Jak założyć ogród zimowy? Oto sposób na zieleń cały rok!

Długie jesienne wieczory sprzyjają poszukiwaniom nowych rozwiązań, dzięki którym nasz dom stanie się przytulny i jaśniejszy, a zimne miesiące – bardziej znośne. Ogród zimowy to rozwiązanie dla osób, które w tym okresie roku chcą złapać więcej światła w ciągu dnia, a oprócz tego wykorzystać dodatkową przestrzeń w praktyczny sposób. Sprawdź jak założyć ogród zimowy!

Czym jest ogród zimowy?

Ogród zimowy jest często mylony z oranżerią, jednak ich funkcje nieco się różnią. Oranżeria jest zwykle mocno ogrzewana, gdyż hoduje się w niej przede wszystkim rośliny tropikalne, egzotyczne. Wymagają one odpowiednio wysokiej temperatury i wilgotności powietrza.

Z kolei ogród zimowy to pojęcie bardziej elastyczne – taką przestrzeń dopasowujemy ściśle pod nasz styl życia i codzienne potrzeby. Może to być miejsce do przechowywania roślin, które zimą nie mogą znajdować się na zewnątrz, ale też przedłużenie salonu czy jadalni bądź gabinet do pracy zdalnej. Ogrody zimowe dzielimy na zimne (bez dodatkowego ogrzewania) i ciepłe (np. z ogrzewaniem podłogowym). Wszystko zależy od naszej inwencji i potrzeb! Ich przewagą jest także fakt, że są dostępne dla tych, którzy nie mają ogrodu lub balkonu.

Dla kogo ogród zimowy to dobre rozwiązanie?

Z ogrodu zimowego z pewnością zadowoleni będą wszyscy roślinomaniacy. To w końcu idealne miejsce, by zadbać o optymalne nasłonecznienie i wilgotność powietrza dla swoich rzadkich, kolekcjonerskich czy egzotycznych roślin. 

Taki ogród pozwala również na uporządkowanie i organizację odpowiedniego ułożenia doniczek oraz wszystkich niezbędnych do opieki nad roślinami akcesoriów, dla których nie ma miejsca w domu. Dzięki temu planciarze unikną bałaganu i chaosu w pozostałych pomieszczeniach, a dodatkowo będą mieli ogromną satysfakcję ze stworzenia idealnych warunków dla swoich roślinek.

Ogród zimowy sprawdzi się również osobom, które potrzebują dodatkowego miejsca na wypoczynek i chcą korzystać z uroków natury niezależnie od pogody.

Jak założyć ogród zimowy?

Budowę ogrodu zimowego najwygodniej zaplanować na etapie projektowania całego domu, jednak jeśli decydujesz się na to rozwiązanie w już istniejącym domu – nic straconego! Ogród zimowy można dobudować do większości typów nieruchomości bez większych zmian konstrukcyjnych.

Ważnym etapem będzie dobór materiałów, które sprawdzą się w różnych warunkach pogodowych. Zaleca się np. żeby zastosować specjalne szyby, odbijające część promieni słonecznych, tak aby móc korzystać z pomieszczenia również latem. Jeśli chodzi o samą konstrukcję, to najczęściej spotykane są drewniane, drewniano-aluminiowe lub w pełni aluminiowe. Każda z nich ma inne właściwości izolacyjne, dlatego powinniśmy rozważyć, czy chcemy dodatkowo ogrzewać nasz ogród zimowy czy wystarczy nam ciepło uzyskane z promieni słonecznych i izolacji cieplnej pomieszczenia.

Najłatwiejszym sposobem na ogród zimowy jest zamówienie gotowej konstrukcji wraz z montażem – to bardzo wygodne rozwiązanie, jednak wymaga od nas zwykle kwoty rzędu od kilkunastu do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Z drugiej strony nie wymaga wiedzy dotyczącej tego jak założyć ogród zimowy.

Zalety ogrodu zimowego

Atuty tak ciekawej i efektownej konstrukcji, jaką jest ogród zimowy, są nie do przecenienia, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy potrzebujemy kontaktu z naturą, a pogoda nam nie sprzyja. Jakie są zalety ogrodu zimowego?

  • Całoroczne miejsce do wypoczynku – przez ogród zimowy wpada dużo światła, a jednocześnie jego ściany chronią nas przed złymi warunkami pogodowymi. To idealne miejsce do spędzania czasu z rodziną i samotny relaks.
  • Stały kontakt z naturą i uspokajający widok zieleni – oprócz poprawy estetyki w domu, kontakt z roślinami ma również korzystny wpływ na nasze samopoczucie. Dodatkowo, sporo gatunków roślin ma właściwości usuwające niekorzystne dla nas zanieczyszczenia z powietrza.
  • Możliwość realizacji ogrodniczych zainteresowań – niezależnie od tego, czy wolisz zajmować się kwiatami, roślinami egzotycznymi, czy uprawiać różnego rodzaju zioła – ogród zimowy będzie idealnym miejscem dla twojego hobby.
  • Dodatkowa przestrzeń – ogrody zimowe są wielofunkcyjne, nie musisz mieć w nim samych roślin. Popularne są również rozwiązania takie jak niewielka siłownia, kącik do czytania czy biurko do pracy zdalnej.
Ogród zimowy może być też klimatycznym miejscem spotkań
Ogród zimowy może być też klimatycznym miejscem spotkań

Wady ogrodu zimowego

Po przyjrzeniu się plusom tego rozwiązania architektonicznego, pora również na kilka jego minusów.

Jakie są wady ogrodu zimowego?

  • Nadmierne nagrzewanie się latem – duże nasłonecznienie w ciepłych miesiącach roku może spowodować, że z naszego ogrodu zrobi się mała szklarnia. Powinniśmy więc zadbać o dobrą wentylację pomieszczenia, tak by móc cieszyć się nim przez cały rok.
  • Spore koszty – budowa ogrodu zimowego jest sporą inwestycją. Musimy też pamiętać o stałych kosztach użytkowania tego pomieszczenia, czyli ogrzewaniu, impregnacji elementów drewnianych, naprawach, itp. Dodatkowe wydatki można ograniczyć dzięki inwestycji w materiały wysokiej jakości oraz dobry projekt, który umożliwi nam wietrzenie pomieszczenia i regulację temperatury.
  • Konieczność stałej opieki nad roślinami – roślinność w ogrodzie zimowym potrzebuje stałej opieki – nawożenia, dbania o odpowiednią temperaturę i wilgotność, regularnego podlewania i przesadzania. Dlatego może nie być to najlepsze rozwiązanie dla osób, które często wyjeżdżają.

Ogród zimowy ma przede wszystkim spełniać nasze oczekiwania i pasować do naszego stylu życia, więc warto urządzić go według własnego gustu i korzystać z tej wyjątkowej przestrzeni jak najczęściej! Tym bardziej, że kontakt z naturą ma szeroko udowodnione pozytywne skutki dla naszego zdrowia i nastroju.

Chcesz wiedzieć na co jeszcze zwrócić uwagę, jeśli szukasz idealnego domu lub mieszkania dla miłośnika roślin? Przeczytaj nasz tekst: Planciara kupuje dom – praktyczne spojrzenie znad doniczki – Wiedza i inspiracje (otodom.pl)

Back to top button