Jak wynika z danych "Luxury Realty Map", przygotowanego przez Poland Sotheby’s International Realty, w Polsce powiększa się grono osób majętnych - w 2017 roku 37 osób deklarowało majątek powyżej 1 mld złotych (ok. 300 mln dolarów), a aż 7 050 osób oceniało swój dobytek powyżej 18 mln złotych (5 mln dolarów). Stan majątkowy Polaków odzwierciedla się w ich zainteresowaniu mieszkaniami o podwyższonym standardzie.

 

Luksusowa inwestycja

Rynek nieruchomości luksusowych jest niejednoznaczny, trudny do opisania, a kryteria, pod kątem których jest definiowany są ruchome - może to być cena za metr kwadratowy, oferowaną powierzchnię, czy proponowane udogodnienia, jak podaje raport KPMG pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2018”. Biorąc pod uwagę tę rozbieżność, za luksusowe nieruchomości są uznawane mieszkania o podwyższonym standardzie oraz mieszkania premium dla wymagających, zamożnych klientów. 

– Do głównych cech tak określanych nieruchomości należy przede wszystkim prestiżowa lokalizacja, pod którą kryje się poczucie prywatności, ciche sąsiedztwo, sprawna infrastruktura, a także bliskość centrum miasta i atrakcji, z których słynie dany obszar – góry, jezioro, morze – mówi Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo.

Luksusowe mieszkanie wyróżnia się dużym metrażem, przestrzennymi pokojami a także starannym, ciekawym wykończeniem. Nabywcy lokali premium zwracają uwagę na funkcjonalność budynku, jak całodobowa recepcja, usługi concierge, dostęp do sauny i SPA. Dodatkowo, jak wynika z raportu Poland Sotheby’s International Realty, pod względem technicznym nabywcy nieruchomości luksusowych zwracają uwagę na najnowsze rozwiązania, jak na przykład nowoczesny system monitoringu czy smart home

 

Warszawa numerem 1

Kwota, jaką należy zapłacić za luksusową nieruchomość zależy od miasta, w której dokonuje się zakupu. Co za tym idzie, największy próg cenowy jest w Warszawie. To tam dokonano połowy zeszłorocznych inwestycji na rynku mieszkań luksusowych, których koszt wyniósł łącznie 3,45 mld złotych. 

Do kolejnych popularnych miejsc należą: Trójmiasto (12 000 zł/mkw.), Wrocław (12 000 zł/mkw.), Kraków (11 500 zł/mkw.) oraz Poznań (10 000 zł/mkw.), co pokazuje, że rynek nieruchomości luksusowych skupia się wokół największych miast (Raport Poland Sotheby’s International Realty “Luxury Realty Map 2017). Warto zaznaczyć, że najbogatsi klienci nie zawsze inwestują w luksusowe nieruchomości w celach mieszkaniowych, często są to miejsca przeznaczone pod wynajem lub biuro. Na popularności zyskuje również nabywanie mieszkań premium jako second-home nad morzem i w górach. Polska nie odbiega od krajów zachodnich w kwestiach luksusu i oferowanych wygód, lecz jest o wiele tańsza. Powołując się na zeszłoroczny raport “Luxury Realty Map”, za nieruchomość premium w Londynie, Paryżu czy Nowym Jorku należy bowiem zapłacić od 70 do 150 tys. zł/mkw. 

 

Jak wygląda luksus w Krakowie?

Kraków znajduje się w top 5 miast w Polsce, które oferują dostęp do mieszkań luksusowych. Najczęstszą lokalizacją dla tego typu nieruchomości jest Stare Miasto, blisko centralnych miejsc stolicy małopolski, jak Rynek Główny, Kazimierz czy Wawel. Wśród najbardziej zamożnych popularnością cieszą się mieszkania w zabytkowych budynkach, poddanych renowacji i unowocześnionych. Wnętrza sięgające poprzednich wieków wpływają na renomę i prestiż adresu, które odbijają się w cenie takiej inwestycji. Do najbardziej rozpoznawalnych należy Angel Wawel, usytuowany w budynku sięgającym XVI wieku, z prywatną sauną, SPA, salą bilardową, oraz barem. Średnia cena oferowanych tam apartamentów zaczyna się od 15 000 zł/mkw. 

W innych dzielnicach Krakowa powstają mieszkania o podwyższonym standardzie, które kosztują mniej, a dzięki sprawnejinfrastrukturze miejskiej pozwalają na szybkie dotarcie do różnych punktów miasta, np. Krowodrza

Krowodrza to cicha, zielona dzielnica położona niedaleko centrum miasta. Obecnie w jej obszarze powstaje inwestycja Mazowiecka 72, oferująca między innymiw jej pobliżu siłownię na świeżym powietrzu, a w zależności od piętra - ogródek lub taras. Mieszkania położone są w drugiej linii zabudowy, bezpośrednio obok parku, co skutecznie oddziela inwestycję od zgiełku ulicy. Z myślą o komforcie mieszkańców całe osiedle zostanie ogrodzone-  mówi Ewa Foltańska-Dubiel, prezes Grupy Deweloperskiej Geo, odpowiadającej za inwestycję.

 

Prognozy na przyszłość

Według raportu KPMG pt. „Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2018”, w 2019 roku mieszkania premium będzie posiadać ponad milion osób. W Warszawie rocznie sprzedaje się 200 ekskluzywnych nieruchomości, a liczba ta ma wzrastać - jak oceniają eksperci (Raport KPMG “Rynek dóbr luksusowych w Polsce. Edycja 2018). Pomimo iż, nieruchomości luksusowe to niewielki procent w stosunku do całego rynku, jest coraz więcej takich inwestycji w kraju. Wiąże się to nie tylko ze zwiększonym zainteresowaniem lokalizacją nad polskim morzem czy w górach, ale ze względu na tzw. “nowych zamożnych” . Są to osoby pracujące w branży IT i nowych technologiach, które szybko się bogacą. Awans do grupy osób zamożnych wpływa na chęć inwestowania w dobra luksusowe, a zakup nieruchomości jest opłacalnym i pewnym aktywem inwestycyjnym.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM