O fotografii – jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż?

Obraz mówi więcej niż tysiąc słów i mamy na to dowody! Według badań Otodom, oferty, które mają więcej niż 10 zdjęć mają najlepsze zasięgi. Jak jednak zrobić fotografie, które jednocześnie zachęcą poszukujących, oddadzą klimat mieszkania, ale nie przekłamią rzeczywistości? Oto kilka rad Otodom na temat tego, jak zrobić dobre zdjęcia mieszkania na sprzedaż.

Zarówno mniej doświadczeni agenci jak i osoby prywatne próbujące sprzedać nieruchomość w końcu staną przed odpowiedzią na pytanie o to, czym jest dobre zdjęcie wnętrza czy lokalu. A także czy wymaga to zawsze najwyższej jakości sprzętu. Ci, którzy są już obeznani z tego typu fotografią wiedzą doskonale, że to nie cena sprzętu decyduje o jakości zdjęć. Najważniejsze jest trzymanie się kilku zasad i świadomość tego, na co zwracają uwagę poszukujący mieszkania lub domu.

Ilość czy jakość? Ilość i jakość!

Według badań przeprowadzonych przez agencję badawczą IQS na zlecenie Otodom w październiku 2022 r., połowa osób poszukujących nieruchomości oczekuje, że ogłoszenie będzie zawierało ponad 10 zdjęć, a aż 44%, że będzie ich pomiędzy 5 a 10. Liczy się także oczywiście to, by zdjęcia były różnorodne i przedstawiały całość nieruchomości. Zdjęcia wszystkich pomieszczeń przynależnych do nieruchomości to element ogłoszenia najczęściej wskazywany w naszym badaniu jako kluczowy. Tak uważa 83% respondentów. Widać więc jak ważna jest dokładna dokumentacja zdjęciowa. Przy okazji jakości warto wspomnieć o formacie zapisu zdjęć. Fotografowanie w plikach RAW daje większe pole do popisu przy późniejszej obróbce i warto je rozważyć.

Lustrzanka – jak ją ustawić, by zrobić wzorowe zdjęcia mieszkania na sprzedaż?

Jednak nawet 20 zdjęć nie pomoże, jeśli te, które zamieścisz będą nieostre i zbyt ciemne. Zadbaj zatem o to, by wnętrza były odpowiednio doświetlone, a zdjęcia wyraźne. Jeśli korzystasz z lustrzanki i chcesz mieć pewność, że zdjęcia spełnią Twoje oczekiwania, sięgnij po tryb z preselekcją przysłony (oznaczany jako A lub Av) lub tryb preselekcji czasu (oznaczany jako S lub Tv).

Czym jest przysłona? Mówiąc skrótowo, odpowiada ona także za głębię ostrości na zdjęciu – co w praktyce przekłada się na rozmycie tła. Przy wyższych wartościach przysłony, takich jak f/5 i wyższych, pamiętaj o odpowiednim ustawieniu czułości, czyli ISO. Jeśli ta wartość będzie zbyt niska, zdjęcia nie wyjdą ostre. Przy niskich wartościach przysłony takich jak f/1.2, f/1.4 czy f/1.8, ISO może być niższe, jednak pamiętaj, że takie ustawienie dobre jest do fotografii detali, nie całych pomieszczeń czy budynków. Jeśli zdecydujesz się na preselekcję czasu, pamiętaj by absolutne minimum przy jasnych pomieszczeniach wynosiło 1/160 s, jeśli fotografujesz z ręki, a nie statywu.

Jeśli masz możliwość użyj statywu – to o wiele bezpieczniejsze rozwiązanie. W momencie fotografowania, przy złym ustawieniu czasu, aparat może zarejestrować nawet delikatne ruchy ręki, co oznacza rozmazane zdjęcie.

