Świąteczne dylematy. Choinka – sztuczna czy żywa?

Grudzień – czas start, a wraz z nim odliczanie do Świąt Bożego Narodzenia i odwieczny dylemat: choinka świątecznasztuczna, cięta czy w doniczce? Każda ma swoich entuzjastów. Sprawdź ich wady i zalety i zdecyduj, która zaczaruje Twój dom w tegoroczne święta.

Plastikowe drzewko na lata

Sztuczne choinki cieszą się zarówno uznaniem, jak i krytyką. Zwolennicy podkreślają ich praktyczność, łatwość obsługi i trwałość – przy odpowiednim przechowywaniu sztuczne choinki mogą służyć przez wiele sezonów. Dodatkowo docenia się ich idealny kształt, gęste gałązki oraz różnorodność dostępnych wariantów kolorystycznych.

Osoby podążające bardziej eko ścieżką, zwracają jednak uwagę, że produkcja sztucznych choinek opiera się na substancjach, których wydobycie negatywnie wpływa na środowisko. Natomiast ich produkcja generuje niebezpieczne pyły, gazy i emisje z zakładów chemicznych. Po kilku latach użytkowania sztuczna choinka kończy swój żywot na wysypisku śmieci, a proces biodegradacji jest wyjątkowo wolny, ponieważ rozpad związków PCV trwa co najmniej kilkaset lat.

Przeczytaj również: Przytulne gniazdko w duńskim stylu? Znajdź swój własny sposób na hygge!

Żywa magia świąt

Największym atutem żywego drzewka jest jego niepowtarzalny zapach, niesamowicie podsycający magię świąt. Dodatkowo ciemnozielony kolor doskonale komponuje się ze świątecznymi ozdobami, a sama choinka wydaje się być bardziej imponująca niż odpowiednik ze sztucznych materiałów. Natomiast w kwestii pielęgnacji, żywa choinka świąteczna wymaga większej uważności oraz zaangażowania – spadające igły mogą stanowić pewne wyzwanie, choć trud ten rekompensuje naturalny urok drzewka. Żywą choinkę należy również regularnie podlewać, aby zachować jej świeżość i naturalne piękno.

Po sezonie cięta choinka traci swoje walory, usycha i w efekcie ląduje na śmietniku, co budzi kontrowersje wśród osób poszukujących rozwiązań na trochę dłużej niż miesiąc czy dwa. Warto jednak przy tym zaznaczyć, że choinki przeznaczone do ozdoby świątecznych domów sadzone są zwykle pod liniami wysokiego napięcia lub w specjalnie wyznaczonych miejscach, przez co nie musimy się obawiać, że kupując żywe drzewko doprowadzamy do dewastacji lasów. Sama choinka rozkłada się zdecydowanie szybciej niż ta wykonana ze sztucznych tworzyw. 

A może w doniczce?

Dużym uznaniem w ostatnich latach cieszy się choinka w doniczce. O jej wyższości nad ciętą choinką świadczy fakt, że po świętach nie trafia do kosza, a z powrotem do ziemi. Przy czym warto mieć na uwadze, że nie każde drzewko przetrwa tak wymagający okres. Jeśli planujesz kupić choinkę w doniczce, pamiętaj o odpowiedniej aklimatyzacji. Mieszkanie nie powinno być zbyt ciepłe, a szczególnie strefa, w której znajduje się choinka. Samą choinkę należy trzymać w domu jak najkrócej, a po sezonie znaleźć dla niej chłodniejszą przestrzeń np. piwnice, w której przezimuje aż do wiosny, podczas której będziesz mógł posadzić ją w wybranym przez siebie miejscu.

Niestety nawet dobrze zaopiekowana choinka nie daje pewności, że przyjmie się w naszym ogrodzie czy lasku. Aby zwiększyć na to szanse, należy przede wszystkim kupić drzewko, które wygląda na zdrowe. Poszukaj choinki w renomowanej szkółce lub centrum ogrodniczym. Podczas zakupów sprawdź, czy na drzewku nie ma suchych lub niezdrowo wyglądających igieł czy śladów żerowania szkodników. Sprawdź również bryłę korzeniową. Wystrzegaj się choinek zdobionych sztucznym śniegiem. Farba zatyka aparaty szparkowe i uniemożliwia oddychanie rośliny, czego skutkiem jest jej usychanie.

Może Cię zainteresować: Za oknem skrzypi mróz? Stwórz swój przytulny kącik na zimowe wieczory

Świerk, jodła czy sosna?

Wybierając żywą choinkę, będziesz również musiał podjąć decyzję dotyczącą tego, który gatunek drzewka wybrać. Pachnąca, o gęstych gałązkach czy niewymagająca? Sprawdź, która choinka świąteczna spełni Twoje oczekiwania.

Świerk pospolity i kłujący

  • Najczęściej wybierane drzewka na choinkę. Oba gatunki cieszą się popularnością ze względu na długą tradycję, przystępną cenę i charakterystyczny, stożkowy pokrój.
  • Główną zaletą jest intensywny, żywiczny zapach świerkowych igieł.
  • Świerk pospolity szybko gubi igły po przyniesieniu do domu, a kłujący wymaga ostrożności z powodu kłujących igieł.

Jodła kaukaska

  • Należy do ekskluzywnych choinek, charakteryzujących się wyższą ceną.
  • W mieszkaniu utrzymuje się nawet przez dwa miesiące, a igły nie opadają.
  • Brak intensywnego zapachu na gałązkach.

Sosna pospolita

  • Mniej popularny wybór z powodu rzadkich igieł.
  • Atrakcyjna cena i długotrwały, żywiczny zapach igieł.
  • Wybierana głównie ze względu na korzystny stosunek jakości do ceny.

Choinka świąteczna darem dla zwierząt

Wybierając drzewko, warto mieć na uwadzę jej dalsze losy. W wielu miastach organizowane są zbiórki choinek doniczkowych, które po świątecznym okresie zdobią schroniska, dając ich mieszkańcom miejsce do atrakcyjnych aktywności. Również ogrody zoologiczne często przyjmują choinki, które urozmaicają życie egzotycznych zwierząt, stanowiąc dla nich np. schronienie czy miejsce do zabaw.

Co ciekawe, w niektórych azylach znajdziesz opcję na wypożyczenie choinki w zamian za worek karmy dla zwierząt. Takie drzewko ozdobi Twój dom na święta, natomiast tuż po nich będziesz zobowiązany do jego zwrotu. Choinka ta zostanie ponownie zasadzona. To wyjątkowe rozwiązanie nie tylko pozwala uniknąć moralnych dylematów związanych z zakupem choinki, która po świętach trafia do kosza, ale także umożliwia wykazanie się hojnością w magicznych dniach świąt.

Sprawdź lokalne inicjatywy. Być może w Twojej okolicy odbywa się wydarzenie, dzięki któremu nie tylko przyozdobisz dom świąteczną choinką, ale też wywołasz szczęście wśród tych, którzy spodziewają się go najmniej. 

Zobacz też nasz coroczny raport Szczęśliwy dom: Szczęście przychodzi z wiekiem. Silversi najbardziej zadowoloną z życia grupą Polaków

Back to top button