Kwartalnik mieszkaniowy. Raport o sytuacji na rynku mieszkań w IV kwartale 2021 r. Temat specjalny: dostępność najmu w Polsce

Pobierz Raport

O raporcie:

Cykliczna publikacja, w której analizowana jest koniunktura na rynku mieszkań w perspektywie kwartalnej. Każdy raport składa się z części stałej, omawiającej sytuację na rynku mieszkań, najmu i pozostałych nieruchomości oraz prezentującej najbardziej aktualne dane o cenach i dostępności ofert w podziale na szereg kategorii (m.in. wielkość nieruchomości, lokalizację, wiek) oraz części zmiennej – tematu specjalnego przybliżającego wybrane zagadnienie z obszaru mieszkalnictwa w Polsce. W drugiej publikacji zaprezentowane zostały dane o koniunkturze w IV kw. 2021 roku. Tematem specjalnym był z kolei rynek najmu i jego dostępność w Polsce.

Kluczowe wnioski:

  • Około 4 proc. Polaków mieszka w wynajętych lokalach. To liczba szacunkowa, bo od publikacji spisu powszechnego z 2011 r. nie przeprowadzono precyzyjnego badania liczby najemców. Wówczas z najmu mieszkania od osoby fizycznej korzystało 575 tys. z 13,6 mln polskich gospodarstw domowych, czyli 4,2 proc.
  • Około 800 tys. osób i firm wynajmuje innym mieszkania. Zgodnie z najnowszymi danymi Ministerstwa Finansów liczba osób płacących podatek ryczałtowy od dochodów z najmu wyniosła w 2019 r. 727 tys. – to o 14 proc. więcej niż rok wcześniej i aż o 89 proc. więcej niż w 2013 r.
  • Roczna liczba ofert najmu mieszkań przekroczyła 0,7 mln. Dane z serwisów Otodom i OLX wskazują, że w ostatnich czterech latach kwartalnie publikowano średnio 143 tys. ofert najmu mieszkań, a liczba ta systematycznie rosła i przekroczyła średniorocznie 150 tys. ofert w II poł. 2020 r.
  • Rynek najmu działa wyłącznie w miastach. Według spisu powszechnego z 2011 r. aż 91 proc. wszystkich najemców mieszkało w miastach.
  • Polski rynek najmu jest jednym z najmniej rozwiniętych w Unii. Udział gospodarstw domowych użytkujących mieszkania na wynajem jest mniejszy tylko w Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i na Litwie.
  • Polacy nie są przyzwyczajeni do wynajmowania mieszkań. Niski stopień rozwinięcia rynku najmu wynika m.in. z wysokiego przywiązania Polaków do własności.
  • Wynajmowane mieszkania są mniejsze od własnościowych. W grudniu 2021 r. mieszkania do 40 m2 stanowiły jedną trzecią ofert na rynku najmu, a mieszkania o powierzchni 40-60 m2 kolejne 43 proc.
  • Rynek najmu prywatnego stopniowo się profesjonalizuje. Na początku XXI w. rynek najmu praktycznie w całości opierał się na transakcjach dokonywanych między jedną osobą fizyczną a drugą.

Kontakt dla mediów: otodom@linkleaders.pl

Back to top button