Na podstawie ich odpowiedzi ustaliliśmy współczynnik rekomendacji NPS (Net Promoter Score). Wyniki mogły przybierać wartość od -100 do 100. Spośród przebadanych dzielnic Szczecina, dodatni wynik uzyskały niemal wszystkie, a ujemny zanotowano tylko w 3 rejonach miasta. Do najgorzej ocenionych należą: Golęcino (-51), Dąbie (-16) i Zdroje (-5).

Na drugim biegunie, z najwyższym współczynnikiem rekomendacji jest Warszewo, które uzyskało 62 punkty. Drugie miejsce  zajęło Pogodno (43 punkty), a trzecie - Krzekowo (39 punktów).

Zdaniem Karola Pęskiego z biura Hestia Nieruchomości, wyniki te pokrywają się z atrakcyjnością poszczególnych rejonów Szczecina na rynku nieruchomości. - Dzielnice takie jak Bukowe i Warszewo cieszą się sporym uznaniem wielu osób. W przypadku Bukowego jest to najbardziej atrakcyjna lokalizacja głównie dla rodzin mieszkających na Prawobrzeżu, natomiast w przypadku mieszkańców szukających nieruchomości po drugiej stronie Odry najwięcej atutów dostrzegą w takich lokalizacjach jak Warszewo, czy Pogodno. Na Pogodnie znajdziemy piękną poniemiecką zabudowę, natomiast na Warszewie dominuje nowe budownictwo w wysokim standardzie - twierdzi.

 

Najchętniej polecane dzielnice Szczecina

Dzielnica

NPS

Warszewo

62

Pogodno

43

Krzekowo

39

Bukowe

27

Słoneczne

25

Majowe

20

Świerczewo

20

Pomorzany

20

Gumieńce

18

Kijewo

16

Bukowo

10

Centrum

7

Niebuszewo

2

Zdroje

-5

Dąbie

-16

Golęcino

-51

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

A jak czołowa dzielnica  Szczecina wypadła w pozostałych kategoriach Rankingu Dzielnic? Najchętniej polecane Warszewo wygrało także pod względem bezpieczeństwa, czystości i w kategorii “zadbana okolica”. Drugie miejsce zajęło w kategorii, w której mieszkańcy oceniali własnych sąsiadów, a trzecie - pod względem dostępu do terenów zielonych.

Również w 3 kategoriach Rankingu najlepiej wypadło Osiedle Bukowe. Jego mieszkańcy najlepiej spośród wszystkich szczecinian ocenili infrastrukturę dla dzieci, sąsiadów oraz ceny towarów i usług. Drugie miejsce osiedle to zajęło w kategorii “zadbana okolica”, a trzecie - pod względem rozrywki, wygody zakupów, czystości i bezpieczeństwa.

Natomiast Golęcino, które osiągnęło najniższy współczynnik rekomendacji,  najniższą pozycję miało także w czterech innych kategoriach Rankingu Dzielnic Otodom, a w czterech kolejnych zajęło przedostatnie miejsce. Mieszkańcy Golęcina najniżej spośród szczecinian ocenili swoją dzielnicę w kategorii “zadbana okolica”, a także pod względem zaufania do własnych sąsiadów, infrastruktury dla dzieci i możliwości spędzania wolnego czasu. Przedostatnie miejsce Golęcino zajęło pod względem bezpieczeństwa, czystości, infrastruktury handlowej oraz cen towarów i usług. Po trzy niechlubne, ostatnie miejsca należą także do Centrum (bezpieczeństwo, czystość, tereny zielone) i Bukowa (dojazdy, infrastruktura handlowa i poziom cen).

Zbierając wyniki ze wszystkich dzielnic, mogliśmy zestawić wyniki całego Szczecina w porównaniu z innymi dużymi miastami. Wśród 10 największych miejscowości kraju, stolica województwa zachodniopomorskiego z wynikiem 12,4 znalazłaby się na 4. miejscu, za Warszawą (18,3), Gdańskiej (16,6) i Lublinem (125).

Wszystkie dane oparte zostały na wynikach badania przeprowadzonego przez Otodom przy współpracy z OLX i pod merytorycznym nadzorem agencji badawczej PBS. Wzięło w nim udział ponad 140 000 Polaków, w tym 1951 mieszkańców Szczecina.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM