

Bardziej zapobiegliwi studenci zadbali o lokum na zbliżający się wielkimi krokami rok akademicki już w sierpniu, albo nawet jeszcze w czerwcu, przed powrotem do domu lub wyjazdem do wakacyjnej pracy. Dorota Pudełko, Menedżer ds. Kluczowych Klientów w Emmerson Realty S.A. podkreśla, że od kilku lat zauważalna jest tendencja rezerwowania najciekawszych ofert mieszkań do wynajęcia już w czerwcu.

 

Najtańsze oferty wynajmu mieszkania

Miasto

Stawka najmu (zł)    

Powierzchnia (mkw.)       

Liczba pokoi      

Rejon

Warszawa

1 000

12

1

Bemowo

Kraków

800

50

2

Prądnik Biały

Wrocław

1 000

16

1

Psie Pole

Poznań

600

16

1

Grunwald

Gdańsk

1 250

27

1

Przymorze

 

Najdroższe oferty wynajmu mieszkania

Miasto

Stawka najmu (zł)

Powierzchnia (mkw.)

Liczba pokoi

Rejon

Warszawa

47 000

225

4

Mokotów

Kraków

25 000

137

3

Dębniki

Wrocław

15 000

150

3

Krzyki

Poznań

11 700

300

5

Stare Miasto

Gdańsk

14 500

125

3

Stare Miasto

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.

 

Ceny mieszkań do wynajęcia na dziś

Najniższa stawka wynajmu za całe mieszkanie w Warszawie wynosi obecnie równo tysiąc zł. Ta oferta dotyczy 12-metrowej kawalerki na Bemowie. Tyle samo trzeba wyłożyć we Wrocławiu. Tańsze nieruchomości można znaleźć w Krakowie (800 zł) i Poznaniu (600 zł). Co ciekawe, w Krakowie za 800 zł można wynająć nawet 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 50 mkw. Trzeba jednak dodać, że chodzi o lokal usytuowany w tzw. przyziemiu, z dwoma niewielkimi oknami. 

Na takie mieszkania również znajdują się chętni, w końcu każda potwora, znajdzie swego amatora. W Gdańsku za najtańsze mieszkanie do wynajęcia trzeba zapłacić 1 250 zł. Dorota Pudełko zaznacza, że kryterium niskiej ceny jest nadal bardzo ważne dla znacznej części studentów.

 

Mieszkanie studenckie – co liczy się najbardziej?

Jak dodaje Jarosław Krawczyk z Otodom, systematycznie zwiększa się jednak liczba alumnów, którzy coraz wyżej cenią sobie odpowiednie warunki mieszkaniowe. Dla bardziej wymagających, jak opisuje Dorota Pudełko z Emmerson Realty liczy się czyste, funkcjonalne i  praktycznie wyposażone mieszkanie, które posiada wygodne łóżko, biurko i fotel itp. Poza tym bardzo istotnym warunkiem jest lokalizacja, najlepiej w zasięgu pieszego spaceru do uczelni, takie  mieszkania wynajmują się praktycznie od ręki.

 

   Przeczytaj również

Artykuł zaktualizowany: 30 kwietnia 2020

Udostępnij