Na podstawie odpowiedzi udzielonych przez ankietowanych określiliśmy wskaźnik NPS (Net Promoter Score), czyli współczynnik rekomendacji. Najchętniej polecane dzielnice Gdańska to Przymorze Małe, Zaspa Rozstaje i Oliwa. Każda z nich otrzymała identyczny wynik - 45 punktów w skali od -100 do 100.

Wśród pytań szczegółowych, w których badaliśmy konkretne aspekty życia w Gdańsku, Przymorze Małe wygrało w kategoriach związanych z możliwościami spędzania wolnego czasu oraz bogactwem oferty handlowej. Drugie miejsce w całym Gdańsku przypadło tej dzielnicy pod względem łatwości dojazdów.

Oliwa wygrała w kategoriach “zadbana okolica” oraz “przyjaźni i uprzejmi sąsiedzi”, a druga była pod względem zadowolenia z cen towarów i usług, czystości i dostępu do terenów zielonych.

W rankingu Otodom bezpieczeństwo, czystość i tereny zielone najwyżej ocenione zostały na Wyspie Sobieszewskiej, która jednak aż w 4 kategoriach zajęła ostatnie miejsce w Gdańsku. Z cen towarów i usług najbardziej zadowoleni są mieszkańcy Piecki-Migowa, infrastruktura dla dzieci i łatwość dojazdów doceniona została na Zaspie Młyniec.

 

Najchętniej polecane dzielnice Gdańska

Dzielnica

Wynik

Przymorze Małe

45

Zaspa Rozstaje

45

Oliwa

45

Strzyża

44

Przymorze Wielkie

38

Żabianka - Wejhera - Jelitkowo - Tysiąclecia

37

Piecki-Migowo

35

Zaspa Młyniec

31

Wzgórze Mickiewicza

30

Suchanino

26

VII Dwór

23

Wrzeszcz

22

Brętowo

19

Siedlce

13

Młyniska

12

Osowa

11

Jasień

6

Brzeźno

2

Nowy Port

0

Śródmieście

0

Orunia - Św. Wojciech - Lipce

-1

Aniołki

-13

Stogi z Przeróbką

-22

Olszynka

-23

Wyspa Sobieszewska

-25

Krakowiec - Górki Zachodnie

-29

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Jak zaznacza Barbara Weiner, ekspertka z biura Tyszkiewicz Nieruchomości, wybór dzielnicy zależy w dużej mierze od oczekiwań klientów. - Wszystkim lubiącym tętno życia dużej aglomeracji, ceniących także wygodę i bliskość do plaży, ścieżek rowerowych, centrum biznesowego, uczelni oraz zrobienia zakupów w zasięgu ręki polecamy dzielnice: Przymorze, Zaspę i Oliwę. Wyspa Sobieszewska, Krakowiec i Górki Zachodnie mogły wypaść gorzej ze względu na odległość od centrum miasta i ograniczone zaplecze handlowo-usługowe. Musimy jednak pamiętać, że te lokalizacje to nie tylko bliskość do plaży. Tereny zielonej natury pozwalają odpoczywać zarówno dzieciom, młodzieży jak i dorosłym. Piękny rezerwat przyrody Mewia Łacha jest rajem ptaków, w którym można spotkać rzadkie gatunki. Wszystko zależy od naszych upodobań.

W przeprowadzonym przez Otodom badaniu Gdańsk znalazł się w czołówce polskich miast. Współczynnik rekomendacji NPS osiągnął tu poziom 16,6 w skali od -100 do 100, przy ogólnopolskiej średniej -4,3. W zestawieniu 100 największych miast, Gdańsk zajmuje 9. miejsce. Najchętniej swoje miasta poleciliby mieszkańcy Rzeszowa i Tychów, które osiągnęły rezultat 29,3.

- Gdańsk jest najpiękniejszym miastem Trójmiasta. Obok licznych historycznych zabytków mamy bliskość Zatoki Gdańskiej, a także kaszubskich jezior. Poza tym towarzyszy nam duża ilość terenów zielonych (w tym Trójmiejski Park Krajoznawczy), a do tego świetnie rozwijająca się komunikacja i struktura handlowo-usługowa pozwalają na komfortowe życie wszystkim mieszkańcom - podsumowuje Barbara Weiner.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM