Lokale w suterenach, tak jak te usytuowane na poddaszach, a czasem nawet w piwnicach stanowią łakomy kąsek dla poszukiwaczy okazji inwestycyjnych. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom tłumaczy, że zwykle cel stanowi tani zakup takiej nieruchomościi jej wynajęcie po wcześniejszym, gruntowanym wyremontowaniu. Oczywiście do najmu takiego lokalu mieszkalnego raczej nie będą kwapić się rodziny z małymi dziećmi, tym bardziej osoby nieco starsze. Jednakże tak ulokowane mieszkanie może stanowić dobry pomysł na wynajem przez studentów lub pracujących już singli.

 

Lokalizacja, bajka

Mieszkania w suterenach często można spotkać w centralnych dzielnicach największych polskich miast. Agata Polińska z serwisu Otodom stwierdza, że wynika to z faktu, że zazwyczaj znajdują się one w kamienicach, a więc budynkach pamiętających nie tyle czasy poprzedniego systemu, ale 20-lecie międzywojenne, a czasem ich rodowód sięga nawet jeszcze dalej. Takie nieruchomości niejednokrotnie znajdują się w centrach dużych miast, w lokalizacjach, które dzisiaj są najbardziej prestiżowe. Na przestrzeni upływającego czasu oraz zmieniających się standardów i warunków mieszkaniowych, zmieniały się również funkcje pełnione przez lokale znajdujące się suterenach. Dzisiejsze mieszkania usytuowane na tym poziomie, to nierzadko – oczywiście odpowiednio przystosowane do zamieszkania – dawne pomieszczenia służące np. do przechowywania węgla na zimę. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że suterena to jednak nie piwnica, z którą często bywa w języku potocznym mylona. Od tej drugiej odróżnia ją po pierwsze fakt posiadania okna. Po drugie określona w przepisach odległość podłogi sutereny od poziomu terenu przy budynku, która od co najmniej jednej ściany z oknami może wynosić maksymalnie 90 cm.

 

Standard dyktuje cenę

W Warszawie za najtańsze takie 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni 65 mkw. trzeba zapłacić 199 tys. zł. Ale najdroższy tego typu lokal, również 2-pokojowy o metrażu już tylko 38 mkw. to koszt rzędu 651 tys. zł. W pozostałych rozpatrywanych miastach sytuacja wygląda podobnie. Stawki za jeden mkw. powierzchni w Krakowie i Poznaniu wahają się od 4 654 zł do 7 200 zł. Na tej podstawie można stwierdzić, że nie są jednak wyraźnie tańsze od tych usytuowanych na wyższych kondygnacjach. Cena mieszkań w suterenach, tak jak w tym drugim przypadku, zależy głównie od ich standardu i faktu, czy lokal został już odnowiony, czy też nadaje się do remontu i musi być dopiero przystosowany do spełniania funkcji mieszkaniowej.

 

Oferta sprzedaży najtańszych i najdroższych mieszkań w suterenie w Warszawie, Krakowie i Poznaniu

Miasto

Mieszkanie

Cena całkowita (zł)

Cena (zł/mkw.)

Powierzchnia (mkw.)

Liczba pokoi

Rejon

Warszawa

Najtańsze

199 000

3 062

65

2

Mokotów

Warszawa

Najdroższe

651 000

16 997

38

2

Śródmieście

Kraków

Najtańsze

112 300

6 239

18

1

Kazimierz

Kraków

Najdroższe

360 000

7 200

50

2

Grzegórzki

Poznań

Najtańsze

240 000

5 000

48

1

Grunwald

Poznań

Najdroższe

488 700

4 654

105

3

Grunwald

Opracowanie Emmerson Realty dla Otodom na podstawie danych serwisu Otodom

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM