Zielone pogotowie: jak zadbać o rośliny podczas urlopu?

Wielu z nas z utęsknieniem czeka na urlop i wakacyjne wyjazdy. Prażące słońce zachęca do wypadów poza miasto, ale i potrafi być zabójcze dla naszych roślin. Co zrobić, by balkonowe uprawy czy domowa dżungla nie ucierpiały podczas naszej nieobecności? Oto kilka sposobów na to jak zadbać o rośliny podczas urlopu.

Latem nasza domowa dżungla i ogrody nabierają życia. Rośliny rosną jak szalone, w skrzynkach dojrzewają pomidory, a byliny kwitną kusząco. Lato jednak sprzyja nie tylko zieleni. Dla wielu z nas to okres wakacyjnych wypadów, a to oznacza, że rośliny zostają pozostawione same sobie. Bez czujnego oka i opieki, łatwo mogą pojawić się niechciani lokatorzy, a upał przypiec liście zbyt mocno. Dlatego szykując się na wyjazd pomyśl o tych kilku sprawach!

Sprytne sposoby na podlewanie

Odpowiadając na pytanie o to jak zadbać o rośliny podczas urlopu, trzeba przede wszystkim pomyśleć o podlewaniu. Nie zawsze możemy poprosić o pomoc sąsiadów czy bliskich i wtedy z pomocą przychodzi pomysłowość.

Wanna – urlop w SPA

Dobrym sposobem na to, by utrzymać wilgoć w doniczkach, jest zostawienie roślin w wannie lekko napełnionej wodą. Alternatywą jest prysznic, choć to rozwiązanie dla skromniejszych kolekcji. Jeśli masz doniczki z odpływami, rośliny będą mogły pobierać wodę i będziesz mieć pewność, że ziemia za bardzo nie wyschnie podczas twoich wojaży. Wanna ma też jeszcze jedną zaletę: parująca woda zapewnia wilgoć, a rośliny stłoczone w jednym miejscu także są odporniejsze na przesuszenie. To szczególnie ważne przy roślinach takich jak kalathee, które są wrażliwe na upały i łatwo nawiedzają je plagi przędziorka. Uwaga! Jeśli nie masz okna w łazience, zadbaj o lampy doświetlające!

jak dbać o rośliny podczas urlopu?

Hydrożel – dla zapominalskich

Ciekawą dla tych, którzy zastanawiają się jak zadbać o rośliny podczas urlopu, zarówno do ogrodu jak i roślin doniczkowych może być hydrożel. To specjalna substancja, która wchłania wilgoć i powoli oddaje ją roślinom. Zazwyczaj ma formę małych granulek, które trzeba wymieszać z ziemią. Dzięki hydrożelowi trudniej przelać rośliny, są one też bardziej odporne na brak podlewania. To niezłe rozwiązanie dla zapominalskich. A do tego dba o korzenie i sprawia, że rośliny są zdrowsze i lepiej rosną.

Kule nawadniające

Na rynku dostępne są też szklane i plastikowe kule nawadniające. To prosty trik, który pomoże przy kilkudniowych wyjazdach. Szklane kule wbite w ziemie powoli uwalniają wodę, dzięki czemu nie musimy się martwić, że za bardzo wyschnie. To łatwe i niedrogie rozwiązanie dla tych, którzy mają niewiele roślin.

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu?
Kula nawadniająca? Idealna na weekendowe wypady!

Doniczki samonawadniające

To z kolei nieco droższa opcja. Doniczki samonawadniając, podobnie jak hydrożel, pomagają zapominalskim miłośnikom roślin! Wyobraź sobie doniczkę, która sama wie, kiedy twoja roślina potrzebuje wody. W środku takiej doniczki znajduje się zbiornik na wodę. Nad nim umieszczona jest warstwa ziemi i drenażu, na której stoją rośliny. Ich korzenie sięgają do wody, dzięki czemu mogą swobodnie pobierać wodę. Istnieją równie doniczki knotowe, w których to bawełniany sznurek dostarcza wody roślinie.

