W Katowicach najlepsze ceny są w dzielnicy Szopienice-Burowiec

28 lipca 2020

Autor otodom

W Katowicach najlepsze ceny są w dzielnicy Szopienice-Burowiec

Serce Śląska, miasto w centrum przemian, miasto ogrodów, muzyki czy marzeń pod różową chmurką – to tylko niektóre określenia, z których słyną Katowice. To już nie tylko miasto węglem i stalą stojące, ale tętniący życiem ośrodek o bogatej historii i zróżnicowaniu kulturowym. Sprawdziliśmy, jak Katowice wypadają pod względem kosztów życia. W której dzielnicy utrzymanie gospodarstwa domowego nie jest równoznaczne z wydawaniem majątku? Gdzie koszty zakupu lub wynajmu mieszkania są najmniejsze?  Czas przedstawić najtańszą i najdroższą dzielnicę Katowic.

Koszty życia w Katowicach

Coraz więcej Polaków zauważa niekorzystne zmiany cen. Rosnące opłaty czy drożejąca żywność sprawiają, że ich portfele stają się szczuplejsze znacznie szybciej niż jeszcze przed kilkoma laty. W Rankingu Dzielnic Otodom zbadaliśmy, jak zjawisko to wpisuje się w realia mieszkańców Katowic. 

Zapytaliśmy katowiczan, jak z ich perspektywy wygląda obecny poziom kosztów życia i zakupu mieszkania w poszczególnych dzielnicach. Mieszkańcy ocenili trafność dwóch stwierdzeń: “Koszty nabycia i utrzymania nieruchomości w mojej okolicy nie są wygórowane” oraz “Koszty życia w mojej okolicy nie są wygórowane”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, a 5 – „zgadzam się w pełni”.

Ranking Dzielnic Otodom - koszty życia w Katowicach

Najlepsze ceny w dzielnicy Szopienice-Burowiec

To właśnie ta okolica Katowic może pochwalić się zwycięstwem w Rankingu Dzielnic Otodom 2020 w kategorii koszty życia i jednocześnie mianem najtańszej dzielnicy. Szopienice-Biurowiec, bo o nich mowa, zostały najlepiej ocenione przez mieszkańców i odnotowały wynik 3,14 punktu. Dzielnica wyprzedziła w klasyfikacji takie części miasta jak Dąbrówka mała (3,10), Murcki (3,04) czy Załęże (3,02). Tym samym zapewniła sobie awans aż o 16 pozycji w porównaniu do ostatniej edycji Rankingu Dzielnic Katowic z 2017 roku. 

Czy faktycznie ceny zakupu nieruchomości w zwycięskiej dzielnicy są bardziej korzystne, a koszty życia najmniej wygórowane? Zapytaliśmy o to Michała Maricniaka z MMC Nieruchomości Sp. z o.o.:

– Szopienice-Biurowiec to dzielnica, w której czynsze najmu potrafią być niższe niż w innych częściach miasta. Mieszka tam sporo osób o niższych zarobkach, co może mieć wpływ również na ceny lokalnych usług.

Ceny w dzielnicach Katowic – co się zmieniło?

Od czasu publikacji Rankingu Dzielnic z 2017 roku zmieniło się zadowolenie mieszkańców, a dokładniej nastąpił jego wyraźny spadek. Katowiczanie nie przechodzą obojętnie obok kwestii wydatków na życie, co widać w porównaniu wyników z poprzednią edycją badania. Tylko cztery dzielnice uzyskały oceny powyżej “trójki” i – co ciekawe – nie były one faworytami, biorąc pod uwagę ostatnią klasyfikację z 2017 r.

Załęska Hałda-Brynów, która przed trzema laty była zdecydowanym liderem pod względem kosztów życia, dziś zajęła 7 miejsce z oceną 2,38. Podobnie w przypadku Osiedla Tysiąclecia (2,79)  – niegdyś brązowego medalisty, a obecnie dzielnicy na 8 miejscu rankingu. Z kolei jeśli mowa o najsłabiej ocenianych dzielnicach w kategorii wydatków i cen nieruchomości, to wśród nich znalazło się Śródmieście (2,41), Kostuchna (2,38) i zamykające ranking Zarzecze (2,37).

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia - wyniki ogólnopolskie

Katowice, a inne miasta Rankingu

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Katowice zajmują pod względem zadowolenia z kosztów życia piąte miejsce. Najlepiej jest w Białymstoku (2,94), a stolicę województwa śląskiego, w której średnia ocena to 2,71 wyprzedzają jeszcze Lublin (2,84), Bydgoszcz (2,83) i Szczecin (2,77). Najmniej zadowoleni z kosztów życia są mieszkańcy Warszawy (2,43), Krakowa (2,51) i Wrocławia (2,52).

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 28 lipca 2020

Udostępnij