Gdańskie Przymorze Wielkie najlepszą dzielnicą dla pasjonatów sportu w całej Polsce!

25 czerwca 2020

Autor otodom

Gdańskie Przymorze Wielkie najlepszą dzielnicą dla pasjonatów sportu w całej Polsce!

Aktywność fizyczna pełni coraz ważniejszą rolę w życiu Polaków. Dzięki ćwiczeniom chcemy nie tylko lepiej wyglądać, ale przede wszystkim dobrze się czuć. Dlatego chętnie biegamy, wsiadamy na rower czy spalamy kalorie w klubie fitness. Zapytaliśmy ponad 3000 mieszkańców Gdańska, czy ich dzielnica ma do zaoferowania osobom uprawiającym sport dużo atrakcji. Interesowała nas zarówno dostępność płatnych obiektów sportowych, jak i liczba darmowych miejsc, w których można poćwiczyć. Oto, czego się dowiedzieliśmy.

Gdańsk ze świetną ofertą dla osób aktywnych fizycznie 

Mieszkańcy Gdańska w niemal każdej kategorii bardzo wysoko oceniali swoje miasto. Nie inaczej było w przypadku not za dostępność płatnych i darmowych obiektów sportowych. Aż osiem dzielnic zdaniem ankietowanych zasłużyło na notę wyższą niż cztery punkty w pięciostopniowej skali. Na tak dobre oceny wpłynęła przede wszystkim duża liczba darmowych miejsc, w których można w Gdańsku aktywnie spędzić czas. Ankietowani wskazali jednak również kilka lokalizacji, w których oferta sportowa jest bardzo uboga.

Mapa Gdańska

Bezkonkurencyjne Przymorze Wielkie 

Na pierwszy ogień weźmy dzielnice, które wypadły najlepiej. Zdecydowanym liderem drugiego rankingu dzielnic Otodom okazało się Przymorze Wielkie. Ankietowani ocenili je na 4,49 punktu na 5 możliwych do zdobycia. Respondenci w przypadku tej części miasta docenili zarówno dostępność darmowych miejsc, ale też wysoką liczbę płatnych obiektów sportowych. Kolejne lokaty zajęły odpowiednio Zaspa-Rozstaje oceniona na 4,32 punktu i Brzeźno z notą na poziomie 4,24 punktu. Trzeba również zwrócić uwagę, że w rankingu ogólnopolskim aż 6 dzielnic Gdańska znalazło się w pierwszej dziesiątce zestawienia, a były to dodatkowo: Zaspa-Młyniec (4,22), Przymorze Małe (4,20) oraz Żabianka (4,17). Na Przymorzu Wielkim czy Zaspie-Rozstajach osoby aktywne sportowo mają dostęp do dużej liczby siłowni pod dachem, a także wielu bezpłatnych siłowni na świeżym powietrzu, które znajdują się w parkach. W wyróżnionych przez mieszańców częściach miasta jest również sporo ścieżek rowerowych oraz tras biegowych komentuje – Sebastian Wielgus, laureat nagrody Lider Nieruchomości Otodom w kategorii Pośrednik Roku. 

Na Rudnikach sportowcy nie mają lekko 

Pora na dzielnice, które poradziły sobie najsłabiej. Niechlubny rekord uzyskały Rudniki. Dzielnica ta została oceniona na zaledwie 1,79 punktu i wyraźnie odstawała od reszty stawki. Dość rzec, że przedostatni Krakowiec-Górki Zachodnie otrzymał 2,24 punktu.

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Gdańsk znalazł się na miejscu 4, razem z Gdynią i identycznym wynikiem 3,68. Najlepiej oceniono infrastrukturę sportową w Warszawie (3,85), Poznaniu (3,76) i Katowicach (3,69). Jak widać, do zajęcia miejsca na podium brakowało Gdańskowi tylko jednej setnej punktu.

Szeroka oferta klubów fitness, basenów czy siłowni i duża liczba terenów rekreacyjnych sprawiają, że mieszkańcy Gdańska są zadowoleni z oferty sportowej w swoim mieście. W drugiej edycji rankingu dzielnic Gdańska aż osiem dzielnic otrzymało więcej niż 4 punkty na 5 możliwych. 

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Czytaj również:

Już niedługo przedstawimy kolejne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.

Artykuł zaktualizowany: 25 czerwca 2020

Udostępnij