Hydroponika

To co prawda nie jest rozwiązanie stricte wakacyjne, ale rodzaj uprawiania roślin, który pozwala na lepsze zarządzanie gospodarką wodną roślin. Te rosną w lechuzie czy keramzycie i są częściowo zanurzone w wodzie. Odpowiedni poziom wody dostosowujemy dzięki specjalnym pływakom. Rośliny w hydroponice rzadziej chorują, ale też sprawniej rozwijają system korzeniowy. Woda odparowuje wolniej niż w przypadku roślin trzymanych w ziemi, więc jeśli często wyjeżdzasz, hydroponika może by doskonałym rozwiązaniem!

jak zadbać o rośliny podczas wakacji?
Hydroponika sprawdzi się w uprawie zarówno warzyw jak i roślin domowych

Prace ręczne – die

A co jeśli nie masz czasu na zakupy? Zamiast wyrzucać plastikowe butelki, możesz zrobić z nich kule nawadniające. Często polecanym rozwiązaniem jest także postawienie dużej miski z wodą na taborecie lub innym podwyższeniu i poprzez bawełniane sznurki doprowadzenie wody do doniczek ustawionych niżej.

Jak zadbać o rośliny podczas urlopu? W kupie raźniej!

Jeśli masz sporą kolekcję, podczas wyjazdów warto pomyśleć o zgromadzeniu wszystkich roślin w jednym miejscu. Dlaczego? Rośliny trzymane w dużej grupie obok siebie dłużej zachowują wilgoć. To rozwiązanie sprzyja utworzeniu specyficznego i przyjaznego roślinom klimatu.

Jak wybrać takie miejsce? Najlepszym wyborem jest łazienka, która z założenia często ma wyższą wilgotność – koniecznie powinna być z oknem! Jeśli nie ma takiej opcji, zadbaj by twoja roślinna gromada znalazła się w dobrze nasłonecznionym miejscu, ale nie bezpośrednio przy oknie. W przypadku upałów, ustawienie w takim miejscu może spowodować oparzenia. Można położyć pod rośliny ręczniki, a także ustawić w pobliżu nawilżacze powietrza.

Jeśli idzie o rośliny ogrodowe trzymane w donicach, poszukaj miejsca, które w ciągu dnia znajdują się częściowo w cieniu.

Nawożenie zawczasu

Poza nawodnieniem i zadbaniem o sprzyjający roślinom klimat, dobrym pomysłem jest wzmocnienie zawczasu roślin. Regularnie nawożone czy wspierane substancjami takimi np. canna rhizotonic, sprawia, że rośliny będą odporniejsze na choroby i łatwiej zniosą twoją nieobecność. Pamiętaj jednak, by nie przenawozić roślin, bo może być to równie zabójcze jak upał! Jak często nawozić? Raz na dwa tygodnie zazwyczaj wystarczy, jednak warto trzymać się wskazówek na opakowaniu.

Na co zwrócić uwagę nawożąc rośliny? Domowe rośliny potrzebują różnych składników odżywczych do zdrowego wzrostu. Najważniejsze makroelementy to azot (N), fosfor (P) i potas (K). Azot wspomaga wzrost zielonych części, fosfor jest kluczowy dla kwitnienia i rozwoju korzeni, a potas zwiększa odporność na choroby. Mikroelementy jak żelazo czy miedź, choć potrzebne w mniejszych ilościach, są również istotne.

Rośliny zielone, takie jak fikusy czy monstery, wymagają więcej azotu dla intensywnej zieleni liści. Z kolei rośliny kwitnące, jak skrzydłokwiaty czy kalanchoe, potrzebują więcej fosforu i potasu, co wspiera ich kwitnienie. Podobnie jest z roślinami ogrodowymi i warzywami. Z kolei pomidory warto dodatkowo nawozić saletrą wapniową.

Trawnik latem – daj mu się zapuścić

Wiele powyższych porad sprawdzi się i w przypadku ogrodu i domowej zieleni. A co z trawnikiem? Daj mu się zapuścić! Nie koś go bezpośrednio przed wyjazdem! Najlepszym rozwiązaniem jest prowadzenie trawnika z dodatkami innych roślin, np. koniczyny czy mikrokoniczyny. Taki trawnik wolniej oddaje wilgoć i jest odporniejszy na aktywności.

dom z ogrodem
Back to top button