Według opracowań Głównego Urzędu Statystycznego, przygotowanego za lata 2015-2017 ponad 40 procent inwestycji deweloperskich w aglomeracji poznańskiej, powstaje poza administracyjnymi granicami miasta Poznania. Jest to największy odsetek, biorąc pod uwagę duże polskie miasta, czyli Kraków, Łódź, Wrocław, Warszawę czy Trójmiasto. Aktualnie wielu mieszkańców gmin ościennych dojeżdża do centrum, aby realizować się zawodowo, czy nawet korzystać z oferty handlowo-usługowej. Na decyzje mieszkańców, którzy wybierają przedmieścia, wpływa szereg czynników. Wielu klientów na rynku nieruchomości ma świadomość tego, że w cenie miejskiego mieszkania, może zakupić dom z ogrodem na przedmieściach. A to wciąż stanowi spełnienie marzeń. Ponadto dynamicznie rozwija się infrastruktura: drogi, komunikacja publiczna, czy liczba dostępnych placówek edukacyjnych oraz ośrodków zdrowia. Spokojne, kompleksowo zaprojektowane osiedla, blisko terenów zielonych z komfortowych dojazdem do centrum, wciąż cieszą się popularnością.

Wśród najczęściej wybieranych gmin ościennych wielkich miast, niezmiennie są Komorniki, Rokietnica i Dopiewo. Właśnie te trzy gminy, stanowiące atrakcyjną, zachodnią stronę aglomeracji poznańskiej, będą charakteryzować się największym przyrostem ludności. Wskazuje na to Prognoza Ludności Gmin GUS, na lata 2017-2030. Przykład wspomnianej gminy Dopiewo pokazuje, jak zmienia się transport publiczny. Samorząd mocno uczestniczy w projekcie Poznańskiej Kolei Metropolitalnej, której celem jest przygotowanie połączeń kolejowych i zwiększenie atrakcyjności kolei jako środka transportu. Gmina przystąpiła też do współpracy w realizacji Zintegrowanych Węzłów Przesiadkowych „Park&Ride” w Dopiewie i Palędziu. Tak przygotowana infrastruktura, znacznie wpłynie na komfort podróżujących mieszkańców.

 

 

Fakt, że od kilkunastu lat, w całej aglomeracji poznańskiej, mieszkańcy przeprowadzają się na przedmieścia, potwierdza liczba inwestycji deweloperskich. Tym bardziej, że gminy, które otaczają miasto zapewniają podaż terenów pod budownictwo. - Od ponad 15 lat działamy na rynku nieruchomości, realizując i sprzedając domy oraz mieszkania na terenach podmiejskich. Wybudowaliśmy ponad 1000 mieszkań dla ponad 3500 mieszkańców. Trend migracji na tereny podmiejskie jest widoczny, a w najbliższym czasie może się nasilić – mówi Adam Wędrychowicz z firmy Linea. Deweloper realizuje inwestycje Leśna Polana i Osada Leśna w Dąbrówce, w gminie Dopiewo oraz rozwija osiedla przy ulicach: Stolarskiej i Pogodnej w Murowanej Goślinie. Co ważne, przygotowując osiedla, Linea dba o kompleksowe zagospodarowanie całego terenu, w tym wewnętrzne alejki oraz zaplecze handlowo-usługowe. W Dąbrówce znajduje się Centrum Handlowe Aurora, placówki edukacyjne i inne udogodnienia do zaspokajania podstawowych potrzeb. To ważne dla mieszkańców, którzy wiele spraw załatwią obok domu. Tak przygotowane inwestycje stanowią alternatywę dla mieszkań w centrum. 

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RYNKU NIERUCHOMOŚCI W OTODOM