Rekordowy ubiegły rok

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2017, w Olsztynie oddano do użytkowania o 54,6 procent więcej mieszkań, niż rok wcześniej. Jest to drugi wynik w województwie warmińsko-mazurskim, pierwsze miejsce zajmuje powiat ostródzki, w którym liczba oddanych mieszkań w 2017 r. zwiększyła się o 73,9 proc.  W całym województwie oddano w poprzednim roku 4 783 mieszkania, co oznacza wzrost o 4,6 proc. względem roku 2016. Największe spadki odnotowały powiaty węgorzewski (-58,5 proc.) i mrągowski (-51,6 proc.).

 

Deweloperzy złapali wiatr w żagle

Z danych GUS wynika, że w 2017 r. największą liczbę oddanych mieszkań w województwie stanowiły przeznaczone na sprzedaż lub wynajem - 2 397. Był to prawie 20-procentowy wzrost względem poprzedniego roku. Na drugim miejscu z wynikiem 2 190 mieszkań uplasowało się budownictwo indywidualne, dotyczące głównie budynków jednorodzinnych, które zanotowało spadek o 8,7 proc. względem roku 2016.

 

 

Ożywienie na rynku pierwotnym widać zwłaszcza w stolicy województwa. W Olsztynie nowych mieszkań przybywa, jednak popyt wcale nie maleje. Deweloperzy znacznie chętniej budują większe osiedla mieszkaniowe, które charakteryzują się spójną, przemyślaną koncepcją architektoniczną. Takie projekty jeszcze kilka lat temu w Olsztynie nie miały szansy powodzenia, obecnie przy tak dużym zainteresowaniu kupujących, inwestorzy wychodzą naprzeciw oczekiwaniom rynku.

Przykładem jest kompleks budynków mieszkalnych Morena II, który powstaje w południowej części Olsztyna. Na tą chwilę kończymy pierwszy etap inwestycji  i rozpoczynamy budowę drugiego etapu B w planach mamy jeszcze jeden etap A Osiedla Morena II. Mieszkania z pierwszego etapu osiedla cieszą się dużym zainteresowaniem kupujących, którzy docenili spójny design oraz zieloną, warmińską lokalizację naszej inwestycji – opisuje Sylwia Maruszewska z firmy deweloperskiej Novdom.

 

Dobre prognozy

W 2017 r. rozpoczęto budowę 4 651 mieszkań, to o 17 proc. więcej niż rok wcześniej. Największy wzrost odnotowano w budownictwie czynszowym (85,4 proc.), przeznaczonym na sprzedaż i wynajem (29,5 proc.) oraz indywidualnym (13,3 proc.). W samym Olsztynie rozpoczęto budowę 794 mieszkań, to ponad dwukrotnie więcej niż przed rokiem. Na drugim miejscu znalazł się Elbląg z wynikiem 560 rozpoczętych budów, co stanowiło trzykrotny wzrost do roku 2016.

 

ZNAJDŹ MIESZKANIE W OLSZTYNIE W OTODOM