Jak sprawdzić czy spółka deweloperska nie upada?

Czy możemy ubiegać się o odszkodowania, gdy deweloper spóźnia się z budową? Jakie prawa przysługują wówczas klientowi i czy w zaistniałej sytuacji musi on spłacać kredyt hipoteczny? Z naszymi ekspertami, Beatą Walczewską – Primary Market Sales Manager Otodom oraz Adrianem Musiałem – prawnikiem i ekspertem ds. nieruchomości ekskluzywnych, porozmawialiśmy o możliwościach sprawdzenia dewelopera, a także:

  • czy istnieje pewny deweloper,
  • jak działa ustawa deweloperska, 
  • w jaki sposób deweloperzy finansują inwestycje,
  • jak działa rachunek powierniczy,
  • czy duży deweloper jest bezpieczniejszy niż mały, 
  • kontynuacja budowy przez inną spółkę – jak to wygląda w praktyce,
  • czy zakup nieruchomości, która jeszcze nie istnieje, jest bardziej ryzykowny.

Zachęcamy do zapoznania się z podsumowaniem niektórych kwestii.

Kim jest „pewny deweloper”?

Jeśli mamy do czynienia z firmą, która działa na rynku od jakiegoś czasu, ma swoją historię, od iluś lat świadczy usługi, ma portfolio i grono zadowolonych klientów, to z całą pewnością możemy mówić o niej jako o wiarygodnym deweloperze. Daje to kupującemu bardzo duże prawdopodobieństwo (choć nie 100% pewność), że transakcja przebiegnie bezpiecznie.

Kilka lat temu głośno było o upadkach deweloperskich, czy sytuacja od tamtego czasu się zmieniła? Czy nabywcy są bardziej chronieni prawem?

W 2012 roku weszła w życie ustawa deweloperska, inaczej zwana ustawą o ochronie praw nabywcy lokalu mieszkalnego i domu rodzinnego, która ma za zadanie zabezpieczyć klienta kupującego na rynku i nie dopuścić do takiej sytuacji, że deweloper bierze pieniądze, ucieka z nimi i nie dokończy budowy. Musimy pamiętać także, że podpisując umowę z deweloperem mamy już tę pewność, że część weryfikacji przeprowadził już przez nas bank. Związane jest to z rachunkiem powierniczym dewelopera: otwarty – środki wypłacane są wraz z postępem prac na budowie, zamknięty – środki trafiają do dewelopera w momencie przeniesienia własności nieruchomości na kupującego. 

Co się zmienia dla nabywcy, gdy deweloper upada i jego inwestycję przejmuje inny, aby ją dokończyć

Nowy deweloper, wchodząc na inwestycję, która jest już rozpoczęta, przejmuje na siebie wszystkie obowiązki i umowy, które zostały wcześniej zawarte. Musimy pamiętać, że umowa opiewa na obietnicę budowy i roszczenie do lokalu/miejsca postojowego/garażu w księdze wieczystej, nie na konkretny metraż, który w trakcie budowy, ze względu na różne czynniki, może się nieco zmienić, ale na to też są zapisy umowy, dopuszczające takie wahania metrażowe. Przy zmianie dewelopera zawsze jest możliwość odstąpienia od umowy. 

W jaki sposób sprawdzić kondycję finansową firmy deweloperskiej?

Oprócz wspomnianych wcześniej historii i opinii o deweloperze w Internecie, mamy możliwość sięgnięcia do sprawozdań finansowych danej firmy (w KRS). Możemy sprawdzić również księgę wieczystą danej nieruchomości. Ponadto deweloper wcześniej jest weryfikowany przez bank lub banki (jeśli kupujemy inwestycję w kredycie hipotecznym). Daje to już sporą pewność powodzenia inwestycji. 

Podczas spotkania usłyszeliśmy także, czy oprócz dewelopera powinniśmy sprawdzić wykonawcę generalnego, czy zakup nieruchomości, która jeszcze nie istnieje, jest bardziej ryzykowny, duży deweloper czy mały – jaka jest różnica, a także jak wygląda w praktyce kontynuacja budowy przez inną spółkę. Zapraszamy do obejrzenia całego LIVE’a na profilu Otodom:

Śledź na bieżąco relacje z naszymi ekspertami.

Beata Walczewska –  Primary Market Sales Manager Otodom 

Adrian Musiał – Ekspert ds. Nieruchomości Luksusowych i Inwestycyjnych

Back to top button