Remont mieszkania – samodzielnie czy z fachowcem? Raport OLX i Fixly

Zobacz, jak remontują Polacy

Remont mieszkania to nia lada wyczyn. Szczególnie, gdy weźmiemy pod uwagę to, jak szerokie w rzeczywistości jest to zagadnienie. Malowanie ścian, wykończenie podłóg, przeróbka instalacji elektrycznej to tylko niektóre przykładowe prace. Aby każdą z nich wykonać samodzielnie należałoby być prawdziwym człowiekiem renesansu. Z odsieczą przychodzą fachowcy!

Na własną rękę czy z pomocą fachowca?

Spośród wszystkich prac remontowych Polacy najbardziej upodobali sobie samodzielne wykańczanie ścian. Według najnowszego raportu “Jak remontują Polacy?” przeprowadzonego przez OLX i Fixly, średnio dwóch na trzech ankietowanych zdecydowało się na tapetowanie lub malowanie ścian bez pomocy specjalisty. Prace te nie wymagają eksperckiej wiedzy, a wykonane samodzielnie pozwalają zaoszczędzić niemałą kwotę. Nieco mniej osób, bo około 40%, zdecydowało się na samodzielne wykończenie podłóg czy wyburzanie ścian.

Najczęściej zlecanymi zadaniami remontowymi w 2022 r. było wykonanie lub przeróbka wszelkich instalacji (klimatyzacyjnych, wentylacyjnych, grzewczych, wodnych, kanalizacyjnych czy elektrycznych). Ponad 80% respondentów powierzyło te prace fachowcom. Nic dziwnego. Nieumiejętnie zamontowane instalacje mogłyby skutkować dużymi kosztami dodatkowymi związanymi z rozkuwaniem świeżo wykończonych ścian i ponownym montażem.

Remont mieszkania – samodzielnie czy z fachowcem?

Ankietowani rzadko podejmowali się też samodzielnej termomodernizacji, montażu i wymiany okien oraz wymiany elewacji. Wiedza oraz doświadczenie eksperta w przypadku tego typu prac jest więc na wagę złota! 

Przeczytaj też: Wiosenne porządki czy mały remont? Raport OLX i Fixly

Usługi godne polecenia!

Podczas poszukiwań fachowców uwzględniamy zarówno polecenia bliskich, jak i opinie dostępne w internecie. Online respondenci częściej poszukiwali ekip przeprowadzkowych i specjalistów ds. naprawy AGD. Do tego pomocna była wyszukiwarka Google, serwisy z ofertami specjalistów oraz media społecznościowe. Pozostali specjaliści tacy jak: glazurnicy, stolarze, malarze, parkieciarze, budowlańcy, elektrycy, złote rączki czy hydraulicy wybierani byli głównie dzięki poleceniom rodziny czy znajomych. Co czwarta osoba opierała swój wybór na własnych, wcześniejszych doświadczeniach. Ogłoszenia w prasie oraz ulotki okazały się mieć znikomy wpływ na wybory Polaków.

Ankietowani najwięcej czasu poświęcili na znalezienie projektantów wnętrz, ekipy budowlanej, malarza, stolarza i parkieciarza. Natomiast najbardziej dyspozycyjni okazali się hydraulicy, złote rączki, elektrycy czy specjaliści od napraw AGD. Średnio co piąta osoba skorzystała ponownie z usług fachowca, z którym wcześniej już współpracowała.

Do planowanego budżetu na remont dodaj 30% extra

Tworzysz kosztorys remontu? Aby się nie przeliczyć, dodaj do planowanych wydatków dodatkowe 28% zakładanej kwoty! Średnio o tyle rzeczywiste koszty remontu przewyższyły budżet planowany przez Polki i Polaków w 2022 r. Przeciętnie respondenci szacowali koszt remontu mieszkania na 25 tys. zł, jednak w rzeczywistości osoby te musiały dołożyć po około 7 tys. zł. 

Mamy problem z planowaniem wydatków na remont, szczególnie w największych miastach. Tam bowiem mieszkańcy dołożyli średnio do remontu dodatkowe 42% zakładanej kwoty. Najmniej dokładali mieszkańcy miast najmniejszych, bo około 20%. Wpływ na tak niedokładne rachunki mają przede wszystkim wyższe stawki fachowców oraz ciągły wzrost cen towarów i usług. 

Remont mieszkania – planowany i rzeczywisty koszt remontu

Jeśli spojrzymy na wiek osób planujących remont mieszkania, najlepsze szacunki wykonywały osoby w wieku 18-29 lat, które musiały dołożyć do remontu średnio 22%. Wraz z wiekiem zdolność planowania budżetu spadała. Osoby w wieku 60 lat i więcej musiały wydać na remont średnio o 33% więcej niż planowały. A jak to wszystko finansujemy?

Okazuje się, że Polacy najcześciej, bo niemal w 80% przypadków, remontując sięgają po oszczędności. Co trzeci ankietowany wykorzystał do tego celu bieżące środki. Rzadziej ankietowani decydowali się na kredyt lub pożyczkę z instytucji finansowych oraz środki od rodziny czy znajomych. Relatywnie często badani łączyli równocześnie różne źródła finansowania. 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o remontowych wyborach Polaków, sprawdź  “Jak remontują Polacy? Raport OLX i Fixly 2023”.

Potrzebujesz pomocy w remoncie? Znajdź fachowca na Fixly.

Back to top button