Wysoki wynik Mistrzejowic nie dziwi członka Rady i Zarzaądu dzielnicy, Sławomira Dymacza. - Można powiedzieć, że jeśli chodzi o sieć placówek edukacyjnych, Mistrzejowice stanowią wręcz ideał. W rozwiązaniach planistycznych sprzed 50 lat zapisano konieczność istnienia na każdym osiedlu placówek oświatowych: szkół, przedszkoli, żłobków i bibliotek oraz domów kultury. Oprócz tego na terenie dzielnicy znajduje się kilkanaście placów zabaw i 2 duże ogródki jordanowskie. Na terenie Plant Mistrzejowickich zlokalizowany jest natomiast duży kompleks sportowo-rekreacyjny: trial park, skatepark i ogólnodostępne boiska wielofunkcyjne - wymienia. Do tego w ostatnich latach wymienione zostały urządzenia zabawowe we wszystkich przedszkolach, a boiska przy szkołach zmodernizowano. Z myślą o rolkarzach wymieniana jest nawierzchnia alejek spacerowych w parkach. Zdaniem Sławomira Dymacza, infrastrukturę dla dzieci w Mistrzejowicach dopełnia bogata ofert zajęć w domach kultury.

 

Infrastruktura dla dzieci w dzielnicach Krakowa

Dzielnica

Ocena

Mistrzejowice

6.06

Bieńczyce

6.00

Czyżyny

5.83

Podgórze Duchackie

5.77

Prądnik Czerwony

5.63

Krowodrza

5.51

Stare Miasto

5.48

Bieżanów-Prokocim

5.43

Bronowice

5.40

Prądnik Biały

5.34

Łagiewniki-Borek Fałęcki

5.22

Wzgórza Krzesławickie

5.18

Zwierzyniec

5.08

Dębniki

5.04

Grzegórzki

5.00

Podgórze

4.84

Swoszowice

4.13

Nowa Huta

3.92

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Jak podkreśla Maciej Grzyb z Biura Prasowego Urzędu Miasta, dąży on do równomiernego zaspokajania potrzeb edukacyjnych mieszkańców każdej z dzielnic. - Podejmuje się działania zmierzające do zapewnienia odpowiedniej liczby miejsc w szkołach i przedszkolach oraz do poprawy warunków w istniejących budynkach poprzez ich remonty, rozbudowę i termomodernizację, a także budowę nowych obiektów i infrastruktury sportowej (boiska ze sztuczna nawierzchnią, dobudowa sal gimnastycznych i hal sportowych przy szkołach). W roku 2016 przeznaczono kwotę ok. 25 mln zł na remonty wszystkich szkół i placówek, na inwestycje – ok.65 mln, a w roku 2017 do chwili obecnej – ok. 24 mln zł na remonty i ok. 64 mln zł na inwestycje - opisuje.

Zdaniem Macieja Grzyba, miasto intensywnie inwestuje w infrastrukturę dla dzieci także w gorzej ocenionych dzielnicach. W Nowej Hucie trwa budowa hali sportowej z zapleczem i trybunami przy Szkole Podstawowej nr 88, trwa także rozbudowa Zespołu Szkół Specjalnych nr 6 oraz termomodernizacja Międzyszkolnego Basenu Pływackiego. Smoszowice to z kolei rozbudowa Szkoły Podstawowej nr 43, a także budowa sali gimnastycznej przy Szkole Podstawowej nr 134.

- Należy przy tym zaznaczyć, że wybór zadań remontowych w przedszkolach, szkołach podstawowych i gimnazjach należy do zakresu działania dzielnic Krakowa. Natomiast zadania inwestycyjne, zgłaszane przez dyrektorów jednostek oświatowych, rady dzielnic i Wydział Edukacji, zgodnie z obowiązującą w mieście procedurą ujmowane są w liście rankingowej do projektu budżetu. O ich ujęciu w budżecie Miasta decyduje Rada Miasta Krakowa, podejmując uchwałę budżetową - podkreśla Maciej Grzyb.

A jak Kraków wypada pod względem infrastruktury dla dzieci na tle innych z grona 10 największych miast Kraju? Przeciętnie: wśród 10 największych miast najlepsza ocena padła w Katowicach (5,77), a Kraków z wynikiem 5,48 znalazł się razem z Gdańskiem na 5. miejscu. Warto jednak wspomnieć, że cała dziesiątka największych miejscowości osiągnęła znacznie lepszy wynik, niż ogólnokrajowa średnia wynosząca 4,97.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM