„Zaprojektowane po ludzku” – małe wielkie kroki do inkluzywnej przestrzeni

Aby poprawić życie mieszkańców miasta nie potrzebujemy oszałamiających projektów. Nawet małe działania i inicjatywy realnie wpływają na szczęśliwsze życie w mieście – udowodnili to zwycięzcy drugiej edycji konkursu “Zaprojektowane po ludzku”.

Projekty, które poruszają serca 

20 stycznia odbyła się gala finałowa drugiej edycji konkursu „Zaprojektowane po ludzku”, którego inicjatorem była Gazeta Wyborcza, a partnerem strategicznym – Otodom.

Druga edycja projektu „Zaprojektowane po ludzku” dotyczyła jakości i roli przestrzeni publicznej w miastach. Jej celem było zwiększenie świadomości dobrego projektowania w przestrzeni miejskiej oraz promowanie inicjatyw opartych na współpracy. Jury wzięło pod uwagę zarówno projekty małe, jak i duże, oddolne, jak i pochodzące od firm czy instytucji – każdy z nich w dialogu z osobami użytkującymi. Wybrane pomysły i prace to kolejne kroki przyczyniające się do powstawania miast zrównoważonych i inkluzywnych. 

Gala "Zaprojektowane po ludzku"Fot. Adam Stępień, Agencja Wyborcza.pl
Gala „Zaprojektowane po ludzku” – Fot. Adam Stępień, Agencja Wyborcza.pl

Co zrobić, by w mieście żyło się lepiej? Jak organizować przestrzenie, by służyły zarówno młodszym, jak i starszym? Czy działania oddolne mają realny wpływ na tak duży i skomplikowany organizm, jakim jest miasto? Odpowiedzi na te pytania widoczne są w nagrodzonych projektach.

W roli ekspertów 

Pomysły i prace poddane były ocenie kapituły, w której zasiadło dziesięciu ekspertów: 

  • Przemysław Chimczak-Bratkowski (partner zarządzający w ThinkC), 
  • Joanna Erbel (socjolożka, działaczka miejska), 
  • Katarzyna Kuniewicz (head of residential research w Otodom/obido w Grupie OLX), 
  • Agnieszka Labus (założycielka i prezeska fundacji LAB60+), 
  • Radosław Ratajczak (ekspert z SHOPA Design & Strategy), 
  • Krzysztof Rogatka (urbanista, architekt krajobrazu), 
  • Tomek Rygalik (Studio Rygalik, Aalto University, DesignNature), 
  • Marta Skowrońska (socjolożka na W UAM), 
  • Marta Trakul (prezeska fundacji Na Miejscu), 
  • Agata Twardoch (architektka i urbanistka, profesorka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej).

Miasto bardziej wspólne – poznajmy zwycięzców 

Nagrody zostały przyznane w czterech kategoriach: produkt – obiekt, miejsce – przestrzeń, inicjatywa – działanie, inne – projekt nie wpisujący się w żadną z pozostałych kategorii. Dodatkowo jurorzy przyznali także swoje indywidualne wyróżnienia. 

Wśród nagrodzonych projektów pojawiły się zarówno małe projekty, takiej jak: pochylnia dla osób z niepełnosprawnościami czy pawilon, jak i duże działania, m.in. przebudowa oddziału położniczo-porodowego, otwarte ogrody, skwery czy ścieżka zdrowia. Nie mniej ważne były również inicjatywy: indywidualne, np. sprzątanie lasów oraz zbiorowe, takie jak program edukujący młodzież w zakresie zrównoważonego kształtowania przestrzeni.

Wszystkie nagrodzone projekty mają wydźwięk prospołeczny i realnie poprawiają (lub mogą poprawić) życie mieszkańców miasta.

Otodom jako partner szczęśliwych przestrzeni

Otodom był partnerem strategicznym drugiej edycji konkursu “Zaprojektowane po ludzku”. Tworzenie przestrzeni inkluzywnych i szczęśliwych to podejście bliskie naszemu serwisowi. Podczas gali podkreśliła to również PR Managerka Otodom, Ewa Tęczak.

Jako serwis łączymy ludzi i ich domy, ale też bardzo dbamy w Otodom o to, by ci ludzie czuli się w miejscach, które wybiorą do życia, szczęśliwi. Ten projekt jest jakby DNA tego naszego podejścia.

Ewa Tęczak, Otodom

Może Cię też zainteresować: Raport Otodom i ThinkCo Szczęśliwy dom – miasto dobre dożycia

Back to top button