A jak wyniki rozłożyły się w poszczególnych dzielnicach Warszawy? Najlepiej wypadło Śródmieście. Jego mieszkańcy łatwość dojazdów ocenili na aż 6,47. Drugie miejsce zajął Ursynów (6,32), a trzecie - Żoliborz (6,24).

Pierwsze miejsce Śródmieścia nie dziwi Łukasza Majchrzyka, podinspektora ds. kontaktu z mediami Działu Funduszy Europejskich i Mediów Zarządu Transportu Miejskiego. - Właśnie w tej dzielnicy jest najbardziej rozbudowana sieć komunikacji miejskiej. Zbiegają się tutaj trasy tramwajowe, wiele linii autobusowych, przecinają się linie metra M1 i M2, kursują pociągi Szybkiej KOlei Miejskiej, Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej - wymienia. Jednocześnie dodaje, że także w pozostałych dzielnicach systematycznie rozwijana jest sieć transportu publicznego. - W lutym tego roku uruchomiliśmy kolejny odcinek linii tramwajowej, dzięki której mieszkańcy Białołęki mogą szybko dostać się do stacji metra Młociny. Trwają prace przy budowie kolejnych odcinków linii metra M2. We wschodniej części miasta znacznie poprawi to komfort dojazdu do szkoły czy pracy, m. in. mieszkańców Targówka. Natomiast w zachodniej, szybszy dojazd do centrum zyskają mieszkańcy Woli i Bemowa - podkreśla Łukasz Majchrzak.

Najsłabsze wyniki w tej kategorii Rankingu Dzielnic Warszawy przypadły Białołęce (4,95) i dzielnicy Wawer (5,14).

- W przypadku Wawra kręgosłup komunikacyjny stanowi linia kolejowa łącząca Otwock z Warszawą. W najbliższej przyszłości zarządca infrastruktury kolejowej planuje jej kapitalny remont wraz z budową trzeciego toru. Dzięki temu możliwe będzie zwiększenie liczby pociągów kursujących na tej trasie - zapowiada Łukasz Majchrzak.

 

Ocena łatwości dojazdów w poszczególnych dzielnicach Warszawy

Dzielnica

Ocena

Śródmieście

6.47

Ursynów

6.32

Żoliborz

6.24

Mokotów

6.22

Ochota

6.08

Praga-Południe

6.08

Wola

6.06

Praga-Północ

5.89

Bielany

5.86

Ursus

5.72

Wilanów

5.68

Bemowo

5.65

Rembertów

5.55

Wesoła

5.55

Włochy

5.50

Targówek

5.42

Wawer

5.14

Białołęka

4.95

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

Warszawiacy bardzo dobrze ocenili swoje możliwości komunikacyjne. Zdaniem Łukasza Majchrzaka, duża w tym zasługa komunikacji zbiorowej, z której mieszkańcy stolicy coraz chętniej korzystają. - Odzwierciedlają to liczby. W 2016 roku liczba przejazdów środkami transportu publicznego wyniosła ponad 1,31 miliarda. W stosunku do 2008 roku to wzrost aż o niemal 204 miliony - podkreśla. Zauważa też, że Zarząd Transportu Miejskiego nieustannie dba o jakość świadczonych usług. Od kilku lat wszystkie autobusy w aglomeracji warszawskiej są niskopodłogowe. Zwiększa się liczba ekologicznych, zeroemisyjnych autobusów elektrycznych. Budowane są też nowe odcinki metra po obu stronach Wisły, a w planach jest sporo inwestycji.

Może się zatem okazać, że wkrótce zadowolenie z łatwości dojazdów w Warszawie jeszcze wzrośnie.

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM