W Krakowie najlepsze ceny są w Nowej Hucie

28 lipca 2020

Autor otodom

W Krakowie najlepsze ceny są w Nowej Hucie

Wydawanie pieniędzy nie jest przyjemnym tematem, lecz w dobie rosnących cen nie sposób go lekceważyć. Koszty życia w mieście są z reguły znacznie wyższe niż w małych miasteczkach lub na wsi. Różnice mogą być przytłaczające, zwłaszcza jeśli pod lupę weźmie się największe miasta Polski. W której dzielnicy Krakowa koszty życia są najmniejsze, a ceny nieruchomości nie są wygórowane? Poznajcie najtańszą i najdroższą dzielnicę Krakowa.

Koszty życia w Krakowie

W Rankingu Dzielnic Otodom zbadaliśmy najbardziej kluczowe czynniki, wpływające na jakość życia mieszkańców. Jednymi z nich są koszty życia i zakupu mieszkania. Poprosiliśmy krakowian o ocenę prawidłowości dwóch sformułowań: “Koszty nabycia i utrzymania nieruchomości w mojej okolicy nie są wygórowane” oraz “Koszty życia w mojej okolicy nie są wygórowane”. Ocena 1 oznaczała „zupełnie się nie zgadzam”, a 5 – „zgadzam się w pełni”. Gdzie ceny mieszkań i produktów nie spędzają snu z powiek mieszkańców? Która dzielnica Krakowa została okrzyknięta mianem najdroższej?

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia w Krakowie

Najlepsze ceny w Nowej Hucie

Wracając pamięcią do poprzedniej edycji rankingu, Nowa Huta nie miała zbyt wielu powodów do radości. A na pewno nie, jeśli chodzi o niskie koszty życia. “Przystępne” ceny były obcym pojęciem dla mieszkańców tej dzielnicy, która w 2017 r. zajęła ostatnie miejsce w rankingu.

Co ciekawe, inaczej jest teraz. W najnowszym rankingu Nowa Huta znalazła się na pierwszym miejscu z oceną najwyższą w stosunku do innych dzielnic Krakowa. Na uwagę zasługują zwłaszcza koszty zakupu i utrzymania nieruchomości, które okazały się najlepiej postrzegane przez mieszkańców tej dzielnicy (2,75). Wśród zwyciężonych znalazły się również Mistrzejowice, które obroniły, a nawet poprawiły swój wynik z 2017 r. i wskoczyły z 3 na mocne 2 miejsce.

Niskie koszty mieszkania w Krakowie to już historia?

Nowa Huta osiągnęła najwyższą ocenę. Najwyższą, lecz czy wysoką? Ranking Dzielnic Otodom 2020 w kategorii koszty życia dowodzi, że mieszkańcy wawelskiego grodu nie są obojętni na zmieniające się ceny. Jeszcze trzy lata temu, zwycięska dzielnica – Wzgórza Krzesławickie zgarnęła sumaryczną ocenę 3,7. Dziś w przypadku Nowej Huty jest to tylko 2,83, a więc o ponad “ocenę” niżej. Co kryje się za tak dużym spadkiem zadowolenia mieszkańców?

– Kiedy Otodom publikował poprzedni Ranking Dzielnic, czyli w 2017 roku inflacja wynosiła zaledwie 2%. Ostatnio natomiast, z miesiąca na miesiąc, ceny rosną. Widać to zarówno w sklepach, jak i na rynku nieruchomości, gdzie podwyżki bywają jeszcze bardziej drastyczne. I choć przeciętne dochody polskiego społeczeństwa także się zwiększają, to rosnące ceny mają podstawowe znaczenie w ocenie kosztów życia - ocenia Michał Szczudlak, Head of Data & Analytics w Otodom.

Najlepsza dzielnica Krakowa na zakup mieszkania

Wybór mieszkania sprowadza się nie tylko do samego rodzaju nieruchomości, ale także, a może przede wszystkim, do jej lokalizacji. Ceny lokali mieszkalnych w obrębie jednego miasta mogą się drastycznie różnić. Z perspektywy mieszkańców dzielnicą o najtańszych mieszkaniach i najniższym koszcie ich utrzymania jest Nowa Huta. Zaraz za nią pod tym względem najlepiej wypadają także Bieńczyce (2,70), a 3 miejsce przypada na Mistrzejowice (2,57). 

W której części Krakowa mieszkańcy nie są zadowoleni z cen nieruchomości i uważają je za wygórowane? Ranking Dzielnic w podkategorii kosztów mieszkania zamyka Stare Miasto (1,82) i Zwierzyniec (1,71). To tu właśnie mieszkania uznawane są za najdroższe, zarówno do nabycia jak i utrzymania. W całym rankingu miano najdroższej dzielnicy Krakowa przypada dla Zwierzyńca.  

– Nowa Huta i Mistrzejowice, które wygrały Ranking Dzielnic w tej kategorii to dzielnice gdzie mieszkają młodzi, ale też starsi ludzie. Zarówno jedni jak i drudzy nie należą do zamożnych grup wiekowych, co powoduje, że usługi są tam przystosowane do poziomu lokalnej społeczności. Zwierzyniec to z kolei dzielnica ludzi bogatych, więc jest tam popyt na produkty wysokiej jakości, podobnie jak na Starym Mieście, gdzie zawsze jest duży ruch turystyczny -komentuje Adrianna Werłos, Brand&Sell.

Ranking Dzielnic Otodom 2020 - koszty życia - wyniki ogólnopolskie

Kraków jednym z najdroższych miast

Kraków jest jednym z najdroższych miast w Polsce: zarówno na rynku nieruchomości, jak i w sklepach i lokalach usługowych. Mieszkańcy miasta najwyraźniej to odczuwają i dają temu wyraz w badaniu. Wśród 12 miast, w których agencja IQS przeprowadzała ankiety do Rankingu Dzielnic Otodom, Kraków zajmuje pod względem zadowolenia z cen przedostatnie miejsce ze średnią ocen 2,51. Gorzej poziom cen w swoim mieście oceniają jedynie warszawiacy (2,43). Najmniej na drożyznę narzekają mieszkańcy Białegostoku (2,94), Lublina (2,84) i Bydgoszczy (2,83).

Czytaj więcej:

Artykuł zaktualizowany: 28 lipca 2020

Udostępnij