Wiosenne porządki czy mały remont? Raport OLX i Fixly

Zobacz, co najchętniej w swoich mieszkaniach remontują Polacy

Wiosna to idealny moment zarówno na małe odświeżenie swojego wnętrza, jak i generalny remont mieszkania czy domu. Tak też uważają respondenci, którzy w tym okresie najczęściej decydowali się na wiosenne porządki. Remontujemy, bo chcemy? A może z konieczności?

Czas na remont!

Wiosna to czas, w którym możemy odświeżyć swoje domy i ogrody po długiej zimie oraz przygotować wnętrza na sezon letni. Dni są dłuższe, a temperatura powietrza rośnie, nic więc dziwnego, że sezon remontowy w Polsce przypada właśnie na okres marzec-wrzesień. Według najnowszego raportu “Jak remontują Polacy?” przeprowadzonego przez OLX i Fixly, aż 63% respondentów rozpoczyna remonty w okresie tych 7 miesięcy. Zima nie sprzyja pracom wykończeniowym w domach i mieszkaniach i jedynie 16% respondentów rozpoczyna remonty w styczniu, to natomiast może być motywowane postanowieniami noworocznymi. 

Wiosenne porządki – czas rozpoczęcia remontów

Prace remontowe najczęściej kończymy między czerwcem a grudniem – wskazuje 71% badanych. Jesienią i zimą branża remontowa przeżywa przestój. Wówczas temperatura powierza nie zachęca do wietrzenia pomieszczeń i regularnej wentylacji, a prace remontowe mogą się też przedłużać przez wolniejsze schnięcie farb, lakierów i innych materiałów remontowych. Wyjątkiem jest tu grudzień, kiedy liczba ukończonych remontów jest porównywalna z sierpniem, co może być związane z przygotowaniem przestrzeni do goszczenia rodziny w czasie świąt Bożego Narodzenia.

Przeczytaj też: Cyfrowi nomadzi – czyli mój dom, gdzie mój komputer?

Zachcianka czy konieczność? 

Nieestetyczne, wymagające remontu przestrzenie mogą być źródłem frustracji czy stresu. Choć sezon zimowy sprzyja prokrastynacji, może być też doskonałą okazją do rachunku sumienia i analizy potrzeb. To też czas na przygotowanie planu działania, w którym określimy, jakie prace remontowe powinniśmy wykonać.

Ponad połowa ankietowanych zadeklarowała, że coś w ich domu wymaga naprawy lub modernizacji, z czego 42% miało na myśli naprawę uszkodzonych przedmiotów, a pozostali – remont. Główną motywacją do remontów wśród Polaków jest chęć modernizacji i unowocześnienia swoich wnętrz. To powód, dla którego 56% badanych zdecydowało się na wprowadzenie zmian w swoich domach i mieszkaniach. 

Drugim najczęściej wskazywanym powodem była naprawa lub wymiana starych elementów, np. instalacji czy podłogi. Inne pobudki, jakie towarzyszą respondentom podczas remontów to m.in.: remont mieszkania lub domu przed wprowadzeniem się do niego, dokończenie rozpoczętego wcześniej remontu czy usterka, np. nieszczelność instalacji wodno-kanalizacyjnej. 

Wiosenne porządki – powody remontów

Wiosenne porządki, czyli małe i duże remonty

Kompleksowy remont całego domu czy mieszkania to prawdziwe wyzwanie, którego podjęła się średnio co piąta osoba biorąca udział w badaniu. Częściej respondenci decydowali się na modernizacje poszczególnych pomieszczeń. W 2022 roku najczęściej remontowanym miejscem była kuchnia i salon – pomieszczenia dość reprezentatywne. Niewiele rzadziej remontowana była łazienka i sypialnia. Znacznie rzadziej przeprowadzano remont jadalni, pokoju dziecka i innych pomieszczeń.

Wiosna to również czas, w którym nie ma już miejsca na wymówki, jeśli chodzi o pracę na zewnątrz domu. O to pokusiło się prawie 20% ankietowanych. Przygotowanie otoczenia domu, balkonu, tarasu czy ogródka to priorytet dla miłośników letnich spotkań i wypoczynku na świeżym powietrzu.

Malowanie, wykańczanie, montaż…

Wiosenne remonty nie tylko poprawiają wygląd naszych domów czy mieszkań, ale też mogą wpłynąć na samopoczucie i komfort domowników. Co ważne, remont nie musi dotyczyć całego mieszkania czy pomieszczenia. Popularną praktyką wśród Polaków jest odświeżanie mieszkania poprzez drobne prace remontowe. Najczęściej jest to malowanie ścian i sufitów – decyduje się na nie aż 87% respondentów. Nic dziwnego! Pracę tę możemy wykonać samodzielnie i nie zajmie ona zbyt wiele czasu. Dodatkowo malowanie ścian nie jest szczególnie kosztowne, a efekty są widoczne niemal od razu. Nowy kolor na ścianach momentalnie odświeża nasze pomieszczenie i pozwala poczuć się lepiej we własnym domu. Dom znów pachnie świeżością – jak tuż po przeprowadzce.

Najczęściej wykonywane prace podczas remontów

Inne, wykonywane niemal przez co drugiego ankietowanego prace remontowe to wykończenie podłogi, biały montaż oraz wymiana lub położenie kafelków. Rzadziej decydujemy się na montaż lub wymianę drzwi oraz wykonanie lub przeróbkę instalacji elektrycznej, wodnej lub kanalizacyjnej.

Jeśli chcesz dowiedzieć co Polacy zmieniają w swoich domach w ramach wiosennych „porządków”, sprawdź “Jak remontują Polacy? Raport OLX i Fixly 2023”.

Back to top button