Wielu z nas, ze względu na niski poziom osiąganych dochodów, musi całe życie pracować na mieszkanie. W przypadku niektórych osób, nawet i całego życia może nie starczyć na to, aby odłożyć gotówkę równą cenie domu jednorodzinnego lub mieszkania. Nie może więc dziwić fakt, że spore grono Polaków musi posiłkować się kredytem hipotecznym. Jednakże w takim przypadku określenie domu jako twierdzy nie oddaje odpowiednio kontekstu sytuacji. W przekonaniu niejednego i niejednej z nas bardziej adekwatnym określeniem, niż twierdza byłoby sformułowanie „pętla u szyi”. Wydawać się to może zbyt daleko idącym uproszczeniem. Jednakże fakt, iż spora część domowego budżetu jest co miesiąc przeznaczana na spłatę kredytu nakazuje traktowanie nieruchomości raczej jako pasywa, niż aktywa. Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom zaznacza jednak, że „odnosząc się do wszystkich negatywnych aspektów kredytu mieszkaniowego należy pamiętać również o jego głównej zalecie. Gdyby nie on, liczna grupa naszych rodaków nie mogłaby sobie pozwolić na zakup jakiekolwiek nieruchomości, nawet odkładając nawet grosik do grosika, przez większą część życia”. Informacje zawarte w poniższym zestawieniu wydają się potwierdzać, tę życiową prawdę. 

 

Od prawie 3 do ponad … 266 lat

Sprawdziliśmy, ile dzisiaj przeciętnie zarabiający mieszkańcy Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Poznania musieliby pracować na zakup najtańszego i najdroższego domu w mieście. W naszym podejściu uwzględnione zostało wynagrodzenie brutto. Jeśli warszawiak, którego zarobki znajdują się na średnim stołecznym poziomie będzie chciał kupić najtańszy dom, to oszczędzając równowartość poborów brutto będzie musiał na niego odkładać przez 4 lata. W tym zestawieniu najlepiej wypadli poznaniacy, którym wystarczy jedynie 2 lata i 10 miesięcy „odejmowania sobie chleba od ust”, aby uzbierać na najtańszy dom. 

 

Okres pracy za przeciętne wynagrodzenie potrzebna do zakupu najtańszych i najdroższych domów jednorodzinnych w poszczególnych miastach

Miasta

Najtańszy dom (zł)

Najdroższy dom (zł)

Przeciętne wynagrodzenie (zł)*

Okres przez który trzeba pracować na najtańszy dom

Okres przez który trzeba pracować na najdroższy dom

Warszawa

330 000

21 101 565

6 814

4 lata

258 lat i jeden miesiąc

Kraków

235 000

20 000 000

6 255

3 lata i 1,5 miesiąca

266 lat i 5 miesięcy

Wrocław

320 000

8 700 000

5 578

4 lata i 9 miesięcy

130 lat

Poznań

195 000

6 500 000

5 804

2 lata i 10 miesięcy

93 lata i 4 miesiące

*Przeciętne miesięczne wynagrodzenie brutto w sektorze przedsiębiorstw za marzec 2019 r.

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla otodom.pl na podstawie danych GUS i serwisu Otodom.

 

Mieszkańcy grodu Przemysława mogą również pochwalić się najbardziej korzystną relacją dla najdroższego domu. Za to najgorzej sprawy mają się w Krakowie. Aby uciułać równowartość najdroższej nieruchomości, z wyjściową ceną na poziomie 20 mln zł przeciętnie zarabiając Krakus musiałby oszczędzać 266 lat i 5 miesięcy. Niewiele lepiej jest w Warszawie, gdzie okres ten wynosi 258 lat i jeden miesiąc.

 

ZNAJDŹ DOM W OTODOM