Ogłoszenie sprzedaży nieruchomości – jak je napisać, by było skuteczne?

Podjęliście decyzję: sprzedajecie mieszkanie lub dom. Jeśli mieszkaliście w jakimś miejscu jakiś czas, możecie o nim opowiadać godzinami, a każdy kąt ma swoją historię. Jak jednak całą tę opowieść zmieścić w kilku zdaniach? I jak właściwie powinno wyglądać dobre ogłoszenie sprzedaży nieruchomości? Dowiedz się z Otodom!

Badania IQS przeprowadzone w październiku na zlecenie Otodom pokazują, że połowa Polaków korzystała z serwisów ogłoszeniowych nieruchomości przy ostatniej okazji zakupu
lub wynajmu nieruchomości. To oznacza, że warto przyjrzeć się jak prezentuje się mieszkanie czy dom, które wystawiamy w sieci. Napisanie ogłoszenia, które zainteresuje i zwróci uwagę, a przy tym będzie zawierać najważniejsze informacje może być wyzwaniem. Jednak wystarczy trzymać się kilku prostych zasad, by sprawić, że nasze mieszkanie lub dom przyciągnie zainteresowanych. Oto one:

Tytuł, który przyciąga

To, czy ktoś kliknie w Twoje ogłoszenie zależy w dużej mierze od tytułu. Powinien on być możliwie treściwy, zwięzły i wskazywać na unikalną cechę nieruchomości. Oczywiście musi być również zgodny z prawdą. Ważne również by był unikalny. Nie kopiuj go zatem z podobnych ogłoszeń, ale dopasuj do nieruchomości, którą wystawiasz.

Zdjęcia – jakość i ilość

Dane Otodom wskazują, że największe zainteresowanie wzbudzają zdjęcia, które mają minimum 10 zdjęć. Taka liczba pozwala na pokazanie każdego pomieszczenia (docenia to ponad 80% badanych) i ocenę stanu nieruchomości. Ważne jest także, by były możliwie naturalne, bez przesadnie podkręconych kolorów czy przekłamań. Oczywiście ważna jest także ich jakość. Ostre i jasne fotografie są o wiele bardziej zachęcające dla potencjalnego kupującego. Z naszych badań wynika również, że co trzeci poszukujący domu lub mieszkania niekorzystnie ocenia duże znaki wodne i napisy przeszkadzające w odbiorze fotografii. 

Lokalizacja i precyzja

Niezwykle ważna jest dla potencjalnych kupujących dokładna lokalizacja nieruchomości. Nierzadko zdarza się, że zawężają swoje poszukiwania do konkretnego osiedla czy nawet ulicy. Podanie ulicy znacząco zwiększa liczbę wyświetleń! Warto więc w miarę precyzyjnie opisać gdzie znajduje się Twoje mieszkanie lub dom. Przy okazji cenne będzie opisanie okolicy i podanie np. przybliżonego czasu dojazdu w ważne miejsca w mieście czy odległość od sklepów, aptek, szkół czy przystanków autobusowych. Jeśli w okolicy są np. parki, tereny rekreacyjne lub inne ciekawe przestrzenie, poinformuj o tym w ogłoszeniu. Okolica jest w końcu niezwykle ważna!

Opis w ogłoszeniu sprzedaży nieruchomości

Czy warto pisać obszerne opisy? Niekoniecznie – ważna jest nie liczba znaków, ale zawartość informacji. Operuj konkretami, stosuj wyliczenia i postaraj się, by poszczególne akapity miały nie więcej, niż 4-6 wersów. Pisz zwięźle, ale staraj się, by Twoje ogłoszenie sprzedaży nieruchomości było jak najbardziej informatywne.

Bolduj najważniejsze informacje, ale nie przesadź z ilością pogrubień. Jeśli boldy będą stanowiły więcej niż 10% ogłoszenia, stracą one na użuyteczności. Postaraj się także uzupełnić jak najwięcej charakterystyk. 30 czy 20 wypełnionych charakterystyk zadziała na Twoją korzyść. Również na zdjęciach można zawrzeć dodatkowe informacje, które pozwolą lepiej zapamiętać Twoje ogłoszenie.

Cena nieruchomości. Jak ją ustalić?

Otodom regularnie udostępnia najświeższe dane dotyczące cen mieszkań i domów w miastach a nawet dzielnicach. Warto więc przyjrzeć się tym informacjom, by obiektywnie przeanalizować sytuację na rynku. Oczywiście na cenę ma wpływ szereg innych czynników, takich jak stan nieruchomości, obecność lub brak kanalizacji, a także dostęp do światłowodu.

W Otodom stworzyliśmy również Cenoskop o którym przeczytasz więcej tutaj: Wartość mieszkania pod lupą — Cenoskop Otodom. To narzędzie, które po wrzuceniu ogłoszenia szacuje dzięki AI wartość sprzedawanej nieruchomości i plasuje cenę w widełkach. Oczywiście może się zdarzyć, że cena, której oczekujesz będzie się różniła od wskazanych widełek. AI nie zawsze jest w stanie wziąć pod uwagę wszystkie czynniki, ale Cenoskop niewątpliwie jest ciekawym narzędziem, by zweryfikować jak Twoje oczekiwania odpowiadają rynkowej rzeczywistości.

Back to top button