7 powodów, dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego

02 czerwca 2021

Autor Joanna Witczak

7 powodów, dlaczego warto kupić mieszkanie z rynku pierwotnego

Temat rynku wtórnego oraz pierwotnego nieraz był poruszany w naszych poradnikach. Nieustannie wybrzmiewa pytanie: która opcja jest lepsza? Nie można jednoznacznie wyłonić faworyta, ponieważ zarówno mieszkanie od dewelopera, jak i to z drugiej ręki, posiada plusy i minusy. Mankamenty rynku pierwotnego, które najczęściej są podkreślane, to nierzadko kłopotliwa lokalizacja oraz dłuższy czas oczekiwania na nieruchomość. Jednak rynek pierwotny posiada też liczne zalety, które wymagają szerszej analizy. Dowiedz się, jakie potrzeby zaspokaja inwestycja deweloperska. 

Zanim prześledzimy zalety rynku pierwotnego, warto podkreślić, że wybór rynek pierwotny a rynek wtórny, ściśle uzależniony jest od indywidualnych preferencji. Tekst będzie bazować na pewnym uogólnieniu, nie wszyscy bowiem będą interpretować pewne cechy rynku pierwotnego w kategoriach zalet. Na przykład miłośnicy zabytkowych kamienic nie uznają nowoczesnego budynku za walor.

Niemniej istnieją pewne elementy rynku pierwotnego, które wzbudzają powszechne uznanie, takie jak zwolnienie nabywcy z podatku od czynności cywilno-prawnych lub rękojmia za wady techniczne nieruchomości, bądź wady prawne. Na rynku pierwotnym panuje duża konkurencja, dlatego deweloperzy często wabią potencjalnych klientów różnymi benefitami (darmowy biały montaż, bezpłatne miejsce parkingowe, konsultacje z architektem wnętrz itp.) lub cenami promocyjnymi. Zakup mieszkania od dewelopera wiąże się z prostszą kwestią prawną, wystarczy dobrze prześwietlić firmę deweloperską, w przypadku rynku wtórnego sprawdzenie dokumentów lokalu jest bardziej skomplikowane.

Czego jeszcze mogą się spodziewać osoby, które zamierzają nabyć nieruchomość na rynku pierwotnym?

Wnętrze po swojemu

W przypadku rynku pierwotnego mamy do czynienia z nową nieruchomością, której przyszły nabywca będzie pierwszym użytkownikiem. Wiąże się to z wieloma atutami: mieszkanie lub dom nie wymaga dodatkowego remontu, aranżacja przestrzeni według własnych upodobań jest prostsza i pochłania mniej pieniędzy oraz czasu. Wynika to z tego, że w przypadku rynku wtórnego, gdy nabywca zamierza przeprowadzić remont, najczęściej musi pozbyć się zastanych elementów, takich jak instalacje, meble, podłogi i inne.

Standardy wykończenia

U firm deweloperskich zazwyczaj funkcjonują dwa standardy wykończenia: “pod klucz” oraz “w stanie deweloperskim”. Zakres działań remontowych jest kwestią indywidualną, kształtowaną przez firmy deweloperskie, dlatego należy dokładnie zapoznać się z proponowaną ofertą. Krótko mówiąc: stan deweloperski stanowi podstawę do prowadzenia dalszych prac wykończeniowych, dzięki czemu nabywca posiada pełną dowolność w zakresie aranżacji. Osoba ceniąca sobie nietuzinkowe rozwiązania wnętrzarskie, może nawiązać współpracę z architektem wnętrz, który pomoże wcielić w życie wizję wymarzonego wystroju, jednocześnie dbając o wymiar funkcjonalności oraz poprawności technicznej.

