W przeprowadzonym przez Otodom badaniu stolica województwa śląskiego otrzymała pod tym względem jeden z najwyższych wyników w Polsce. Jej mieszkańcy ocenili wygodę zakupów na 6,15, podczas gdy ogólnokrajowa średnia to 5,36. Wśród 10 największych polskich miast Katowice znalazły się na 1. miejscu. Drugie miejsce w tym gronie zajął Poznań (6,10), a trzecie - Szczecin (6,07).

Najlepiej ocenioną dzielnicą Katowic okazało się Osiedle Witosa. Jego mieszkańcy ocenili ofertę handlową na aż 6,81 w skali od 1 do 7! Drugie miejsce w Rankingu Dzielnic Otodom zajęło Osiedle Tysiąclecia (6,65), a trzecie - Dąb (6,44).

- Na terenie osiedla znajdują się dwa markety dużych sieci, szereg mniejszych „sieciówek” i sklepików osiedlowych, w tym kwiaciarnia, sklep budowlany, apteki. Ponadto na terenie dzielnicy ulokowane są hala Makro, centrum handlowe przy ul. Bocheńskiego, targowisko warzywne i odzieżowe oraz tzw. hale targowe, prowadzące także sprzedaż detaliczną. Nic dziwnego, że wiele rzeczy można zakupić właściwie pod domem. Nie brakuje także punktów usługowych (poczta, banki, fryzjerstwo, gabinety lekarskie i weterynaryjne) - opisuje Krzysztof Kraus, przewodniczący Rady Jednostki Osiedle Witosa.

- W każdej dzielnicy Katowic mamy dyskonty i mniejsze osiedlowe sklepy. Mieszkańcy najlepiej ocenionych osiedli Witosa, Tysiąclecia, czy Dębu, dodatkowo mają do dyspozycji jedną z największych galerii handlowych w regionie - Silesia City Center - komentuje Jacek Szopa z biura Realton Nieruchomości.

Znacznie słabiej wypadły osiedla domów jednorodzinnych położone dalej od centrum. Najsłabszą ocenę, 4,61, otrzymały Murcki. Przedostatnie w rankingu jest Zarzecze, gdzie oferta handlowa oceniona została na 5,46. Trzecie od końca miejsce zajął Janów-Nikiszowiec.

Wyniki nie są zaskoczeniem dla Jacka Szopy z biura Realton Nieruchomości. - Murcki i Zarzecze to dzielnice domów jednorodzinnych, gdzie infrastruktura jest słabiej rozwinięta. Natomiast Janów-Nikiszowiec to zabytkowe rejony, gdzie nie ma zbyt wiele miejsca na duże sklepy.

A jak wypadły pozostałe dzielnice? Poniżej prezentujemy wyniki kategorii “wygodne zakupy” dla Katowic.

 

Dzielnica

ocena

Osiedle Witosa

6.81

Osiedle Tysiąclecia

6.65

Dąb

6.44

Załęska Hałda-Brynów cz. Zach.

6.40

Zawodzie

6.35

Osiedle Paderewskiego-Muchowiec

6.32

Koszutka

6.32

Załęże

6.27

Wełnowiec-Józefowiec

6.23

Giszowiec

6.19

Piotrowice-Ochojec

6.15

Śródmieście

6.12

Ligota-Panewniki

6.12

Bogucice

6.01

Brynów-cz. Wsch.-Osiedle Zgrzebioka

5.93

Dąbrówka Mała

5.78

Szopienice-Burowiec

5.78

Kostuchna

5.74

Janów-Nikiszowiec

5.73

Zarzecze

5.46

Murcki

4.61

źródło: Ranking Dzielnic Otodom

 

CZYTAJ WIĘCEJ O RANKINGU DZIELNIC OTODOM