Wyniki miasta są zbliżone do ogólnopolskiej średniej, która wyniosła 5,87 w skali od 1 do 7. Olsztynianie tylko o jedną setną punktu wyżej ocenili swoje miasto. Nie zmienia to faktu, że są w stolicy Warmii i Mazur prawdziwe zielone perełki.

Jedną z nich jest Osiedle Nad Jeziorem Długim, najwyżej oceniona dzielnica miasta. Otrzymała ona wynik 6,70. Wśród przebadanych dzielnic wszystkich polskich miast to trzeci wynik, po koszalińskim Rokosowie (6,84) i gdańskiej Wyspie Sobieszewskiej (6,75).

- Nad Jeziorem Długim, jak sama nazwa wskazuje, leży bezpośrednio nad jeziorem. Do tego bardzo blisko sąsiaduje z lasem miejskim, który zajmuje blisko 25% terenu miasta. Trudno więc, by mieszkańcy oceniali bliskość zieleni inaczej. Las ma częściowo charakter parkowy, jest tam sporo szlaków pieszych i dróg rowerowych, ale to wciąż las - komentuje Paweł Pliszka z Zarządu Dróg i Zieleni w Olsztynie.

- Nad Jeziorem Długim to naprawdę urzekające, pełne intrygujących ścieżek spacerowych i zwykłych-niezwykłych punktów widokowych - przyznaje Łukasz Kruszewski z olsztyńskiego biura Freedom Nieruchomości.

Ocenę wyższą niż 6 otrzymały także Nagórki, Gutkowo, Podleśna, Mazurskie, Likusy i Pieczewo. Na mniej niż 5 pobliską zieleń ocenili tylko mieszkańcy Śródmieścia, które zamyka ranking z wynikiem 4,57.

- Wynik Śródmieścia jest zastanawiający. Oczywiście jest tam zieleni trochę mniej, ale nie zgodziłbym się z tak niską oceną. Mamy tam sporo parków, w tym oddany 3 lata temu do użytku Park Centralny i zrewitalizowane parki Podzamcze I i Podzamcze II - komentuje Paweł Pliszka.

Jak dodaje Patryk Pulikowski z Urzędu Miasta,  Olsztyn można nazwać zieloną miejscowością, a dba o to także samorząd. Jego zdaniem, przykładem może być wielokrotnie nagradzane zagospodarowanie brzegów jeziora Ukiel, które bije rekordy popularności. - Do tego powstaje coraz więcej parków, kolejne ulice zyskują alejowy charakter, a las miejski jest największym w Europie - dodaje. Zdaniem Patryka Pulikowskiego niewątpliwą zaletą Olsztyna jest fakt, że można relaksować się tam w zielonym otoczeniu, niemal tuż po wyjściu z domu lub z pracy.

Ranking Dzielnic Otodom powstał na podstawie ogólnopolskiego badania, w którym odpowiedzi zebraliśmy od ponad 140 000 respondentów z całego kraju, w tym przesło 1000 mieszkańców Olsztyna.

 

Pełne wyniki dzielnic Olsztyna w kategorii “zielona okolica”

Dzielnica

Ocena

Nad Jeziorem Długim

6.7

Nagórki

6.38

Gutkowo

6.37

Podleśna

6.36

Mazurskie

6.29

Likusy

6.1

Pieczewo

6.08

Podgrodzie

5.96

Pojezierze

5.85

Grunwaldzkie

5.73

Jaroty

5.62

Kościuszki

5.41

Zatorze

5.41

Kętrzyńskiego

5.14

Sródmieście

4.57

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

SPRAWDŹ CAŁY RANKING DZIELNIC OLSZTYNA