Podczas badań przeprowadzonych przez Otodom we współpracy z OLX i pod nadzorem merytorycznym agencji PBS, Polacy oceniali różne aspekty życia w swojej okolicy. Jednym z zadań ankietowanych była ocena prawdziwości zdania "Mieszkam w bezpiecznej okolicy i nie boję się wracać do domu po zmroku". Ocena 1 oznaczała "zupełnie się nie zgadzam", a 7 - "zgadzam się w pełni". Najlepsza z białostockich dzielnic, Dojlidy, osiągnęła bardzo wysoki rezultat - aż 6,50! Wynik ten okazał się najlepszym wśród wszystkich przebadanych dzielnic w kraju.

W czołówce dzielnic stolicy Podlasia są też Jaroszówka i Osiedle Młodych. Co ciekawe, najsłabiej w rankingu wypadły Dojlidy Górne, które zdaniem miejscowej policji są znacznie bezpieczniejsze, niż zwycięska dzielnica.

- O ile Dojlidy, w naszym odczuciu, powinny plasować się przynajmniej w środku tabeli, o tyle Dojlidy Górne rzeczywiście są rejonem bezpiecznym, z uwagi na to, że do niedawna były miejscowością przyległą do Białegostoku, nie ma tam lokali rozrywkowych generujących interwencje policji i są tam prawie wyłącznie domy jednorodzinne i zakłady pracy. Dojlidy, naszym zdaniem, nie są najbezpieczniejszym osiedlem. Niestety mają tam miejsce interwencje, ale w naszym odczuciu nie jest to też osiedle Białegostoku najbardziej zagrożone przestępczością - twierdzi asp. Adam Romanowicz, rzecznik Komendy Wojewódzkiej Policji w Białymstoku. Zdaniem policji, do najbezpieczniejszych dzielnic należą: Jaroszówka, Zielone Wzgórza, Mickiewicza, Dziesięciny i Słoneczny Stok. Najwięcej interwencji policjanci podejmują w Centrum, na osiedlach TBS i Osiedlu Młodych.

Choć doświadczenia ankietowanych i policjantów odnośnie poszczególnych dzielnic są rozbieżne, wszyscy są zgodni, że Białystok należy do najbezpieczniejszych polskich miast. Ogólna ocena miasta w badaniu Otodom to 5,50, co wśród 100 największych miast kraju dałoby stolicy Podlasia wysokie, 6. miejsce ex aequo z Mielcem, Kołobrzegiem i Koszalinem. Najbezpieczniejszym miastem w Polsce okazał się oceniony na 5,77 Rzeszów.

Zdaniem rzeczniczki prezydenta Białegostoku Urszuli Mirończuk, na wysoki wynik miasta wpływ ma także działalność władz samorządowych. - Dbamy o monitoring, dofinansowujemy policyjne patrole piesze i rowerowe. Białostoccy policjanci otrzymali zakupione ze środków miejskich nowoczesne samochody i kamizelki patrolowe.

 

SPRAWDŹ RANKING DZIELNIC OTODOM