Dom na wakacje

Emma i David, właściciele fragmentu potężnej skały, położonej nad oceanem w australijskim stanie Victoria postanowili wybudować na tej ziemi dom. Niewielki budynek miał być użytkowany w wakacje, właściciele spędzaliby w nim urlopy. Z prośbą o opracowanie projektu architektonicznego takiego domu zwrócili się do pracowni Modscape.

Schowany za skałą

Choć początkowo architekci byli zaskoczeni nietypowym kształtem działki, szybko wpadli na pomysł: zamiast „wciskać” do na skraju skały, lepiej będzie go... zwiesić poniżej jej krawędzi, wzdłuż urwiska, prowadzącego do wody. Inspiracją dla tej koncepcji był sposób podróżowania niektórych ptaków, które podczepiają się do kadłuba statku i wisząc w dół przemierzają drogę.

Niezwykły widok

Na krawędzi skały, w miejscu widocznym dla przechodnia powstało tylko miejsce parkingowe dla samochodu. Cały dom jest niewidoczny – bo zawisł wzdłuż skały, nad wodą. Nie trzeba nikogo przekonywać, jakie niezwykłe walory widokowe ma tak położony budynek – z trzech stron z dużych okien rozciąga się widok tylko na ocean.

Jeden na drugim

Zwężająca się ku dołowi bryła domu podzielona została na cztery poziomy. Dom nie mógł być duży, wszystkie jego funkcje ułożono więc „jedna pod drugą”. Każdą z części domu wyposażono w okna, pozwalające cieszyć się niezwykłym widokiem. Dom wykonano z prefabrykatów, ma prosty kształt i nieskomplikowaną konstrukcję. Pytanie tylko, czy na pewno wszyscy goście chętnie odwiedzają właścicieli tego domu, czy też są tacy, którzy nie mają odwagi wejść do tego budynku...

Foto: http://modscape.com.au