Ile czeka się na kredyt hipoteczny?

Postanowione: mieszkanie wybrane, została tylko jedna sprawa: kredyt hipoteczny. Decyzja o zaciągnięciu kredytu hipotecznego to jeden z najważniejszych kroków dla wielu osób planujących zakup własnego mieszkania czy domu. I wiele z tych osób zadaje sobie pytanie: właściwie, to ile czeka się na kredyt hipoteczny. Podpowiadamy!

Zanim jeszcze złożysz wniosek i zaczniesz z ekscytacją zastanawiać się „ile czeka się na kredyt hipoteczny” i w myślach planować przeprowadzkę, warto udać się do Doradcy Finansowego. To on dokładnie pomoże ci przeanalizować różne opcje. Wytłumaczy też zapisy w umowie kredytowej, pomoże ustalić najlepsze warunki, etc. i będzie czuwać nad całym procesem. To ogromne wsparcie na kredytowej drodze.

Jeśli szukasz bezpłatnego wsparcia, zajrzyj do Otodom Finanse, gdzie nasi doradcy pomogą ci na finansowej drodze do wymarzonego domu.

1. Po pierwsze proces aplikacyjny

Pierwszym etapem jest złożenie wniosku kredytowego w wybranym banku. Warto wcześniej wziąć pod lupę oferty różnych banków, by jak najdokładniej porównać różne opcje. Weź pod uwagę nie tylko wysokość raty, ale też dodatkowe zapisy dotyczące tego jak pracować z kredytem hipotecznym. Ważne mogą być w tym kontekście np. warunki wcześniejszej spłaty.

Po złożeniu wniosku, bank analizuje zdolność kredytową wnioskodawcy, co może trwać od kilku dni do kilku tygodni, w zależności od banku i konkretnego przypadku.

2. Weryfikacja dokumentów

Po pozytywnej ocenie zdolności kredytowej, bank przechodzi do etapu weryfikacji dostarczonych dokumentów. Tutaj czas oczekiwania może się wydłużyć, jeśli bank wymaga dodatkowych dokumentów lub wyjaśnień.

Jakie dokumenty trzeba przedstawić w banku? To może różnić się w zależności od placówki. Zazwyczaj trzeba przedstawić w placówce:

  • Dowód tożsamości – ksero dowodu osobistego lub paszportu.
  • Zaświadczenie o zarobkach – dokumenty, które potwierdzą twoje źródła dochodu: ostatnie wyciągi z konta bankowego, zaświadczenia o zatrudnieniu, czy ostatnie deklaracje podatkowe.
  • Historię kredytową – wyciąg z BIK (Biuro Informacji Kredytowej) potwierdzający twoją historię kredytową i zdolność kredytową.
  • Dokumenty potwierdzające wkład własny– dokumenty potwierdzające posiadanie środków na wkład własny.
  • Dokumenty związane z daną nieruchomością, np. umowę przedwstępną.

3. Wycena nieruchomości

Kolejnym krokiem jest wycena nieruchomości przez licencjonowanego rzeczoznawcę. Proces ten może zająć od kilku dni do tygodnia. Wycena jest kluczowa dla ostatecznej decyzji kredytowej.

Dlaczego w ogóle bank oczekuje wyceny nieruchomości, skoro zna cenę zakupu? Wycena nieruchomości jest potrzebna, aby bank mógł określić rzeczywistą wartość nieruchomości, która ma być zabezpieczeniem kredytu. Bank chce mieć pewność, że kwota kredytu nie przekracza wartości nieruchomości.

Kto wybiera rzeczoznawcę? Zazwyczaj bank. Musi to być osoba z odpowiednimi kwalifikacjami i być na specjalnej liście rzeczoznawców majątkowych: Centralnym Rejestrze Rzeczoznawców Majątkowych.

4. Decyzja kredytowa

Po pozytywnym przejściu przez wszystkie poprzednie etapy, bank podejmuje ostateczną decyzję kredytową. Czas oczekiwania na decyzję może wynosić od kilku dni do nawet kilku tygodni, w zależności od polityki banku i skomplikowania procesu kredytowego. Według ustawy bank ma maksymalnie 21 dni na wydanie decyzji po skompletowaniu wszystkich dokumentów. Jak to jednak wygląda w praktyce?


– Pomimo tego, że ustawodawca narzuca bankom maksymalny czas 21 dni na wydanie decyzji kredytowej od momentu złożenia wniosku kredytowego wraz z kompletem dokumentów, to w praktyce ciężko mówić o czymś takim jak stały czas wydania decyzji kredytowej. Wszystko tak naprawdę zależy od sytuacji na rynku kredytowym. Kiedy mamy do czynienia z dużym popytem na kredyty hipoteczne to czasy procesowe w bankach potrafią się rozciągnąć do kilku miesięcy.

Z kolei w okresach gorszej koniunktury otrzymanie decyzji kredytowej nawet w dwa tygodnie nie stanowi dużego wyzwania. Co więcej, pomiędzy poszczególnymi bankami czasy wydawania decyzji kredytowych również potrafią się znacznie różnić. Z reguły im bardziej atrakcyjna oferta kredytowa danego banku tym większa popularność, a co za tym idzie dłuższy czas oczekiwania na decyzję kredytową. – komentuje Paweł Onych, Dyrektor ds. finansowania Otodom.

5. Podpisanie umowy

Ostatnim etapem jest podpisanie umowy kredytowej. Po otrzymaniu pozytywnej decyzji kredytowej, umowa jest przygotowywana do podpisania, co zazwyczaj zajmuje kilka dni. Czy podpisanie umowy wiąże się od razu z wypłatą środków? Niekoniecznie. Powinno być to określone w umowie, ale nierzadko zdarza się, że kredytobiorca musi dopełnić kilka warunków wspomnianych w dokumencie.

Samo uruchomienie kredytu to zazwyczaj kilka lub nawet kilkanaście dni. po podpisaniu umowy.

Podsumowując: to ile czeka się na kredyt hipoteczny?

Czas oczekiwania na kredyt hipoteczny może być różny i zależy od wielu czynników, takich jak wybrany bank, kompletność i poprawność dostarczonych dokumentów, a także indywidualna sytuacja kredytobiorcy. Średnio, proces ten może trwać od kilku tygodni do nawet kilku miesięcy.

Czy da się przyspieszyć decyzję o kredyt?

– W chwili obecnej czas oczekiwania na decyzję wynosi od dwóch tygodni do nawet ponad dwóch miesięcy. To, co poza samym popytem na kredyt decyduje o czasie rozpatrzenia wniosku, to jakość przygotowanych dokumentów. Ważne, by wraz z wnioskiem przygotować komplet wymaganych przez bank dokumentów. Im lepiej przygotujemy wniosek, tym większa szansa, że nie utknie on przy analizie.

Przy okazji wyboru banku, warto skorzystać z pomocy doświadczonego pośrednika kredytowego. Po pierwsze, dzięki temu będziemy mogli porównać kilka ofert w jednym miejscu, otrzymamy bezpłatną pomoc w skompletowaniu całości dokumentów oraz poprawnym ich wypełnieniu, jak również dostaniemy informację ile w danym momencie należy oczekiwać na decyzję w danym banku. Dodatkowo, taki pośrednik będzie w stanie określić czy spełniamy kryteria do otrzymania kredytu w banku x lub y. – dodaje Paweł Onych, Dyrektor ds. finansowania Otodom.

ile czeka się na kredyt hipoteczny?
Back to top button