Świąteczny dom – wszystko co musisz wiedzieć o gwieździe betlejemskiej

Poinsecja czyli gwiazda betlejemska to po choince i jemiole, niezaprzeczalna gwiazda żywych świątecznych dekoracji. Odpowiednio zadbana będzie prawdziwą ozdobą domu w Boże Narodzenie. Jednak niewielu wie, że gwiazda betlejemska może zachować swoją urodę o wiele dłużej i przez wiele lat cieszyć oczy domowników. Co zrobić gdy poinsecja gubi liście? Jak sprawić, by zakwitła? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Wilczomlecz piękny, poinsecja nadobna czyli swojska gwiazda betlejemska to wbrew pozorom roślina wieloletnia, której urodą możemy cieszyć się jeszcze długo po Bożym Narodzeniu. I chociaż wydawać by się mogło, że jest to spore wyzwanie, to tak naprawdę wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, by poinsecja zachwycała gęstymi liśćmi i kwiatami o soczystych kolorach (choć jak się przekonacie, to wcale nie kwiaty zachwycają swymi barwami). Jak więc dbać o gwiazdę betlejemską?

Gwiazda betlejemska – podstawy pielęgnacji

Temperatura – uważaj na zimno!

Chociaż poinsecja kojarzy się z zimą, to jest to roślina, która wyjątkowo źle znosi zimno. Dlatego trzeba uważać, by nie zmarzła podczas zakupów i transportu do domu. Poza tym warto dobrać jej odpowiednie miejsce – nie będzie czuła się dobrze tam, gdzie może zmarznąć, dlatego lepiej nie stawiać np. przy drzwiach zewnętrznych lub oknach. Jeśli narazimy ją na zbyt niską temperaturę, gwiazda betlejemska zgubi swoje piękne liście. Optymalna temperatura dla poinsecji to 18-21 stopni.

Podlewanie poinsecji

Gwiazda betlejemska, jak zresztą wiele innych roślin, nie znosi nadmiaru wody. Ziemia powinna być lekko wilgotna, ale zbyt obfite podlewanie może doprowadzić do gnicia korzeni a nawet choroby. Jak więc odpowiednio dobrać ilość wody, by gwiazda betlejemska nie zmarniała po tygodniu od zakupu? Przede wszystkim należy ją dostosować do warunków panujących w pomieszczeniu. Tam, gdzie intensywnie grzejemy, woda będzie odparowywać o wiele szybciej. Najlepszym sposobem jest zanurzenie doniczki z poinsecją w wodzie lub podlewanie od dołu, przez podstawkę. Wtedy jest mniejsza szansa na to, że podlejemy roślinę zbyt szczodrze. Jeśli w twojej okolicy jest twarda woda, lepiej podlewać rośliny wodą odstaną minimum dobę lub taką z dzbanka z filtrem.

Co zrobić by gwiazda betlejemska zakwitła?

Na początek warto wspomnieć, że to nie kwiaty są ozdobą poinsecji, ale tzw. podsadki czyli liście znajdujące się tuż pod kwiatostanem. Właściwe kwiaty to jedynie niepozorne żółte pręciki znajdujące się u szczytu rośliny. Jednak sprawienie, by gwiazda betlejemska ponownie zakwitła, nie jest takie proste. Zanim jednak przejdziemy do kwitnienia, ważne jest też przezimowanie. Po świętach, nawet dobrze pielęgnowana poinsecja zgubi liście – wejdzie po prostu w stan spoczynku.

Warto wtedy przyciąć pędy i odstawić w zimne miejsce – nie musi mieć dostępu do światła. W tym czasie jej nie podlewamy ani nie nawozimy. Dopiero w marcu lub kwietniu ponownie ją wyciągamy, przesadzamy w świeże podłoże i zapewniamy jak najlepsze warunki, nawożąc wedle potrzeby. W czerwcu lub lipcu ponownie można przyciąć nieco pędy, by roślina się zagęściła.

By doczekać się kwiatów na Święta, od listopada przestawiamy gwiazdę betlejemską w kompletnej ciemności na ok. 14 godzin dziennie. Można ją przestawiać np. do łazienki bez okien lub przykrywać kartonem. To ma zapewnić efekt tzw. krótkiego dnia czy też cieniowanie gwiazdy. To daje szansę na piękne wybarwienie, a jest z czego wybierać, bo gwiazdy betlejemskie występują w wielu odmianach, nie tylko czerwonej, ale też marmurkowej, różowej czy kremowej.

Jak sprawić by poinsecja cieszyła oczy cały rok?
Jak sprawić by poinsecja cieszyła oczy cały rok? Musi mieć jasno i ciepło. Zapomnij też o przelewaniu!

Gwiazda betlejemska – trzeba uważać na dzieci i zwierzaki!

Jak w przypadku wielu roślin hodowanych w domu, tak i wilczomlecz piękny jest toksyczny. Możesz zauważyć, że po złamaniu łodygi z rośliny wypływa gęsty biały sok. Zawiera on między innymi lateks i bezpośredni kontakt może skończyć się podrażnieniem skóry i błon śluzowych. Trzeba również uważać, by nie dostał się do oczu – wtedy jak najszybciej przemyj je wodą.

Najlepiej nie ryzykować i postawić roślinę tak, by małe dzieci lub zwierzaki domowe nie miały do niej dostępu. Zjedzenie gwiazdy betlejemskiej może mieć bowiem nieprzyjemne skutki takie jak zatrucie.

Co robić gdy gwiazda betlejemska gubi liście?

Zazwyczaj gdy poinsecja zrzuca liście, chodzi o jeden z trzech przypadków:

  • przemarzła,
  • ma za mało światła,
  • jest źle podlewana.

W pierwszym przypadku niewiele da się zrobić, chyba, że stoi w miejscu pełnym przeciągów. Wtedy zmiana miejsca na cieplejsze może sprawić, że gwiazda betlejemska odbije, ale często, gdy już widziszwyraźne objawy przemarznięcia, jest już za późno. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zapakowanie jej podczas zakupów.

Problem ze światłem da się łatwo rozwiązać przestawieniem w jaśniejsze miejsce – uważaj jednak by nie dotykała szyby! Może to powodować przemarznięcie rośliny. O domu przyjaznym roślinom przeczytasz tutaj: Planciara kupuje dom – praktyczne spojrzenie znad doniczki (otodom.pl).

Sprawdź czy ziemia nie jest zbyt mokra / przesuszona. W pierwszym wypadku zmień ziemię na suchą i usuń nadgniłe korzenie. Przesuszoną podlej i postaw na podlewanie z dołu. To pomoże zaradzić problemowi w przyszłości.

Szukasz innych sposobów na to, by dom był zielony zimą? Mamy kilka rad: Jak założyć ogród zimowy? Oto sposób na zieleń cały rok! (otodom.pl)

Back to top button