W ostatnim czasie można zaobserwować znaczy wzrost cen nieruchomości, zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. Zwyżki dotyczą zwłaszcza większych aglomeracji takich, jak Warszawa, Kraków czy Wrocław. Dlatego też coraz więcej osób szuka alternatywy w postaci mieszkań na przedmieściach lub w miastach satelickich, które otaczają duże aglomeracje. Jest to sposób na tańsze i większe mieszkanie w spokojniejszej lokalizacji.

Głównym problemem dla mieszkań zlokalizowanych w dalszej odległości od centrów dużych miast jest dojazd. W wielu miejscach infrastruktura drogowa pozostawia wiele do życzenia, a dojazd autem kilkadziesiąt kilometrów tam i z powrotem pochłania znaczne środki finansowe. Nic dziwnego, że dla poszukujących mieszkań na przedmieściach warunkiem jest dobre połączenie kolejowe. Bliskość dworców PKP, SKM czy Kolei Dojazdowych zapewnia szybki transport z mniejszych miast do centrum.

- Trend suburbanizacji powiększa się wprost proporcjonalnie do wzrostów cen mieszkań w większych miastach. Wpływ na to ma także panująca moda na uciekanie z centrum, by zaznać większego spokoju na przedmieściach. Wybierając daną lokalizację należy jednak zwrócić szczególną uwagę na okoliczną infrastrukturę, także komunikacyjną, która jest szczególnie ważna dla osób, które muszą codziennie dojeżdżać do centrum dużego miasta – radzi Agata Polińska z serwisu Otodom.

Naturalnie dobre połączenie kolejowe decyduje o cenie metra kwadratowego mieszkania. Takie oferty są droższe niż w miejscowościach, które nie mają transportu kolejowego. Warto więc przeanalizować wszystkie mocne i słabe strony mieszkania w wybranej lokalizacji, tym bardziej, że spędzimy w nim kolejnych kilkanaście lub kilkadziesiąt lat.

 

Przykładowe oferty sprzedaży mieszkań z połączeniem kolejowym

Lokalizacja

Powierzchnia

Liczba pokoi

Cena

Ząbki, mazowieckie

49,5 mkw.

2

280 000 zł

Wieliczka, małopolskie

63,38 mkw.

3

399 000 zł

Murowana Goślina, wielkopolskie

79,73 mkw.

4

299 000 zł

Siechnice, dolnośląskie

55 mkw.

2

289 000 zł

Źródło: Otodom

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM