Dobra ocena nie jest zaskoczeniem dla Agaty Grzegorczyk z Urzędu Miasta. - Gdynia raz za razem zdobywa pierwsze miejsca w rankingu opracowanym w ramach badania “Diagnoza Społeczna”, prowadzonego pod kierunkiem prof. Janusza Czapińskiego. Jak wynika z odpowiedzi jego respondentów, blisko 90% gdynian jest bardzo zadowolonych z miejsca swojego zamieszkania. Cenią sobie miasto z wielu powodów. Za to, że łatwiej tu o ciekawą pracę, dobrą szkołę i wygodne mieszkanie, za sprawną komunikację i dostępność usług oraz najwięcej w Polsce słonecznych dni w roku - podkreśla Agata Grzegorczyk.

Paweł Podbielski z biura White Wood Nieruchomości dodaje, że Gdynia jest miastem, w którym żyje się wyjątkowo spokojnie. - To jedynie w tym mieście, leżącym nad Zatoką Gdańską, prowadzono program “miasto dla mieszkańców”, a nie “miasto dla wczasowiczów”. Gdynia nie jest podporządkowana także wielkim korporacjom, raczej stawia domy, niż biurowce. Między innymi stąd pochodzi opinia, że w Gdańsku się pracuje, w Sopocie imprezuje, a w Gdyni… tutaj się mieszka!

Do polecenia swojej dzielnicy znajomym najbardziej skłonni byliby mieszkańcy Redłowa, które zdobyło aż 60 punktów w skali od -100 do 100. Drugie miejsce w tej kategorii zajmuje Witomino-Leśniczówka (55 pkt), a trzecie - Pustki Cisowskie-Demptowo (52). Poniżej ogólnopolskiej średniej znalazły się tylko 2 dzielnice: Grabówek (-17) i Pogórze (-13).

 

Najchętniej polecane dzielnice Gdyni

Dzielnica

NPS

Redłowo

60

Witomino-Leśniczówka

55

Pustki Cisowskie-Demptowo

52

Chwarzno-Wiczlino

48

Orłowo

46

Mały Kack

44

Karwiny

42

Wzgórze Świętego Maksymiliana

38

Dąbrowa

36

Działki Leśne

23

Kamienna Góra

18

Cisowa

16

Oksywie

11

Obłuże

10

Witomino-Radiostacja

9

Chylonia

4

Leszczynki

3

Śródmieście

0

Pogórze

-13

Grabówek

-17

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

W Gdyni w 3 z 10 kategorii najlepsza okazała się dzielnica Chwarzno-Wiczlino. Były to: czystość, tereny zielone oraz przyjaźni i uprzejmi sąsiedzi. Mieszkańcy Śródmieścia najwyżej ocenili mnogość możliwości spędzania wolnego czasu i wygodę robienia zakupów. Infrastrukturę dla dzieci oraz ceny towarów i usług chwalą sobie najbardziej mieszkańcy Witomina-Leśniczówki. Najbezpieczniejszą dzielnicą Gdyni okazały się w naszym rankingu Karwiny. Najmniejszy problem z dojazdami mają mieszkańcy Kamiennej Góry, a najbardziej zadbaną dzielnicą według rankingu Otodom jest Mały Kack.

Co ciekawe, mieszkańcy najchętniej polecanego Redłowa nie wyróżnili swojej dzielnicy w żadnej z pozostałych kategorii Rankingu Dzielnic Otodom. Witomino-Leśniczówka najlepiej wypadła pod względem infrastruktury dla dzieci oraz cen towarów i usług.

Z kolei ostatnia w kategorii NPS dzielnica Grabówek osiągnęła najsłabsze wyniki także w kategoriach: czystość, sąsiedztwo i zadbana okolica. Tyle samo ostatnich miejsc zaliczyło Pogórze, z najniższymi wynikami w kategoriach: ceny towarów i usług, infrastruktura dla dzieci i czas wolny.

- Pogórze jest dzielnicą, która może być postrzegana nieco gorzej ze względu na problemy komunikacyjne. Estakada jako jedyna droga dojazdowa oraz obciążona ulica Płk. Dąbka przy wciąż rozwijającej się dzielnicy Kosakowo to utrapienie dla mieszkańców tej części Gdyni. Grabówek natomiast cieszy się dużym zainteresowaniem klientów, ze względu na dostępność komunikacyjną i bliskość centrum. Nienajlepsza opinia o tej dzielnicy jest dla mnie sporym zaskoczeniem - komentuje Patrycja Sudwoj-Boleńska z biura Starnawska.pl Nieruchomości.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM