Lider Nieruchomości na rynku pierwotnym – co oceni Kapituła konkursu?

W tym roku w konkursie Lider Nieruchomości po raz pierwszy o tytuł najlepszych mogą powalczyć także deweloperzy. To ważna część branży nieruchomości. Odpowiedzialność i misja tych firm jest o wiele szersza, niż tylko dostarczanie kolejnych mieszkań. Dlatego w wyłonieniu liderów rynku pierwotnego pomoże nam Kapituła Konkursowa. Przyjrzy się ona też temu, jak inwestycje danego dewelopera wpasowują się w przestrzeń miejską, wpływają na atrakcyjność okolicy i na ile odpowiadają na potrzeby mieszkańców.

Wprowadzając do konkursu Lider Nieruchomości kategorię dla deweloperów Otodom powołał Kapitułę, która w IV etapie weźmie pod lupę wszystkie aspekty wymykające się kryteriom badania jakościowego. Kapituła konkursu Otodom to ośmioro ekspertów z różnych dziedzin. Ich zadaniem będzie ocena inwestycji deweloperów, którzy w poprzednich etapach zbiorą najwyższą liczbę punktów na każdym z rynków.

Skąd pomysł na stworzenie Kapituły konkursu? 

Misją Otodom jest wspieranie każdego interesariusza na rynku nieruchomości – zarówno laika, jak i profesjonalisty. To oznacza szereg inicjatyw, mających na celu profesjonalizację branży i stawianie na jej transparentność. Konkurs Lider Nieruchomości to istotny element tych działań, dlatego tak ważne jest, by zwycięzcy konkursu byli wyłaniani na jasnych, obiektywnych zasadach. które biorą pod uwagę specyfikę zawodu agenta i dewelopera. 

Rozszerzając konkurs o kategorię deweloperów, chcieliśmy mieć pewność, że wyłonieni Liderzy będą wyróżniać się nie tylko efektywnością i transparentnością biznesów. Chcieliśmy by zwycięzcy wspierali ideę szerzenia dobrych praktyk w branży. To oznacza także społeczną odpowiedzialność biznesu i tworzenie miejsc dobrych dla życia. Jednak jakościowe spojrzenie na inwestycje wymaga eksperckiej wiedzy z wielu dziedzin. Dlatego właśnie podjęliśmy decyzję o powołaniu interdyscyplinarnego zespołu, który będzie mógł rzetelnie ocenić efekty pracy uczestników konkursu.

Kto wchodzi w skład Kapituły kokursu?

W najnowszej odsłonie konkursu w Kapitule zasiądzie 8 ekspertów z różnych dziedzin. Na co dzień każdy z nich działa w różnych obszarach związanych z rynkiem nieruchomości. Specjalizacje naszych oceniających to: architektura, ruchy i samorządy miejskie, socjologia, badania, analiza trendów czy urbanistyka. Grono specjalistów tworzone było tak, by zapewnić różnorodność kompetencji oraz szeroko rozumianą znajomości branży. Wszystko po to, by zapewnić maksymalną rzetelność w wyłonieniu zwycięzców.  

Członkowie Kapituły:

 • Marta Rybicka, socjolożka i badaczka
 • Magdalena Milert, architektka i urbanistka
 • Maciej Franta, architekt
 • Artur Celiński, aktywista miejski
 • Adam Pustelnik, pierwszy wiceprezydent Łodzi
 • Tomasz Bojęć, analityk trendów
 • Konrad Płochocki, dyrektor generalny PZFD
 • Katarzyna Kuniewicz, analityczka i ekonomistka

Co będzie oceniać Kapituła konkursu? 

Kapituła będzie oceniać inwestycje deweloperów, którzy zakwalifikują się do ostatniego etapu konkursu –  5 najlepszych firm deweloperskich na każdym z 8 rynków. Aby zrobić to jak najdokładniej, wyłoniliśmy 6 różnych obszarów, które będą składały się na ostateczną ocenę inwestycji:

 • forma i spójność,
 • kontekst,
 • inkluzywność,
 • sąsiedzkość / społeczność,
 • środowisko,
 • ergonomia.

W ten sposób o zwycięstwie będą decydowały bardzo różne, ale niezwykle istotne czynniki: relacja inwestycji z otoczeniem, bioróżnorodność zagospodarowania terenu, dostępność dla osób o specyficznych potrzebach. Wpływ na ocenę będzie miał też sprawny i uczciwy marketing czy odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń w mieszkaniach. 

Wszystkie te elementy składają się na ogólną ocenę inwestycji, ale też pokazują jak o tworzeniu nowych przestrzeni myśli dany deweloper. To odpowiedź nie tylko na zmieniające się trendy, ale też realne potrzeby użytkowników inwestycji. Otodom szczególną uwagę przywiązuje do holistycznego podejścia do biznesu na rynku nieruchomości. Wnikliwej analizie poddajemy to, czego różne grupy oczekują od dobrze zaprojektowanego miejsca do życia. Inwestycje Liderów Nieruchomości muszą spełniać wiele wymogów np. posiadać certyfikaty BREEAM lub LEED oraz zaliczyć test walizki czy test seniora. Powinny także sprzyjać mikromobilności, a dostępna na nich zieleń nie ograniczać się jedynie do krótko przystrzyżonych trawników.

Główną wartością naszej kapituły jest to, że składa się ona z osób o różnych kompetencjach i całkowicie odmiennym spojrzeniu na potrzeby rynku mieszkaniowego. Będziemy zwracali uwagę m.in. na świeżość projektu, jego formę i spójność. Na to jak bardzo jest on oryginalny, ale przy tym funkcjonalny.

Marta Rybicka, przewodnicząca Kapituły

Chcesz wiedzieć więcej? Posłuchaj co członkowie Kapituły mówią o tym, czym są dobrze zaprojektowane przestrzenie i co ocenią w ostatnim etapie konkursu.

Video:

Więcej o konkursie i przebiegu poszczególnych etapów możesz przeczytać na stronie konkursu: lidernieruchomosci.otodom.pl

Back to top button