Standard “pod klucz”, oferowany przez dewelopera, rozszerza prace remontowe do tego stopnia, że nabywca może niemal od razu wprowadzić się do nieruchomości – wystarczy jedynie wstawić meble. Wykorzystane materiały oraz sposób urządzenia są wcześniej ustalane z deweloperem. Najczęściej funkcjonują trzy stopnie wykończenia: podstawowy, standardowy i premium, różnica pakietów objawia się w cenie, zakresie dodatkowych prac remontowych oraz klasą wykorzystanych materiałów.

Nowy budynek oraz większa estetyka budynku

Rynek pierwotny to nie tylko nowe mieszkanie, lecz również nowy budynek. Deweloperzy wykorzystują najnowsze materiały oraz technologie budowlane, co wpływa na trwałość oraz koszty utrzymania nieruchomości. Kupienie mieszkania na rynku wtórnym naznaczone jest ryzykiem, że będziemy zmuszeni do wymiany instalacji, albo że cisza będzie zakłócana przez prace remontowe, odbywające się w obrębie budynku.

Co więcej, na rynku pierwotnym mamy do czynienia z budynkami o nowoczesnej, estetycznej stylistyce, najczęściej w duchu minimalistycznym. Deweloperzy bazują na funkcjonalności oraz innowacyjnych rozwiązaniach, które mają podnieść komfort życia mieszkańców. Elewacje nadszarpnięte zębem czasu, popisane ściany na korytarzach, wadliwe oświetlenie lub zniszczone podłogi o to nie muszą się martwić nabywcy inwestycji deweloperskiej.

Nowoczesna infrastruktura

Nowoczesne budownictwo wiąże się również z nowoczesnymi rozwiązaniami infrastruktury i wieloma udogodnieniami. Budynki od firm deweloperskich najczęściej posiadają windy, specjalne podjazdy oraz szerokie korytarze, dzięki czemu przystosowane są do osób z niepełnosprawnością. Ponadto zawierają komórki lokatorskie oraz miejsca parkingowe, a nawet klimatyzację, co nie jest takie oczywiste, a wręcz niespotykane w przypadku rynku wtórnego. Deweloperzy dążą do tego, aby teren wokół budynków zaspokajał potrzeby mieszkańców, starają się wdrożyć przemyślaną architekturę przestrzenną, co objawia się przykładowo obecnością placów zabaw, sklepów i lokali usługowych, jak i wystarczającym poziomem zazielenia. 

Niskie koszty użytkowania (np. czynsz)

Niższe koszty użytkowania to bardzo ważny element w wachlarzu zalet rynku pierwotnego. To nie tylko brak podatku cywilno-prawnego, nie ma też prowizji dla pośrednika nieruchomości oraz kosztów związanych z generalnym remontem. Kolejnym źródłem oszczędzenia pieniędzy są niższe comiesięczne rachunki, które uwarunkowane są przez nowoczesne budownictwo wykorzystywane są najnowsze materiały, gwarantujące lepszą izolację ciepła i mniejsze zużycie prądu, jak i eksploatacji budynku (fundusz remontowy), bowiem budynek nie wymaga prac remontowych i posiada nowe instalacje. 

Bezpieczne otoczenie

Bezpieczeństwo inwestycji deweloperskiej objawia się nie tylko w rękojmi, ale również w zwiększeniu poziomu ochrony mieszkańców. Na osiedlach budowanych przez deweloperów znajduje się monitoring, funkcjonują wideodomofony, teren jest ogrodzony, natomiast nad bezpieczeństwem czuwają ochroniarze. Czynniki te wpływają na to, że niepowołane osoby mają ograniczony dostęp na teren osiedla, a mieszkańcy nie są narażeni na stres. Zmniejszone jest ryzyko, że ktoś okradnie mieszkanie lub samochód, albo dokona aktu wandalizmu. 

Kupno nowego domu lub mieszkania wcale nie musi być skomplikowane. Zajrzyj na naszą grupę i sprawdź, co radzą eksperci.


Czytaj również:

 

Artykuł zaktualizowany: 07 czerwca 2021

Udostępnij