Czuby Północne najlepszym adresem dla aktywnych w Lublinie

25 czerwca 2020

Autor otodom

Czuby Północne najlepszym adresem dla aktywnych w Lublinie

Jeszcze kilka lat temu polskie baseny, siłownie i kluby fitness były zawsze pełne – mniej więcej od pierwszego do dziesiątego stycznia. Gdy energia związana z noworocznymi postanowieniami wygasała, Polacy wracali na kanapy. Dziś jednak jest inaczej. Ruch dla wielu osób stał się stylem życia. Aby pomóc osobom aktywnym fizycznie przy wyborze wymarzonego miejsca do życia postanowiliśmy zbadać, w której dzielnicy Lublina są najlepsze warunki do uprawiania sportu. Sprawdź wyniki naszego raportu! 

Lublin wygrywa bezpłatnymi miejscami do ćwiczeń 

Na potrzeby Rankingu Dzielnic Otodom poprosiliśmy mieszkańców Lublina o wskazanie, w której części miasta znajduje się najwięcej zarówno komercyjnych obiektów sportowych, jak i bezpłatnych miejsc, w których można aktywnie spędzić czas. Okazało się, że zdaniem respondentów niemal każda dzielnica ma wiele do zaoferowania osobom spragnionym ruchu. 

Co ciekawe, w zgodnej opinii ankietowanych Lublin wygrywa przede wszystkim szeroką ofertą darmowych obiektów i terenów rekreacyjnych. To właśnie nota za ten element spowodowała, że większość lubelskich dzielnic otrzymała bardzo dobrą ocenę łączną. 

Czuby Północne zwycięzcą kategorii sportowej 

Mieszkańcy uznali, że najlepszym adresem dla osób aktywnych fizycznie są Czuby Północne. Dzielnica ta jako jedyna otrzymała notę przekraczającą cztery punkty na pięć możliwych do zdobycia. Ankietowani ocenili bowiem infrastrukturę sportową w tej części miasta na 4,03 punktu. 

W dzielnicy tej nie brakuje siłowni, zarówno tych pod dachem, jak i ogólnodostępnych,  plenerowych. Znajdziemy tam też Orliki i tereny zielone. Jeśli tylko ktoś lubi aktywny wypoczynek, w tej dzielnicy raczej nie będzie się nudził. Podobnie zresztą jak w innych wysoko ocenionych dzielnicach – komentuje Łukasz Łukawski, 4te Piętro.

A kolejne miejsca na podium zajęły Kalinowszczyzna z notą na poziomie 3,98 punktu oraz Czuby Południowe ocenione na 3,94 punktu. 

W Zemborzycach brakuje obiektów sportowych 

Na drugim biegunie Rankingu Dzielnic Lublina uplasowały się Zemborzyce. Respondenci ocenili tę część miasta na zaledwie 2,49 punktu. O ile mieszkańcy Lublina są usatysfakcjonowani dostępnością darmowych miejsc do aktywnego spędzania czasu w tej okolicy, to mają sporo zastrzeżeń co do liczby komercyjnych obiektów. W opinii ankietowanych brak siłowni czy klubu fitness jest tu wyraźnie odczuwalny. 

W zgodnej opinii respondentów w Lublinie panują doskonałe warunki do uprawiania aktywności fizycznej. Mieszkańcy są szczególnie zadowoleni z dużej ilości darmowych obiektów, w których można poćwiczyć. W niektórych rejonach miasta wyraźnie brakuje jednak siłowni czy klubów fitness. Jako najlepszy adres dla wielbicieli ruchu ankietowani wskazali Czuby Północne. Najniższą notę z kolei otrzymały Zemborzyce. 

W porównaniu z innymi miastami, dla których Otodom opracował Ranking Dzielnic 2020, Lublin nie wypada jednak najlepiej. Średnia dla całego miasta wyniosła 3,5. Niższa ocena wystawiona została tylko w Łodzi (3,48) i Bydgoszczy (3,34). Najbardziej zadowoleni z infrastruktury sportowej są mieszkańcy Warszawy (3,85), Poznania (3,76) i Katowic (3,69).

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Czytaj również:

Już niedługo przedstawimy kolejne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.

Artykuł zaktualizowany: 25 czerwca 2020

Udostępnij