Osiedle Mickiewicza to właściwy adres dla fanów sportu w Białymstoku

25 czerwca 2020

Autor otodom

Osiedle Mickiewicza to właściwy adres dla fanów sportu w Białymstoku

Kiedy kilka lat temu Polacy zaczęli na potęgę biegać, wielu twierdziło, że to chwilowa moda i wkrótce wrócą przed telewizory. Tak się jednak nie stało. Dziś wciąż wiele osób nie wyobraża sobie dnia bez krótkiej przebieżki, wycieczki na rowerze czy wizyty na siłowni. Z myślą o fanach aktywności fizycznej przygotowaliśmy więc Ranking Dzielnic Białegostoku, w których panują najlepsze warunki do uprawiania sportu. 

Dobre noty za darmowe obiekty 

Na potrzeby naszego rankingu poprosiliśmy ponad 1,5 tysiąca mieszkańców Białegostoku o ocenę, czy w ich dzielnicy jest dużo płatnych i darmowych miejsc do aktywnego spędzania czasu. Okazało się, że choć ankietowani są zadowoleni z dostępności klubów fitness, siłowni czy basenów, to najbardziej chwalą swoje miasto za liczne bezpłatne obiekty, z których chętnie korzystają. 

Mickiewicza i Antoniuk z wyraźną przewagą 

W zgodnej opinii respondentów dwie dzielnice pod względem oferty sportowej wyraźnie wyróżniają się na tle innych. Są to mianowicie Osiedle Mickiewicza i Antoniuk, które zostały ocenione odpowiednio na 4,10 oraz 4,07 punktu na 5 punktów możliwych do zdobycia. Trzeciemu w tegorocznej edycji rankingu Słonecznemu Stokowi co prawda nie udało się przekroczyć magicznej granicy 4 punktów, ale niewiele brakowało – mieszkańcy ocenili infrastrukturę sportową w tej części miasta na 3,97 punktu. 

Najwyżej oceniane dzielnice mają szeroko rozbudowaną sieć dróg rowerowych oraz wiele placów zabaw i siłowni na świeżym powietrzu, przez co dostęp do infrastruktury wspomagającej aktywny tryb życia staje się bardzo powszechny i łatwy – ocenia Marek Szubzda, Express House Nieruchomości.

Mapa Białystok

Piasta II ostatnie mimo przyzwoitej oceny 

Na drugim krańcu zestawienia uplasowało się Osiedle Piasta II. Mimo że mieszkańcy ocenili je na bardzo przyzwoite 3,17 punktu, nie pozwoliło to na zajęcie lepszego miejsca. W ogonie znalazły się też Osiedle Sienkiewicza i Młodych, które uzyskały kolejno 3,28 punktu i 3,32 punktu. Te osiedla mają stosunkowo zwartą zabudowę, co utrudnia budowanie urządzeń do aktywnego spędzania wolnego czasu i – siłą rzeczy – są to osiedla, które mniej sprzyjają aktywnym – dodaje Marek Szubzda.

Poszukiwacze sportowych wrażeń w Białymstoku z pewnością nie będą się nudzić. Zdaniem mieszkańców miasta w stolicy Podlasia jest bowiem bardzo dużo miejsc, w których można spędzić aktywnie czas. Respondenci szczególnie dobrze oceniają dostępność bezpłatnych placówek sportowych, a także ogólnodostępnych terenów zielonych, idealnych do biegania czy jazdy rowerem. 

Wśród 12 miast, dla których Otodom przygotował Ranking Dzielnic 2020, Białystok nie wyróżnia się w tej kategorii. Najsłabiej oceniono sportowy potencjał Bydgoszczy (3,34), najlepiej - Warszawy (3,85), a średnia 3,62, która padła w stolicy Podlasia plasuje ją w środku stawki.

Ranking Dzielnic Otodom 2020

To już druga edycja Rankingu Dzielnic Otodom, poprzednia opublikowana została trzy lata temu. Tegoroczne zestawienie powstało na podstawie badania przeprowadzonego na zlecenie Otodom przez Agencję Badawczą IQS. Ponad 120 tys. mieszkańców 12 miast Polski: Białegostoku, Bydgoszczy, Gdyni, Gdańska, Katowic, Krakowa, Lublina, Łodzi, Poznania, Szczecina, Warszawy i Wrocławia, oceniało różne aspekty życia w swojej okolicy. Badanie ilościowe realizowane było przy użyciu standaryzowanego kwestionariusza za pomocą metodologii CAWI (ang. Computer-Assisted Web Interview) – wspomagany komputerowo wywiad przy pomocy strony internetowej. Tegoroczna edycja rankingu oprócz znanych już kategorii (bezpieczeństwo, relacje sąsiedzkie, ekologia, zadbana okolica, komunikacja, dostępność atrakcji, dostępność sklepów, koszty życia, infrastruktura dla dzieci) uwzględnia także nowe: infrastruktura dla zwierząt, dzielnice dla aktywnych sportowo, imprezowiczów, dostępność służby zdrowia.

Czytaj również:

Już niedługo przedstawimy kolejne kategorie Rankingu Dzielnic Otodom.

Artykuł zaktualizowany: 25 czerwca 2020

Udostępnij