Ferie w pełni

W pierwszych pięciu województwach od poniedziałku uczniowie musieli już na dobre pożegnać się z przysłowiową labą i wrócić po feriach do szkoły. Z kolei ci z dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego właśnie zaczęli międzysemestralną przerwę. Ostatnie pięć województw rozpocznie swoją zmianę 11 lutego. Większość rodzin wykorzystujących przerwę w szkole na rodzinny wyjazd kieruje się na południe. Pora roku i całkiem dobre w tym sezonie warunki narciarskie sprawiają, że stoki przeżywają oblężenie. Wypoczynkowe, górskie miejscowości już od pewnego czasu cieszą się sporym zainteresowaniem mieszczuchów również, jeśli chodzi o zlokalizowane na ich terenie nieruchomości. Agata Polińska z serwisu Otodom stwierdza, że większość turystów oczywiście rezerwuje miejsce w pensjonacie lub hotelu. Jednakże grupa osób, które kupują w takich miastach i miasteczkach mieszkanie, dom lub lokal w condohotelu systematycznie się w naszym kraju zwiększa. Pozwala to z jednej strony częściej wracać w ulubione miejsce i nie martwić się o brak wolnych noclegów, a z drugiej czasem także zarabiać na wynajmie nieruchomości.

 

Stolica… górskich nieruchomości

Najwięcej miłośników zimy i wszystkich jej atrakcji, jak zwykle odwiedza Zakopane. Stolica polskich Tatr to zdecydowanie największe miasto i co z tym związane również największy rynek „górskich” nieruchomości. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodomzaznacza, że obecnie na kupców czeka tam ponad 200 nowych mieszkań i około 180 lokali z drugiej ręki. W mniejszych ośrodkach oferta jest oczywiście niższa. W Wiśle, Szklarskiej Porębie oraz Ustroniu chętni mogą wybierać spośród kilkudziesięciu deweloperskich i zbliżonej liczby używanych mieszkań. Dość ograniczona jest za to podaż nieruchomości mieszkaniowych na rynku wtórnym w Szczyrku. W Karpaczu, w porównaniu reszty do górskiej konkurencji, lokali mieszkalnych prosto od dewelopera jest mniej, bo tylko 15.

 

Oferta mieszkań z rynku pierwotnego i wtórnego w górskich miejscowościach wypoczynkowych

Miasto

Liczba mieszkańców

Oferty z rynku pierwotnego

Oferty z rynku wtórnego

Zakopane

27 266

218

176

Szczyrk

5 699

38

7

Wisła

11 106

32

38

Szklarska Poręba

6 681

31

59

Ustroń

16 108

30

69

Karpacz

4 711

15

40

Opracowanie Emmerson Realty dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom

 

Powiew górskiego luksusu

W górskich miejscowościach wypoczynkowych, podobnie jak w tych zlokalizowanych nad morzem, ruch turystyczny przekłada się na ceny. Za jeden mkw. trzeba zapłacić od mniej więcej 8 tys. zł do nawet ponad 18 tys. zł. W górach z roku na rok zwiększa się również oferta nieruchomości skierowana do osób, które oprócz zimowego szaleństwa, górskich wędrówek, wyjątkowych widoków i świeżego powietrza potrzebują jeszcze trochę więcej niż odrobinę luksusu. Uwagę takich osób może przyciągnąć oddany w 2015 roku, 151-metrowy apartament w Zakopanem, wyceniany na, bagatela, 2,8 mln zł. Coś dla siebie mogą znaleźć jednak i osoby polujące na cenowe okazje, dysponujące mniej zasobnym portfelem. Wszystko zależy od standardu oraz lokalizacji nieruchomości. W poniższym zestawieniu uwagę zwracają zwłaszcza najtańsze z wystawionych obecnie na sprzedaż lokali w Wiśle i Karpaczu. W obydwu przypadkach oferty dotyczą jednak używanych mieszkań przeznaczonych do remontu. W tym drugim nawet do generalnego remontu. 

 

Oferty najtańszych i najdroższych mieszkań

Miasto

Najtańsze

Najdroższe

Zakopane

260 tys. zł, 31 mkw., 2 pokoje

2,8 mln zł, 151 mkw., 3 pokoje

Szczyrk

267 tys. zł, 25 mkw., 2 pokoje

525 tys. zł, 62,4 mkw., 3 pokoje

Wisła

169 tys. zł, 58 mkw., 3 pokoje

925 tys. zł, 49 mkw., 1 pokój

Szklarska Poręba

91,3 tys. zł, 10,6 mkw., 2 pokoje

942,9 tys. zł, 67,3 mkw., 3 pokoje

Ustroń

162 tys. zł, 35,8 mkw., 2 pokoje

1,6 mln zł, 138 mkw., 4 pokoje

Karpacz

99 tys. zł, 29,1 mkw., 2 pokoje

400 tys. zł, 36,1 mkw., 2 pokoje

Opracowanie Emmerson Realty dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM