Agata Polińska z serwisu Otodom podkreśla, że większość z nas kojarzy pałace czy rezydencje z filmów lub książek w których zwykle stanowią one tło dziejących się w poprzednich epokach wydarzeń, w które zwykle uwikłane są postacie z magnackich, jeśli nie królewskich rodów. Dzisiaj jednak również w Polsce można spotkać nieruchomości mieszkalne, które swoim rozmachem, przepychem i dbałością o drobiazgi przypominają dawne arystokratyczne pałace.”Spośród trzech najdroższych domów w Polsce dwa są zlokalizowane w Warszawie, a jeden w Krakowie.

 

Najdroższe domy w Polsce

Miasto

Cena całkowita

Cena za mkw.

Powierzchnia domu (mkw.)

Powierzchnia działki (mkw.)

Dzielnica

Warszawa

26 000 000 zł

36 364 zł

715

635

Śródmieście

Warszawa

5 000 000 euro

8 772 euro

570

780

Mokotów

Kraków

20 000 000 zł

13 333 zł

1 500

14 000

Wola Justowska

Opracowanie: Twoje-miasto.pl dla Otodom na podstawie danych serwisu Otodom

 

Stylowa kamienica w centrum

Do stawek, za które sprzedawane są najdroższe nieruchomości w Stanach Zjednoczonych czy Europie zachodniej, a które często sięgają kilkuset milionów dolarów lub euro, jeszcze nam daleko. Jednak ceny najdroższych polskich budynków mieszkalnych też są niczego sobie. Obecnie najdroższym domem w Polsce jest kamienica wystawiona na sprzedaż w Warszawie. Jeśli masz akurat wolne 26 mln zł, to jest to nieruchomość właśnie dla Ciebie. Niepowtarzalna w każdym calu, poczynając już od samej lokalizacji – w Śródmieściu, przy Alei Szucha. Sąsiedzi rekrutują się głównie spośród pracowników ambasad oraz przedstawicielstw dyplomatycznych. Nieruchomość zabudowana jest dwoma przylegającymi do siebie budynkami. Pierwszy z nich to całkowicie podpiwniczony, dwupiętrowy budynek o powierzchni 715 mkw. z użytkowym poddaszem usytuowany bezpośrednio przy Alei Szucha. Drugi to również dwukondygnacyjny obiekt z garażami na poziomie parteru. Wnętrze składające się z ponad 10 pokoi, swoim przepychem przypomina opisaną w Ziemi Obiecanej łódzką rezydencję Buchholza.

 

Pałacyk na Mokotowie

Drugi najdroższy dom w Polsce to zlokalizowana na warszawskim Starym Mokotowie otoczona drzewami klasycystyczna willa. Nieruchomość składa się z wolnostojącego budynku o metrażu 577 mkw. usytuowanego na działce o powierzchni 7,8 ara. Wejściowy hall oraz schody łączące piętra zostały wykończone w różowym marmurze oraz zgranym kolorystycznie stiuku. Usytuowany w salonie kominek jest z kolei wykonany – nawiązując stylem do całej rezydencji – z naturalnego kamienia. Ponadto w wystroju nieruchomości wykorzystane zostały liczne elementy zakupione przez dotychczasowych właścicieli na zagranicznych aukcjach. Zamontowany w jadalni sufit kasetonowy wcześniej zdobił jeden z zamków nad Loarą, a zawieszony żyrandol pochodzi z aukcji w Modenie. Łazienki wyłożone są białym marmurem. Przedłużenie sypialni oraz pokoju kąpielowego stanowi francuska oranżeria. Na część wypoczynkową składa się basen, sauny sucha i mokra oraz „wewnętrzna plaża” ze strefą relaksu. Aby zostać właścicielem tej nieruchomości i korzystać ze wszystkich oferowanych przez nią wygód trzeba wysupłać okrągłe 5 mln euro.

 

Angielski styl w… Krakowie

Trzecie miejsce wśród najdroższych domów w Polsce, z wyjściową ceną na poziomie 20 mln zł, zajmuje typowa posiadłość. „Posiadłość w angielskim stylu. Składa się ona z działki o powierzchni 1,4 ha oraz usytuowanym na niej budynku jednorodzinnym o metrażu 1 500 mkw. Pałacyk jest podzielony na część rezydencyjną oraz rekreacyjno-użytkową, które zajmują równo po 750 mkw. Budynek w ostatnich latach został gruntownie odremontowany i wykończony z dbałością o najdrobniejsze szczegóły. Dobudowane zostało skrzydło z basenem oraz strefą SPA i lounge, które obejmuje również pomieszczenia dla służby i 3-stanowiskowy garaż”– zaznacza Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom. W domu gości wita 7-metrowy reprezentacyjny hall. Z jadalni i dwóch salonów można dostać się na niemal 600-metrowy taras wyłożony wapieniem tureckim, a więc materiałem który zdobi dziedziniec Zamku Królewskiego na Wawelu. Na piętro prowadzą marmurowe schody. Do dyspozycji oddane zostały tutaj m.in. główna sypialnia z balkonem, do której przynależy również duża garderoba oraz salon kąpielowy z kominkiem. 

W skład posiadłości wchodzi również angielski ogród, na terenie którego rozmieszczono jezioro ze skalną kaskadą i altanę grillową, przewidzianą jako idealne miejsce na wieczorne biesiadowanie.  Nieruchomość zlokalizowana jest na terenie Woli Justowskiej, willowej dzielnicy Krakowa, oddalonej o 15 minut drogi samochodem od centrum.

 

ZNAJDŹ DWORKI I PAŁACE NA SPRZEDAŻ W OTODOM