Komu potrzebne jest mieszkanie 5 pokojowe? Można by powiedzieć, że każdemu, kto tylko ma chęć korzystać z dużej przestrzeni i ponosić koszty związane z jej utrzymaniem. Prawda jest jednak taka, że mogą sobie na nie pozwolić jedynie nieliczni. Wprawdzie cena za mkw. takiego mieszkania jest najczęściej niższa niż za mkw. mieszkania dwupokojowego (z wyjątkiem apartamentów, które należą do osobnej kategorii cenowej, tutaj jednak jest mowa o mieszkaniach w popularnym standardzie), jednak duża powierzchnia powoduje, że całkowity koszt nabycia nieruchomości o pięciu pokojach jest zazwyczaj dość wysoki.

Wśród chętnych na pięciopokojowe mieszkania dominują raczej rodziny niż osoby samotne lub pary. Jest to zrozumiałe, ponieważ to właśnie rodzinie jest potrzebna zazwyczaj duża przestrzeń. Osobie samotnej tak duże mieszkanie nie będzie zazwyczaj konieczne i ciężko jej będzie efektywnie wykorzystać wszystkie pokoje, nawet, jeśli będzie prowadziła na przykład działalność gospodarczą w swoim lokalu. Podobnie rzecz ma się w odniesieniu do pary. Ale już dobrze sytuowana rodzina z dwójką, a nawet z jednym dzieckiem, może mieć wiele powodów, dla których mieszkanie pięciopokojowe uzna za zaspokojenie swoich potrzeb. Jeżeli na przykład dzieci są nastolatkami różnej płci, a dodatkowo jedno z rodziców pracuje z domu, bardzo łatwo wyobrazić sobie zagospodarowanie wszystkich pięciu pokoi. W omawianej sytuacji, zależnie od metrażu  - wszyscy będą prawdopodobnie czuli się swobodnie, jednak nie będzie można powiedzieć, aby pięć pokoi stanowiło dużą rozrzutność przestrzeni.

Rodziny wielodzietne, którym zawsze potrzeba miejsca dla każdego członka rodziny osobno, ale też przestrzeni, gdzie rodzina mogłaby przebywać wspólnie, również znajdują się wśród chętnych na mieszkania o pięciu pokojach. Dużo osób poszukujących wielopokojowych mieszkań ma jednak chęć zmierzyć się z wyzwaniem, jakim jest kupno i urządzenie domu. Dlatego część z tych, którzy mogliby potrzebować dużego, pięciopokojowego mieszkania, decyduje się po prostu na kupno lub budowę domu, uzasadniając to faktem, że i tak potrzebują dużej przestrzeni, a dom uważają za rozwiązanie, które bardziej sprosta ich indywidualnym potrzebom.

Wśród chętnych na zakup lub wynajęcie mieszkania pięciopokojowego znajdziemy na pewno osoby, które prowadzą działalność gospodarczą i potrzebują w swym mieszkaniu pomieszczenia, które przeznaczą na biuro. Podobnie rzecz się ma w przypadku osób pracujących na etacie i posiadających możliwość świadczenia pracy z domu, a jest to rozwiązanie coraz bardziej popularne. Takim osobom zawsze przyda się osobny pokój, w którym bez przeszkód mogą wykonywać swoje obowiązki zawodowe. Również ci, którzy na przykład prowadzą lekcje czy korepetycje we własnym lokalu mieszkalnym, są zmuszeni wydzielić jeden pokój na działalność zawodową. Jeśli dodatkowo takie osoby posiadają rodzinę, nawet niewielką, łatwo sobie wyobrazić, że dopiero pięciopokojowe mieszkanie zaspokoi ich potrzeby w zakresie przestrzeni życiowej.

– Popyt na mieszkania w popularnym standardzie, gdzie jest pięć i więcej pokoi, nie jest bardzo duży, dlatego deweloperzy budują raczej mieszkania o mniejszej liczbie pomieszczeń. Jednak takie mieszkania również mają swoich nabywców, zwłaszcza jeśli są dobrze usytuowane na mapie miasta, w miejscu dogodnym komunikacyjnie dla całej rodziny, która zamierza tam zamieszkać – mówi Agata Polińska z serwisu Otodom – Tak się dzieje w większych miastach, jak Warszawa, Kraków, Wrocław. W mniejszych miastach, ludzie potrzebujący mieszkania pięciopokojowego raczej decydują się na budowę domu. Często zresztą nie ma tam oferty z taką liczbą pokoi.

Jak już wspomniano wcześniej, cena za metr kwadratowy powierzchni w przypadku dużych mieszkań, a za takie możemy spokojnie uznać mieszkania pięciopokojowe, jest stosunkowo niższa niż w przypadku mieszkań o małej powierzchni. Zależy to jednak, jak zawsze, od standardu mieszkania oraz od miejsca jego położenia. Na przykład w Krakowie możemy znaleźć lokale w standardzie popularnym, gdzie mkw. będzie kosztował około 6 000 zł, ale znajdziemy również i takie, gdzie będzie to kwota poniżej 4 000 za mkw. Warszawa jest pod tym względem jeszcze bardziej zróżnicowana, bo tam ceny wahają się od okolicy 3 000/mkw. w dzielnicach takich jak Wawer czy Rembertów, poprzez wszelkie możliwe wartości do kwoty 8 000-9 000 za mkw.

 

Przykładowa oferta warszawskich mieszkań pięciopokojowych na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom, maj 2018.

Dzielnica

Powierzchnia

Cena/mkw.

Cena całkowita

Wawer

192 mkw.

3 641

699 000

Bemowo

93 mkw.

5 043

469 000

Targówek

122 mkw.

5 484

669 000

Ochota

147 mkw.

6 226

915 000

Ursynów

155 mkw.

6 258

970 000

Praga Południe

102 mkw.

7 059

720 000

Źródło: Dział Badań i Analiz Grupy Emmerson na podstawie ogłoszeń zamieszczonych w serwisie Otodom

 

W wyższych przedziałach cenowych znajdują się już najczęściej mieszkania o podwyższonym standardzie, apartamenty lub nieruchomości wyśmienicie zlokalizowane – w samych centrach dużych miast, przy najbardziej prestiżowych ulicach lub w dzielnicach o specyficznej renomie, jak na przykład krakowska Wola Justowska. W Gdańsku ceny za mkw. w przypadku mieszkań pięciopokojowych mieszczą się w przedziałach podobnych do krakowskiego, natomiast w Poznaniu czy Wrocławiu znajdziemy wiele ofert w cenie około 5 000 za metr kwadratowy pięciopokojowego mieszkania.

Posiadanie takiego dużego lokum może nasuwać pomysły dotyczące jego wynajęcia. Jeśli nie przeszkadza nam, że nasze mieszkanie będzie użytkowane przez kilku lokatorów, możemy pokusić się o jego wystawienie na rynku wynajmu. Takie rozwiązanie wydaje się jednak być dobre dla nas jako właścicieli tylko w przypadku, kiedy dopisze nam szczęście i uda nam się znaleźć zgraną, dobrze zorganizowaną grupę wynajmujących. W innym przypadku wynajem mieszkania pięciopokojowego będzie się wiązał z wieloma trudnościami, między innymi tymi natury organizacyjnej. Jeśli więc jesteśmy właścicielami mieszkania o pięciu pokojach, i zamierzamy je wynająć, może lepiej rozważyć wynajęcie go rodzinie. Wtedy prawdopodobieństwo, że najemcy będą systematyczne świadczyli opłaty należne nam, właścicielom, jest jednak większe niż w przypadku na przykład grupy studentów czy pracujących przyjaciół.

Nieruchomości, które posiadają pięć pokoi, mają swoją specyfikę nieco odrębną od również dużych, ale trzy- lub czteropokojowych mieszkań. Ważne jest to, aby, zamierzając zostać właścicielem takiej nieruchomości, dobrze ocenić nasze potrzeby, jeśli to my będziemy głównym użytkownikiem takiego mieszkania. Jeżeli natomiast rozważamy kupno mieszkania pięciopokojowego celem przeznaczenia go na wynajem, warto liczyć się z faktem, że być może będziemy nieco dłużej poszukiwać chętnych do wynajęcia naszego mieszkania. Może wtedy warto zakupić nieruchomość o podwyższonym standardzie i umiejscowioną w centrum jednego z większych polskich miast? Taka operacja wymaga już jednak sporego doświadczenia i dość zasobnego portfela.

 

ZNAJDŹ MIESZKANIA 5-POKOJOWE W OTODOM