Wrocław zwycięzcą X edycji Rankingu Miast

04 listopada 2020

Autor otodom

Wrocław zwycięzcą X edycji Rankingu Miast

Na czym polega Ranking Miast?

Ranking Miast to coroczne badanie organizowane przez Polski Związek Firm Deweloperskich, którego celem jest wyłonienie samorządów najbardziej sprzyjających prowadzeniu projektów deweloperskich. W najnowszej edycji zestawienie zostało rozszerzone o miejscowości przekraczające liczbę 100 tysięcy mieszkańców. Uwzględniono także poziom sprawności administracyjnej związanej nie tylko z rynkiem mieszkaniowym, ale także z realizacją projektów hotelowych i biurowych. 

Ranking Miast pozwala na promocję ośrodków miejskich wyróżniających się pod względem działalności administracyjnej i dobrej współpracy pomiędzy deweloperami a miastami. Podczas opracowania rankingu szczególną uwagę zwrócono na takie aspekty jak:

  • terminowe wydawanie decyzji w sprawie pozwoleń na budowę,
  • terminowe wydawanie decyzji warunków zabudowy i zagospodarowania terenu,
  • pokrycie miejscowymi planami zagospodarowania przestrzennego. 

Co warte podkreślenia, w badaniu nie sprawdzano czasu wymaganego do zebrania wszystkich postanowień i uzgodnień przed wnioskowaniem o pozwolenie na budowę (na przykład uzyskania warunków przyłączenia mediów czy decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach). 

Wyniki X edycji Rankingu Miast

Zwycięzców tegorocznej edycji poznaliśmy podczas wideokonferencji, która odbyła się 23 października 2020. Jak wypadły poszczególne miasta wojewódzkie pod względem sprawności administracyjnej? Na pierwszym miejscu zestawienia znalazł się Wrocław, a kolejne miejsca na podium zajęły miasta Bydgoszcz i Poznań. 

Wrocław osiągnął jedne z najwyższych wyników pod względem sprawności administracji dotyczącej inwestycji hotelowych i biurowych.To między innymi w tym mieście wszystkie rozstrzygnięcia pozwoleń na budowę zostały wydane w przepisowym czasie. Z kolei w kategorii inwestycji mieszkaniowych najlepsze okazały się Bydgoszcz i Poznań, gdzie decyzje zostały wydane szybciej niż okres 65 dni. Najmniej wydanych postanowień zaobserwowano w Krakowie, gdzie było to zaledwie 6% wszystkich decyzji wydanych w tym mieście.

Z kolei w przypadku decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu dla inwestycji mieszkaniowych w ubiegłym roku żadnemu z wojewódzkich miast nie udało się wydać wszystkich decyzji w określonym przepisami terminie, który wynosi 60 dni. Najszybciej odbywało się to w Bydgoszczy, która osiągnęła terminowość w wydawaniu postanowień na poziomie 43%. Dla porównania w takich miastach, jak Rzeszów, Katowice, Kraków czy Szczecin nie wydano żadnej decyzji na czas. 

Sprawna administracja w Polsce – jest lepiej czy gorzej?

Miniony 2019 rok w porównaniu do historycznych wyników okazał się najgorszy pod względem terminowego rozstrzygania wniosków przez administrację w ciągu ostatnich trzech lat. Jak zauważa Mateusz Stachewicz, pełniący funkcję prawnika Polskiego Związku Firm Deweloperskich tak samo, jak w ubiegłych latach można zauważyć dużą rozbieżność między sprawnością wydawania decyzji o warunkach zabudowy i pozwoleń na budowę. Te drugie mimo podobnej liczby rozstrzygnięć są wydawane szybciej.

W największą cierpliwość muszą uzbroić się deweloperzy realizujący projekty biurowe, ponieważ niespełna 25% decyzji o warunkach zabudowy wydano w czasie określonym przepisami. Jeśli chodzi o pozwolenia na budowę, to było to około połowy rozstrzygnięć. Należy jednak zaznaczyć, że analizie został poddany rok 2019, czyli okres niedoświadczony pandemią. 

Zachęcamy do zapoznania się z szczegółowymi wynikami rankingu na stronie Polskiego Związku Firm Deweloperskich:

X edycja Rankingu Miast

Czytaj również:

Artykuł zaktualizowany: 27 listopada 2020

Udostępnij