Warto pomyśleć także o kilku obiektywach – np. o tzw. rybim oku, który pozwala uchwycić szerszy obraz niż obiektywy typowo portretowe jak np. 50 mm. Według naszych badań, aż cztery osoby na dziesięć doceniają zdjęcia wykonane obiektywem szerokokątnym. Dzięki któremu widzą jak największy obszar danego pokoju. Ciekawą opcją jest obiektyw zmiennoogniskowy, np. 24-70 mm, który pozwala zarówno na zdjęcia detalu, jak i te nieco szersze.

Zależy ci na zdjęciach detalu, np. fakturze blatu w kuchni lub pokazaniu innych rozwiązań? WYbierz niskie wartości przysłony poniżej By całe pomieszczenie było ostre, postaw na wyższe wartości przesłony, poniżej f/2.8
Zależy ci na zdjęciach detalu, np. fakturze blatu w kuchni lub pokazaniu innych rozwiązań? Wybierz niskie wartości przysłony, poniżej f/2.8.
By całe pomieszczenie było ostre, postaw na wyższe wartości przesłony: f/8-f/11
By całe pomieszczenie było ostre, postaw na wyższe wartości przesłony: f/8-f/11.

Dobre zdjęcia nieruchomości – jasne i… zgodne z prawdą

Na co jeszcze zwracają uwagę poszukujący nieruchomości? Z odpowiedzi naszych ankietowanych wynika, że na plus są zdjęcia oddające naturalne barwy (55%) i oświetlenie pomieszczeń (46%). Warto więc postawić na minimalną obróbkę, polegającą na zwiększeniu kontrastu, ostrości czy ekspozycji, bez większych ingerencji w postprodukcji. Zdjęcie ma być atrakcyjne, ale nie przekłamywać rzeczywistości. Z kolei aż 36% badanych niekorzystnie ocenia duże znaki wodne i napisy przeszkadzające w odbiorze fotografii. Uwzględnij to dodając zdjęcia do ogłoszenia.

Godzina sesji a zdjęcia mieszkania na sprzedaż

Dostosuj ją w zależności od tego, jak usytuowane są okna. Ogród może pięknie wyglądać o złotej godzinie, jednak zdjęcia wnętrz wymagają sporej ilości światła, jednak zbyt ostre daje nieatrakcyjne cienie i zbyt wysokie kontrasty.

Kadrowanie wnętrz

Zdjęcia z tzw. lotu ptaka mogą być ryzykowne przy małych pomieszczeniach. Najlepiej kadrować na wysokości oczu czy nieco niżej, z perspektywy dziecka.

Przygotowanie mieszkania do sesji – co warto zrobić?

Oczywiście postawienie na naturalne barwy czy światło nie oznacza, że warto zrezygnować z aranżacji wnętrz czy takiego dobrania kąta fotografowania, by podkreślić atuty mieszkania. Przy okazji sesji warto pomyśleć o detalach – estetycznych dodatkach, świeżych kwiatach na stole, etc.

Mieszkanie z rynku wtórnego jest zamieszkane i poszukujący zdają sobie z tego sprawę, ale z pewnością nie powinno być zagracone. Na zdjęciach lepiej unikać zbyt osobistych pamiątek, takich jak zdjęcia rodzinne. Warto czasem schować czy przesunąć mebel lub dekoracje, by ilość drobiazgów na zdjęciu nie przytłaczała. Warto też pamiętać, że zdjęcie bezlitośnie uwypukli smugi na lustrach, zabrudzone kafelki czy nawet lekki chaos w pokoju dziecięcym. Zanim zrobisz zdjęcia mieszkania na sprzedaż, musisz się liczyć z odrobiną ruchu i sesją sprzątania.

Pomyśl o tym, co może przyciągnąć uwagę, wywołać pozytywne skojarzenia – piękne drzewo w ogrodzie, rozpalony ogień w kominku, urokliwy widok z okna czy detal z zabawną historią. To wszystko pozwala wyróżnić nieruchomość.

Trudno oddać urok zagraconego wnętrza - przed sesją fotograficzną posprzątaj!
Trudno oddać urok zagraconego wnętrza – przed sesją fotograficzną zadbaj o porządek
Back to top button