Jak zabezpieczyć altanę na zimę?

Śnieg, ujemne temperatury i wysoka wilgotność mogą spędzać sen z oczu niejednemu właścicielowi ogrodu. Dlatego przed zimą trzeba zadbać o ochronę roślin i obiektów małej architektury, ale nie tylko. Przed nadejściem chłodów istotne będzie też zabezpieczenie altany, zwłaszcza tej wykonanej z drewna, tak by dobrze zniosła niekorzystne warunki atmosferyczne.

Posprzątanie altany przed zimą

Altana przed zimą powinna zostać przede wszystkim posprzątana. Warto dokładnie odkurzyć wszystkie powierzchnie i zadbać o to, by w altanie nie zostały żadne odpadki. Pozostawione śmieci mogłyby bowiem przyciągać szkodniki i zachęcać je do zimowania w altanie. 

Warto też zadbać o ochronę wyposażenia, które znajduje się w altanie. Konieczne może być więc pochowanie mebli ogrodowych, donic czy ozdobnego oświetlenia. Jeśli do altany doprowadzony jest prąd, trzeba pomyśleć też nad odpowiednią izolacją.

Zabezpieczenie drewnianych elementów

W przypadku altany, która posiada drewniane elementy, warto zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie przed zimą. Najlepszym rozwiązaniem będzie pomalowanie altany impregnatem. Następnie można zastosować preparaty ochronno-dekoracyjne, które zapewnią dodatkowe zabezpieczenie drewna. W zależności od pożądanego efektu, można wybrać farbę, lakierobejcę czy olej.

Impregnacja ochroni altanę przed działaniem czynników atmosferycznych, takich jak śnieg, deszcz, wiatr oraz promienie UV. Preparaty do impregnacji zwiększą też odporność drewna na działanie korników, grzybów czy pleśni. Dodatkowo do wyboru jest wiele kolorów, więc przy okazji można zadbać o stronę estetyczną altany.

Decydując się na impregnację altany, trzeba jednak mieć na uwadze, by wykonać ją odpowiednio wcześnie, aby zdążyć przed pogorszeniem pogody. Najlepszy do tego będzie słoneczny dzień, podczas którego drewno będzie miało czas, by odpowiednio wyschnąć.

Odpowiednia osłona altany

Altanę przed zimą warto też odpowiednio osłonić. Pomocna w tym będzie plandeka, wykonana z wytrzymałego materiału, który będzie odporny na wiatr, wodę, niską temperaturą oraz promienie słoneczne.

Do zabezpieczenia altany można wybrać plandekę bez okien lub z oknami.

Odśnieżanie altany zimą

Przy opadach śniegu bardzo ważne będzie pamiętanie o regularnym odśnieżaniu altany. Będzie to szczególnie istotne w przypadku mokrego i ciężkiego śniegu, który mógłby uszkodzić altanę, zwłaszcza jeśli ma ona lekką konstrukcję.

CZYTAJ WIĘCEJ:

Back to top button