W drugim pod względem wielkości mieście w Polsce - Krakowie, powstaje coraz więcej inwestycji mieszkalnych, umiejscowionych niemal w każdej części stolicy Małopolski. Jak podaje Instytut Analiz Monitor Rynku Nieruchomości średnia cena za metr kwadratowy wynosi około 6000zł, jednak cena indywidualna zależy głównie od lokalizacji mieszkań na obszarze miasta. Najwyższe ceny zanotować można w części śródmiejskiej. W roku 2016 wzrosła powierzchnia nabywanych mieszkań i obecnie wynosi ona 50 m2. Wyboru swojego M można dokonać z niemal 9 000 mieszkań dostępnych na rynku w ciągu roku. Aby ułatwić ten wybór potencjalnym nowym mieszkańcom, Zakład Projektowania Obszarów Śródmiejskich i Katedra Planowania Przestrzennego i Ochrony Środowiska Instytutu Projektowania Miast i Regionów Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej przy współpracy z firmą deweloperską MEGAPOLIS sp. z o.o. przeprowadzili badanie wśród krakowian, na podstawie którego powstał raport „Preferencje potencjalnych mieszkańców w zakresie oczekiwanego środowiska mieszkaniowego”. Badanie wykazało, że cena jako determinanta, traci na znaczeniu, w momencie rozpoczęcia codziennego życia i funkcjonowania w mieszkaniu i na osiedlu. Dlatego warto zwrócić uwagę, że swoje M to nie tylko miejsce do spania i przyrządzania posiłków, ale przede wszystkim strefa odpoczynku, rozwoju, zawiązywania relacji i spędzania wolnego czasu. Podczas badania to właśnie Krakowianie odpowiedzieli na pytania co dla nich jest najważniejsze na osiedlu oraz jakie usługi i miejsca powinny znajdować się niedaleko miejsca zamieszkania.

 

Czym jest funkcjonalność osiedla?

To hasło to nic innego jak funkcjonalność rozwiązań zewnętrznej przestrzeni, czyli rozmieszczenie ścieżek i chodników, zagospodarowanie przestrzeni wspólnej osiedla, liczba miejsc parkingowych, układ budynków oraz odległość od pożądanych usług. Ponad 60% badanych krakowian, poszukujących mieszkania, wskazało, że to nie architektura i estetyka budynku ma największe znaczenie przy wyborze mieszkania, ale właśnie funkcjonalność osiedla.

 

Po pierwsze bliskość usług

Obecnie, mieszkańcy Krakowa są bardzo zabiegani, mając jednocześnie coraz mniej czasu, w związku z czym liczy się dla nich to, żeby pewne obiekty były w bliskiej odległości ich miejsca zamieszkania. Usługi wskazywane jako najistotniejsze to: apteka, ośrodek zdrowia, poczta, żłobek, przedszkole oraz szkoła. Bliska odległość oznacza promień obsługi tych poszczególnych obiektów nie przekraczający 500 m. Co ciekawe badane osoby małą uwagę zwróciły na bliskość sklepu spożywczego, wynika to z faktu, że coraz więcej rodzin robi większe zakupy raz w tygodniu, wybierając się do dużego sklepu sieciowego, oddalonego nawet o kilka kilometrów od ich miejsca zamieszkania albo zamawiając produkty spożywcze przez Internet.

 

 

Po drugie bliskość parków i ścieżek rowerowych

Przebywanie na świeżym powietrzu, spacery po lesie i jeżdżenie na rolkach w parku miejskim są popularnymi formami spędzania czasu wolnego, prowadzenie zdrowego stylu życia staje się coraz bardziej modne. Dlatego potencjalni mieszkańcy zwracają uwagę na dobry i szybki dojazd do terenów zielonych. 96% badanych osób chciałoby docierać do lasu w mniej niż 25 minut, 97%- do najbliższego skweru w mniej niż 15 minut, a wszyscy chcieliby docierać do ogródka w maksymalnie 20 minut. W Krakowie coraz większą popularność zyskują rowery jako środki komunikacji, dlatego dla potencjalnych mieszkańców ważne jest, aby ich przyszłe osiedle miało dobry dostęp do ścieżek rowerowych.

 

Po trzecie infrastruktura osiedla i najbliższe sąsiedztwo

Osoby, które przymierzają się do zakupu pierwszego mieszkania wskazują osiedle zamknięte jako to bardziej preferowane. Taki charakter miejsca wpływa na poczucie komfortu i bezpieczeństwa mieszkańców. Ważne jest dla nich to, co znajduje się w otoczeniu osiedla. – Przeprowadzone badania pokazały, że potencjalni mieszkańcy deklarują chęć mieszkania w pobliżu placów zabaw, parków i lasów, a także przystanków komunikacji zbiorowej. – tłumaczy dr hab. inż. arch. Mateusz Gyurkovich z Politechniki Krakowskiej. Dodatkowo zostali zapytani czego nie chcieliby w najbliższej odległości. Na pierwszych miejscach znalazły się: zakłady przemysłowe i fabryki, puby, bary, dyskoteki oraz drogi szybkiego ruchu i autostrady. Wiele osób zwróciło uwagę na hałas, który nie jest pożądany zarówno na osiedlu, jak i w okolicy.

 

 

Po czwarte wyposażenie osiedli

Ciekawymi rozwiązaniami na osiedlu, skierowanymi do potencjalnych mieszkańców, są wspólne świetlice, zewnętrzne siłownie, boiska i place zabaw. Takie miejsca sprzyjają tworzeniu relacji i wypoczywaniu.

Zawieranie więzi sąsiedzkich w obrębie osiedla jest coraz bardziej popularne, świadczą o tym wyniki badań, które pokazały, że aż 74% osób odpowiedziało twierdząco na pytanie o chęć zawierania więzi z sąsiadami na osiedlu. Dodatkowo 70% badanych chciałoby uczestniczyć we wspólnych działaniach na rzecz osiedla. Przyszli mieszkańcy osiedli zauważają, że na co dzień umyka to, co w życiu najważniejsze – relacje z ludźmi. Dlatego chcą żyć w otoczeniu, które daje możliwość zbudowania wspólnoty lokalnej, oznacza to, że anonimowość na osiedlu przestaje być atrakcyjna, a rozmowy między sąsiadami staną się pożądane. – komentuje Piotr Rojek, przedstawiciel firmy Megapolis.

Powyższe punkty pokazują, że na wybór odpowiedniego mieszkania składa się wiele czynników, które początkowo nie przychodzą do głowy. Ważnym jest, żeby wybrać miejsce do życia, a nie tylko do mieszkania. Dlatego wybierając takie osiedle, które ma dla nas odpowiednią infrastrukturę, lokalizację, która pozwala na szybkie dotarcie do interesujących nas usług, a wyposażenie osiedla pozwala nam na zawieranie więzi i rekreację.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM