Sezon w Zakopanem i okolicy trwa praktycznie cały rok. Zimą – wiadomo – narciarze poszukują lokum na czas ferii świątecznych, ale także przy okazji weekendów i urlopów zimowych. Wiosną ciągle jeszcze jest dużo śniegu, więc gdzie jak gdzie, ale w stolicy Tatr można cały czas spodziewać się dobrych warunków narciarskich w marcu, a na Kasprowym – również i w kwietniu. Później zaczyna się sezon wędrówek turystycznych, nierzadko dopiero w czerwcu pogoda pozwala turystom podejmować wyzwania na szerszą skalę. Wakacje to, jak wiadomo, doskonały czas na wypad w górskie rejony i bliski kontakt z tatrzańską przyrodą, no a potem – to znaczy w okolicy listopada – zaczyna się w Tatrach zima i można znów szaleć na nartach. A jest przecież jeszcze oferta, z roku na rok bogatsza, a dotycząca sposobu wypoczynku, który nie jest bezpośrednio związany z odbywaniem górskich wycieczek czy szusowaniem po nartostradach: ciepłe źródła, bary i restauracje regionalne, parki rozrywki, wydarzenia kulturalne i festiwale.

Oferta domów na sprzedaż w Zakopanem i w niedalekiej okolicy jest co najmniej tak bogata, jak oferta wypoczynkowo-rozrywkowa. Da się zauważyć jednak pewne prawidłowości, dzięki którym wyróżnia się na spośród ofert spotykanych w innych częściach kraju. Po pierwsze większość nieruchomości sprzedawanych w stolicy polskich Tatr to apartamenty. Mieszczą się one zwykle w wolnostojących domach, w kamienicach, zdarza się, że w mieszkaniach w bloku. Tych ostatnich jest zdecydowanie najmniej (co łatwo wytłumaczyć faktem, że bloki nie są w Zakopanem i okolicach głównym rodzajem zabudowy), a i cena za metr kwadratowy bywa w nich najniższa.

 

Przykładowa oferta mieszkań na sprzedaż zamieszczonych w serwisie Otodom.pl, czerwiec 2018 r.

Nieruchomość

Opis

Cena

Cena/mkw

Mieszkanie 34 mkw.

Apartament w hotelu 4*

369 000 zł

10 853 zł

Apartament 50 mkw.

Położony w dwupiętrowym budynku przy Krupówkach

1 080 000 zł

21 600 zł

Mieszkanie 44 mkw.

Gotowe do zamieszkania

292 000 zł

6 636 zł

Mieszkanie 67 mkw.

Luksusowo urządzone

832 000 zł

12 500 zł

Mieszkanie 31 mkw.

Dwupoziomowy apartament z widokiem na góry

298 000 zł

9 567 zł

Opracowanie: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom

 

Ceny zakopiańskich nieruchomości to osobny temat. Są to ceny wysokie, a nawet bardzo wysokie. Znalezienie nieruchomości, w której cena za mkw. nie przekracza 5 000 zł, jest dość trudne. W przedziale 5 000 - 7 000 łatwiej już o pewien wybór. Najwięcej ofert znajduje się jednak w przedziale powyżej kilkunastu tysięcy złotych za mkw., co powoduje, że relatywna cena takiej nieruchomości jest bardzo wysoka, nawet jeżeli jej powierzchnia nie należy do największych.

– Styl zakopiański jest dziś rozumiany różnie i często bardzo swobodnie – twierdzi Agata Polińska z serwisu Otodom. – Wnętrza mieszkań na sprzedaż są niby urządzone różnorodnie, można powiedzieć: ile ofert, tyle rodzajów wykończenia wnętrz. Jednak jedno jest bardzo charakterystyczne: to są zazwyczaj wnętrza przygotowane z myślą o osobach wynajmujących je w przyszłości, czyli – krótko mówiąc – o klientach ich właścicieli.

W takich wnętrzach raczej nie ma ekstrawagancji czy jakichś osobliwych akcentów dekoracyjnych. Są urządzone z prostotą, nawet jeżeli właściciel zdecydował się dokupić krzesła z drewnianymi zdobieniami albo zawiesił na ścianie dekoracyjny kilim. Jednocześnie znajduje się w nich to, co potrzebne turyście: kuchnia jest w pełni wyposażona, jest oczywiście telewizor, stolik, fotele, aby miło się wypoczywało po szusowaniu na stoku. To są po prostu mieszkania dla każdego. A z drugiej strony w Zakopanem da się wynająć turystom prawie wszystko, więc każde mieszkanie na sprzedaż, jakie tylko ląduje w ofercie, ma cechy potencjalnego mieszkania do wynajęcia dla turystów.

Zdjęcia nieruchomości prezentowanych w ofertach sprzedaży dla lokalizacji „Zakopane” są starannie wykonane, profesjonalne i dopracowane. Praktycznie nie zdarzają się mieszkania, gdzie dostrzeżemy ślady obecności właściciela, a na zdjęciach znajdują się porozkładane przedmioty użytku osobistego, co zdarza się w ofercie skierowanej do nabywców, mających osobiście zamieszkać w danej nieruchomości. Właściciele apartamentów w Zakopanem dbają o to, aby dobrze zaprezentować swój produkt na sprzedaż. Fotografie dobrej jakości dają nabywcom od razu wyobrażenie, jak prezentuje się dana nieruchomość, i widać na nich, że przedstawiają ofertę skierowaną do poważnego klienta o dużych możliwościach finansowych.

Zakopane to miejsce magiczne, które, począwszy od XIX wieku przyciągało niepowtarzalną atmosferą i licznymi atrakcjami. Posiadanie nieruchomości w takim miejscu gwarantuje zarobek właścicielowi i jest doskonałą lokatą nadwyżki kapitału, z uwzględnieniem, że musi to być dość solidna nadwyżka. Chętnych do wypoczywania w stolicy polskich Tatr nie brakuje nadal, i nie będzie raczej ich brakować w przyszłości. Dlatego ktokolwiek ma taką szansę, aby zakupić nieruchomość w stolicy polskich Tatr, niech z niej korzysta i niech cieszy się jak najdłużej dobrą koniunkturą na wypoczywanie w Zakopanem.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM